opamp girişinde rl ve rc devresi hk.

Başlatan gokhangokcen, 20 Nisan 2021, 09:43:08

gokhangokcen

Merhabalar, analog bilgim çok fazla olmadığı için devre ile ilgili bir yorum yapamadım. Opamp girişinde "Bobin, Kondansatör ve Diyod değerlerinden %100 emin değilim". ama direnç değerleri üzerinde yazdığı için eminim. Acaba opampın girişinde bu devrenin mantığı nedir ne amaçla kullanılır?

Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

zipzip

Anti aliasing filtre. İstenen frekansın üstündeki istenmeyen frekansları bastıran alçak geçiren filtre.

gokhangokcen

@zipzip üstad tam olarak kafamda kurgulayamadım. Örneğin 7khz'lik bir sinyalimiz var bunun üzerindeki sinyalleri geçirmiyor opamp tarafına doğru mu anladım acaba?

https://resources.pcb.cadence.com/blog/2020-anti-aliasing-filter-design-and-applications-in-sampling#:~:text=Anti%2Daliasing%20filters%20are%20typically,half%20your%20intended%20sampling%20rate.

https://www.allaboutcircuits.com/technical-articles/anti-aliasing-filters-applying-sampling-theory-to-adc-design/

buralarda açıklamalar yapılmış ama tam olarak anlayamadım.

zipzip

ADC örnekleme sıklığı, ölçüm yaptığın sinyalin frekansının en az 2 katı olmalı. Ölçüm yaptığın sinyalin frekansı örnekleme sıklığının yarısından daha fazla olursa orjinal sinyali değerlendirmede hataya neden olur. Alçak geçiren filtre bu hatayı gidermek için ADC önüne eklenir. Böylelikle örnekleme sıklığında hataya yol açacak daha yüksek frekanslı bileşenler elimine edilir.
7 KHz lik bir sinyali doğru değerlendirebilmek için en az 14 KHz, tercihen daha da yüksek frekansta örnek alman gerekiyor ve 7 KHz üzerindeki sinyallerin ADC girişine ulaşmasını engellemen gerekiyor. Bu noktada filtreleme eğrisini de dikkate alman gerekiyor.

z

L1 cep telefonu gibi cihazlarin yapacag etkiyi azaltmak icin konmus gibi duruyor.

R2 C1 16 Khz ustunu flitrelemek icin kullanilmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhangokcen

@z ve @zipzip yanıtlarınız için teşekkür ederim. Karşılıklı IR alıcı verici çifti var alıcı çiftinin analog dönüşü bu yukarıda bahsettiğim devreye giriyor. çıkışı ise 10bit analog to spi converter ile işlemci tarafından okunuyor. Ledler 7khz ile taranıyor. araya koli bandı bile soksam algılama yapıyor. Hassas çalışıyor. aynı şekilde ben devreyi kurguladığımda değil koli bandı tül perde ile deneme yaparken zar zor algılıyor.

@zipzip üstad bu arada bahsettiğin şekilde kurguluyorum elimdeki numune kart her led için 1 kere analog ölçüm yapıyor öyle sürekli çevrim içerisinde değil. bu yüzden bahsettiğin şekilde adc frekansı ya da ledlerin tarama frekansı ile ilgisi varmıdır bilemiyorum. Alıcı ve verici led çiftini karşılıklı olarak aktif edip analog örnek alıyor bir sonraki lede geçiyor ve tekrar analog örnekleme alıyor döngü bu şekilde.