Lambalarin anahtarina dogrudan takilabilecek uzaktan kumandali modul

Başlatan z, 16 Nisan 2021, 19:25:38

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Ersin - 19 Nisan 2021, 16:44:213 kablo olmasın o. Üç faz gelir ise elektrik sayacın da trifaze olması lazım.
Bildiğin üç faz 120 derece faz farklı üç faz

mozkan87

Sayaçlar da trifaz zaten yeni binalarda. Monofaz yok gibi bir şey hatta şimdi oturduğum ev 25 yıllık o bile trifaz.

diversant

Yok usta,3 kablo değil 3 faz.Yani muftağa 5+1 kablo gidiyor
3 faz (prizler paylaştırılmış olarak) 1 Nötr 1 toprak +1 de aydınlık fazı (daire giriş sigorta kutusundan,priz hatlarından bağımsız)
Sayaçlar tabiki de 3faz.Hatta bizim burda  sayaçlarıda elektrik dağıtım şirketi takıp bağlıyor
Yani sayaçlara para vermiyoruz

Ersin

Ofistekiler 5-6 senelik evdeki sayaç ta öyle monofaz.
Yeni ev yaptırtıyorum , o zaman altyapıyı da ona göre çektireyim.3faz a geçildiğini bilmiyordum.O zaman da misal torna aldık trifaz çalışır yani.
Öğrenmem iyi oldu 1-2 hafta içinde elektrik tesisat felan çizilecek plan projede.

diversant

Alıntı yapılan: Ersin - 20 Nisan 2021, 17:16:32Ofistekiler 5-6 senelik evdeki sayaç ta öyle monofaz.
Yeni ev yaptırtıyorum , o zaman altyapıyı da ona göre çektireyim.3faz a geçildiğini bilmiyordum.O zaman da misal torna aldık trifaz çalışır yani.
Öğrenmem iyi oldu 1-2 hafta içinde elektrik tesisat felan çizilecek plan projede.

Aslında yonetmelik  en az 3 sene oldu değişeli.Aynen - sen projeyi çizenle gene bir konuş emin olmak için
Hatta topraklama bile eskisi gibi 6 mm2 + topraklama kazığı değil -temeli çesçevre galvaniz lama ile çevreliyorlar ve demirlere bağlıyorlar