Lambalarin anahtarina dogrudan takilabilecek uzaktan kumandali modul

Başlatan z, 16 Nisan 2021, 19:25:38

z

Lambalarin anahtarlari sokulup  yerine takilabilecek, ilave elektrik vs istemeyecek, uzaktan kumanda edilebilen elektronik anahtar bilen varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Onlarda hem faz hem nötr lazım direk olmuyor. Viko Dokunmatikler var onlarda eski akor lambalar ile çalışıyor. Ledler ile çalışmıyor.

Apartman anahtarindaki lamba gibi çalışıyor direnç üzerine düşen gerilim gibi.

Seri çalışanını görmedim  ben , hatta birde notr çekmiştim.

z

Biraz once arkadasima konuyu actim. Cok kolay cozumu varmis. Anahtar iletenlerini kisa devre ediyorsun. Duya surekli enerji gidiyor.

Uzaktan kumandali duylar varmis.

Kaliteli bir sey arastirilirsa off durumunda dusuk enerji tuketen bir sey bulunabilir belki.

Uzaktan kumandali lamba

Renk degistiren vs degil de canimin istedigi ampulu takabilecegim model bulmam lazim.

Melih1802

Duy kumanda istersen. Kumanda ayrı da satılıyor.

TRY 105.40  27%OFF | Antiseptik ışık UV kuvars tüp 15W 25W UVC ultraviyole lamba uzaktan bakterisidal lamba ev ve hastaneler için dezenfeksiyon
https://a.aliexpress.com/_vtv0sj

triyak

sonoff'un çok güzel modülleri var.  Sonoff ne derseniz de ESP8266 wifi modülü kullanan anahtar modülleri. İster google asistanla, ister alexa ile ister cep telefonu uygulamasıyla kullanabilirsiniz. Yok ben el kumandası istiyorum derseniz oda var.

anahtar kasalarına nötr çekme imkanınız varsa sonoff mini modelini öneririm. Hem mevcut anahtarla hemde yukarıda saydığım yöntemle lambaları kontrol ederseniz.

Yok eğer, yukarda yazdığınız gibi, sadece duyu kumanda etmek isterseniz Sonoff SlampherR2 modeli duy yada duy kablosuna takabileceğiniz sonoff basic.

Son olarak bunlar çok alengirli derseniz "kumandalı duy" adı altında satılan, herhangibir IR kumanda ile kontrol edilen duylar mevcut.

ilyas KAYA

Sonoff un direk duya takılabilir olani bende var kendi uygulaması üzerinden ayar yapılıyor ve açıp kapatabiliyorsunuz ama uzun zamandır piyasada yok o yüzden söylemedim bile

z

fide

Bülent hocam ekonomiyi bilmiyorum ama o kadar tadilata girmişjen akıllı ev otomasyonu aslında güzel giderdi. Kumanda yerine telefon ile yada saate /ışık şiddetine göre kendi yanan lambalar, evden çıkarken kombi buzdolabı hariç komple kesilen elektrik, otomatik panjurlar vb.

Bu da güzel bir ürün. Düğmesi + telefon uygulama + Google home / Alexa kontrolü var.
https://www.hepsiburada.com/s-link-swapp-sl-01-16a-wi-fi-tuya-destekli-akilli-priz-p-HBV00000OENLD?magaza=DSM%20Teknoloji
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Gonul ister tabiki de fiyatlar simdiden can sikici hale geldi. Elektrik tesisatina fazla dokunmak istemiyorum.

Bu arada,

Eve 3 faz geliyor. Sigorta panelinden bodrum kata bir tane 3 faz priz hatti cekmek istiyorum.
Yuksek gucler asilmayacagim, en fazla arge asamasinda 3 faz denemeleri icin kullanacagim.

Normalde bu yaptigim yasal olmayacaktir. Bununla ilgili sert yaptirimlar varmidir?

