Winsen ME2-O2 Oksijen Sensörü Okuma

Başlatan ismail kaya, 13 Mayıs 2021, 10:57:15

ismail kaya

Herkesin Bayramı Mubarek Olsun. Winsen ME2-O2 Oksijen Sensörü okumakta sıkıntı yaşıyorum. muhtemelen aldığım sensör bozuk olabilir. Bu sensörü daha önce kullanan varsa tecrübelerini aktarabilirse sevinirim. Devre olarak aşağıdaki devreyi kullandım.

sadogan

İyi bayramlar,
R7 100 ohm mu kullandınız.

ismail kaya

R7 100R. R3-4 ise 12k kullandım opa333 orjinal farnel sen sipariş ettim

sadogan

R7 sensörü kısa devre etmiş.
Datashee te 10 k diyor, opampın kazancıda çok yüksek R2 yi yükselterek kazançı düşürün.

ismail kaya

ismail kaya

R2-R3-R4-R7=10K ile değiştirdim. Yaklaşık 120uA veriyor %20 O2 konsantrasyonda. Gain=1+((R3+R4)/R2) = 1+(20/10) = 3

Vout=R7*O2(uA)*Gain  =10.000*120*3=3.6V olması gerekirken 0.05V görüyorum. İşlemde bir hata mı var acaba?

ismail kaya

R2=1K yaptım gain=1+(20/1)=21 kat, Sensörü çıkartıp R7(10K) nın 2 nolu bacağına dışarıdan 0,10V uyguladım çıkışta 2.1V 'u gördüm. Herhalde benim sensör bozuk. Pazartesi bir adet daha söyleyip, deneyeceğim.

sadogan

R7 üzerinde ölçtüğünüz gerlim nedir ?
Aslında sensörü kendi başına deneyebilirsiniz.
R7 üzerindeki gerilimi ölçerek.
saf oksijen varsa, önce havadaki oranla sonrada saf oksijen
vererek ölçebilirsiniz.
Sensörün tepki vermesi 10-15 sn sürebilir.

ismail kaya

R7 üzerinde 0,016V gerilim var. Normal havada (%20) 120uA verdiği yazıyor, hadi 100uA versin R7 direnci 10.000*10^-4=1V görmem gerekmez mi?

Sozuak

Sensör algılama yüzeyi açık olarak mı geldi yada uzun süre açık bekledi ise kurumuştur. Bu sensörler açıldıktan sonra ömründen yer. Kullanmasanız da kimyasal yapısı kuruyup etkisizleşir.

ismail kaya

Kapalı bir kutunun içinde geldi pcb tasalarken çıkardım tekrar içine koymadım 1 ay falan oldu. Bir ay gibi sürede dışarıda bozuluyorsa nasıl dış ortamda çalıştıracağız?

Sozuak

Algılama yüzeyi kapalı mühürlü müydü yoksa direkt havaya temas eder şekilde miydi ?
Elektrokimyasal tepkime ile çalıştığından  %100 sıfır km olması için
ön yüzeyin hava teması olmadan kullanılana kadar kapalı tutulması lazım. Açtıktan sonra geri sayma başlar, saklama şartlarına göre ömrü kullanmasanız da dolar. Üreticinin verdiği ortalama ömür ile algoritma oluşturup sayaç kullanmak gerekli ama o biile %100 kesin ömür süresi garantisi vermez. Sıcak hava, kuru hava hepsi ömürde etken. Bizde cihazlar medikal hava yani atmosferdeki gibi %21 o2 li ve saf o2 ile test eder her açılışta.  %100 o2 de tam tespit yapamazsa ömrü doldu der.
 Ayrıca sistemin her açılışta kalibrasyonunun yapılması ve  ömür sayacı tutulması iyi olur. Benzer medikal o2 sensörleri solunum cihazlarında kullanıyoruz.  Sensör masrafından bıktıkları için  ultrasonik algılama prensibine dayalı versiyonunu çıkarttılar.  O bile kristal ömründen dolayı ömürlü bir malzeme ama belki 10X dayanıklı. O2 ölçme olayı biraz sorunlu anlayacağınız.

ismail kaya

vakumlu plastik bir kap içinde idi. Hatta açınca içinde bir koku vardı. Yeni bir sensör ile deneyeceğim inşallah. Teşekkürler.

Sozuak

O zaman ömrü dolmuş olamaz. Çıkış değeri oldukça düşük olduğu için biraz hassas çalışma ile devam. Umarım çok uğraştırmadan başarıyla okursunuz.