Bilgisayar tabanlı servo motor kontrolü

Başlatan muhosevo, 23 Haziran 2021, 08:22:09

muhosevo

herkese merhaba, başlıktan da anlaşılacağı üzere bilgisayar tabanlı servo motor kontrolü yapmak istiyorum fakat, bunu yaparken herhangi bir pci kart/fpga/plc vs kullanmak istemiyorum. 8 servo motoru canopen ile haberleşerek birbirinden bağımsız simultane olarak sürebilir miyim? bunu cnc makinesi yapmak için istiyorum, yoksa kesinlikle bir kontrolcüye ihtiyacım var mı ? ( ve de lütfen böyle bir şey mümkün değilse sebepleriyle açıklarsanız sevinirim.)

fide

Aliexpresste Uart portu üzerinden bağlanan ve kaskat yapılıp ardarda bağlanabilen bir servo türü vardı. Onu kullanırsanız aracı mcu olmadan pcden sürersiniz.
Link bulabilirsen ekleyeyim.

Not: servo kontrol yazınca doğrudan RC servo şeklinde algıladım. Yukarda bahsettiğim RC servo ile ilgili bir yapı idi. CNC benzeri endüstriyel servo kontrolü ile ilgili bilgim yok. Yanlış yönlendirme yapmayayım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

atomx

Canbus PCI-E kartı kullanabilirsiniz ama CNC yazılımı desteğini bilemiyorum.
Ethercat drive kullanabilirsiniz. Beckhoff pc ürünleri ethercat tabanlıdır. Ayrıca Beckhoff CNC yazılımı desteği de var.
Yine Ethercat tabanlı Delta Endüstrinin ürünleri bulunmaktadır.
RS485 ve analog sinyalde bir yöntem. Tamamen sizin ne yapmak istediğinize göre birçok yol var. Tabii ki imkanlar dâhilinde.
İyi çalışmalar dilerim.
Hüseyin TECER

muhosevo

Alıntı yapılan: atomx - 23 Haziran 2021, 19:42:04Canbus PCI-E kartı kullanabilirsiniz ama CNC yazılımı desteğini bilemiyorum.
Ethercat drive kullanabilirsiniz. Beckhoff pc ürünleri ethercat tabanlıdır. Ayrıca Beckhoff CNC yazılımı desteği de var.
RS485 ve analog sinyalde bir yöntem. Tamamen sizin ne yapmak istediğinize göre birçok yol var. Tabii ki imkanlar dâhilinde.
İyi çalışmalar dilerim.

Cnc yazılımını ben kendim yapacağım, şunu merak ediyorum, bu tür işlerde hep bir pci kart ya da fpga kullanılıyor, eğer bu iş bilgisayarla motoru haberleştirerek yapılabiliyorsa neden tonlarca para verilerek bu kartlar alınıyor. Bugün 8 eksen bir fpga ya da pci motion controller 2500-3000 dolar. Az para değil. Bu kartların kullanılmasının sebebi tam olarak nedir?

atomx

Motor'a tahrik vermek motion control olarak anlaşılmamalı. Motion control birçok matematik işlemini barındıran fonksiyonlar bütünüdür. Bu işlemlerin kapasiteleri, yetenekleri sizin ulaşacağınız donanımımın fiyatlarını değiştirmektedir. Örnek verdiğiniz 8 ekseni de interpolasyon olarak 62.5us bir çevrimde de tamamlayabilirsiniz. Bunun için ödeyeceğiniz rakamlar 3bin euro nun bayağı üzerinde olacaktır.
Hüseyin TECER

magnetron

mach3 175 usd

mach4 200 usd

4 eksen USB motor puls kartları da ucuz

bunları incelediniz mi ?

performerengineer

Alıntı yapılan: atomx - 23 Haziran 2021, 19:42:04Canbus PCI-E kartı kullanabilirsiniz ama CNC yazılımı desteğini bilemiyorum.
İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba ben servo motor üzerinde konum/hız/tork kontrolü yapmak istiyorum. Canopen ile iletişime geçirilmiş bir servo motor sürücüsü ve pci kartı halihazırda var. fakat ben c# üzerinden arayüz tasarlayarak burada kontrol sağlamak isterken bilgi yönünden eksik kalıyorum. Burada c# üzerinde nasıl bir kodlama yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.