Sozuak

Bağzı şeyleri "off record" yapmak lazım. Yani eve 3 faz geliyorsa bunu kullanamazsınız diye birşey yok ama aktif-reaktif güç olayında, sanayii de olan kısıtlama ve cezalarında sizde geçerli olacağını sanmam.

Siz araya tesisatın limitlerine göre sigorta koyarsınız, çalıştıracağınız cihaz  normalde 10 A çeker ama başka bir cihazın Cos fi değeri düşüktür 20A çeker sigorta atar ve tesisata da şebekeye de birşey olmaz. Zaten amaç toplu reaktif güç olan yerlerde aşırı akımdan şebekeyi korumak. Sizin orada da böyle çalıştırılan kompanzasyon yapmamış yer de olmaz. Sorun da olmaz.

Yani doğal gaz borusunu kafanıza göre yapamıyorsunuz gelip bakıyorlar ama elektrik tesisatında bunun farkına bile varmazlar. Kaldı ki eve 3 faz geliyor. Sayacınız da 3 faz. Yani kullanacağınız elektrik ücretini ödeyeceksiniz bir de kaçak durum yok.

OG

Alıntı YapNormalde bu yaptigim yasal olmayacaktir. Bununla ilgili sert yaptirimlar varmidir?
yangin, can kaybı vs (mazallah) olmadıkça tek sıkıntı fatura olur
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diversant

Alıntı yapılan: z - 17 Nisan 2021, 14:23:17Gonul ister tabiki de fiyatlar simdiden can sikici hale geldi. Elektrik tesisatina fazla dokunmak istemiyorum.

Bu arada,

Eve 3 faz geliyor. Sigorta panelinden bodrum kata bir tane 3 faz priz hatti cekmek istiyorum.
Yuksek gucler asilmayacagim, en fazla arge asamasinda 3 faz denemeleri icin kullanacagim.

Normalde bu yaptigim yasal olmayacaktir. Bununla ilgili sert yaptirimlar varmidir?

Şimdiki yönetmelikte artık mutfağa kadar 3 faz götürebilirsin (hatta mecbur diye biliyorum) Niye dersen
mutfak en yogun elk aletleri kullanumdan dolayı faz dengeli dağılım olayı- Tek faza yüklenilmiyor
Mutfağa gittiğine göre her tarafa götürebilirsin sadece proje çizdir ve  onaylat

diversant

Alıntı yapılan: Sozuak - 17 Nisan 2021, 15:16:30Bağzı şeyleri "off record" yapmak lazım. Yani eve 3 faz geliyorsa bunu kullanamazsınız diye birşey yok ama aktif-reaktif güç olayında, sanayii de olan kısıtlama ve cezalarında sizde geçerli olacağını sanmam.

Siz araya tesisatın limitlerine göre sigorta koyarsınız, çalıştıracağınız cihaz  normalde 10 A çeker ama başka bir cihazın Cos fi değeri düşüktür 20A çeker sigorta atar ve tesisata da şebekeye de birşey olmaz. Zaten amaç toplu reaktif güç olan yerlerde aşırı akımdan şebekeyi korumak. Sizin orada da böyle çalıştırılan kompanzasyon yapmamış yer de olmaz. Sorun da olmaz.

Yani doğal gaz borusunu kafanıza göre yapamıyorsunuz gelip bakıyorlar ama elektrik tesisatında bunun farkına bile varmazlar. Kaldı ki eve 3 faz geliyor. Sayacınız da 3 faz. Yani kullanacağınız elektrik ücretini ödeyeceksiniz bir de kaçak durum yok.
Ayriyetten yeni yapılarda zaten mutfağa 3 faz  gönderiliyor (mecbur gibi birşey) Faz/yük dağılımı olayı
Mutfağa giden başka yere niye gitmesin?

Ersin

Alıntı YapAyriyetten yeni yapılarda zaten mutfağa 3 faz  gönderiliyor (mecbur gibi birşey) Faz/yük dağılımı olayı
Mutfağa giden başka yere niye gitmesin?

3 kablo olmasın o. Üç faz gelir ise elektrik sayacın da trifaze olması lazım.