Çalışan raspberry pi 4 durup dururken açılmaz oluyor

Başlatan zamzam23, 12 Temmuz 2021, 08:56:56

zamzam23

Selamlar,
Son sürüm raspbian yüklü raspi-4 üzerinde bir adet py dosyam çalışıyor. (sd kart 32gb samsung evo)
2 gün aralıksız çalıştıktan sonra enerji kesilmesi yaşanırsa tekrar açılmaz oluyor. Raspiyi normal yollardan defalarca da kapatsam sorun çıkmıyor, tekrar açılıyor. Fakat birden enerjisi kesilirse yeniden açılmıyor.

İşletim sistemini yeniden yüklersem normale dönüyor. Her defasında kütüphaneleri vs yeniden yüklemek işkence gibi.

Sizce bunun sebebi ne olabilir, çözümü ne olabilir?

Syg.

ByTEK

ben bu sorunu yaşamaya başlatınca sd kartı değiştirdim. Şuanda "Sandisk Ultra microSDHC UHS-I Card" takılı ve sorun çıkartmadı.

FMY

raspi de safe shutdown önemli. bunun için mini ups yapanlar var. eğer raspi sürekli dosya yazma işlemi yapıyorsa ve bu işlem yapılıyorken bir anda raspinin enerjini kapatmak, işletim sistemi dosya yapısına zarar verebiliyor. dolayısı ile elektrik kesintileri için mini raspi ups yapmanız sorunu çözecektir.
Mekatronik

muhendisbey

Alıntı yapılan: SercanTEK - 12 Temmuz 2021, 09:15:55ben bu sorunu yaşamaya başlatınca sd kartı değiştirdim. Şuanda "Sandisk Ultra microSDHC UHS-I Card" takılı ve sorun çıkartmadı.

Sandisk ilerleyen zamanlarda veri bozulması ile sonuçlanıyor. Tavsiyem Toshiba kullanmanız. 2 adet sandisk UHS-1'i emekliye ayırdım. Toshiba kartı çok ağır şartlarda kullanıyorum görüntü işleme sürekli yaz-oku-sil hiç sorun çıkarmadı.

OpenCV'nin make'ini oluşturmak işkence. O yüzden arada imaj almak önemli. Ancak son denememde ikisi de Toshiba 32GB aynı model kart olmasına rağmen boyutu farklı olduğu için imaj da yükleyemiyorum, şaştım kaldım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

zamzam23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Temmuz 2021, 02:56:22OpenCV'nin make'ini oluşturmak işkence. O yüzden arada imaj almak önemli. Ancak son denememde ikisi de Toshiba 32GB aynı model kart olmasına rağmen boyutu farklı olduğu için imaj da yükleyemiyorum, şaştım kaldım.

Raspberryde imaj nasıl alıyoruz?

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Temmuz 2021, 02:56:22Sandisk ilerleyen zamanlarda veri bozulması ile sonuçlanıyor. Tavsiyem Toshiba kullanmanız. 2 adet sandisk UHS-1'i emekliye ayırdım. Toshiba kartı çok ağır şartlarda kullanıyorum görüntü işleme sürekli yaz-oku-sil hiç sorun çıkarmadı.

Son enerji kesilmesinden sonra samsung evo mSD kart çalışmamaya başladı. Normal bilgisayarda kartı okuma yapabiliyorum ancak kartı formatlayıp tekrar kurmama rağmen, Rpide boot yapmıyor. Farklı bir mSD kartla deneme yapacağım şimdi.

muhendisbey

Win32diskimager programı kartın tüm kopyasını alıp imaj dosyası haline dönüştürüyor. Bu imajı başka sd kartlara yazdırarak kullanabiliyorsunuz. Buradaki tek sıkıntı imaj 8gb micro sd karttan alınmışsa, en az 8gb hafıza kartı gerekmesi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

SD kart konusunda sorun yaşamamak için Nvidia Jetson Nano 2Gb'de Samsung Pro Endurance kullanıyorum. RAM 2Gb olduğundan takas dosyasına çok sık oku yaz için erişiyor. Normal kartlara göre pahalı ama daha dayanıklı. Tavsiye ederim