Numuneye göre smps trafo yapımı

Başlatan zamzam23, 02 Ağustos 2021, 18:06:19

zamzam23

Selamlar,
Elimde bozuk bir smps trafo var. Trafoyu internetten araştırdım ancak bulamadım. Bozuk trafoyu gönderebileceğim ve numuneye göre tekrar sarabilecek bir firma biliyor musunuz?

Trafo resmini de ekliyorum belki elinde olan çıkar.

triyak

aslan trafo yapıyor, daha önce bir çok defa yaptırdık.

z

Bu tur trafolar bozulmaz. (Trafoyu zorlayacak kadar bir ariza ya da yuk artisi oldugunda koruma duzenegi devreye girer, girmese bile guc elemanlari patlar catlar, sigorta atar trafo saglam kalir.)

Bu gune kadar hic arizali trafoya rastlamadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Alıntı yapılan: z - 02 Ağustos 2021, 20:42:49Bu tur trafolar bozulmaz. (Trafoyu zorlayacak kadar bir ariza ya da yuk artisi oldugunda koruma duzenegi devreye girer, girmese bile guc elemanlari patlar catlar, sigorta atar trafo saglam kalir.)

Bu gune kadar hic arizali trafoya rastladim.

Bozulduğuna çok defalar şahit oldum. Sorun daha çok primer tarafındaki sargılar içerisindeki atlamalar ile başlıyor. Başka bir malzeme sebebi ile bozulanda var, primer sargısındaki atlamar yüzünden bozulanda.

zamzam23

Ben soundbarı yere düşürdüm. İçini açtığımda güç kartında trafonun kenarı kırılmış ve primerin bir bağlantısı kopmuştu. Tekrar lehimledim ama çalışmadı.

Smps devresinde de bazı kontroller yaptım. Feedback optokuplörün çıkışını kısa devre edip o kısmı bypass ettim. Mosfet sağlam. OB5269 pwm kontrolcüsünün HV startup girişine 340 V geliyor. Kontrolcü bir anlık pwm üretiyor ama trafodan voltaj gelip kontrolcüyü beslemeyince pwm kesiliyor. Dolayısıyla trafo çıkış üretmiyor diye bir sonuca vardım bakalım denicem.

CLR

Trafo bozulması nadir olur, ya bobin telleri izolasyonları sıcaklıkta eriyordur yada mosfet kısadevre oluyor ve öyle kalıyor ve genellikle primer sargı telleri de ince olduğundan akım altında kopabiliyor.

Smps trafosu saran her trafocu bunu sarabilir, sonuçta sökerken sarımı sayacak sonra ona göre saracak. Ben bile 20-30 kadar smps trafosu sardım. Sadece yüksek frekanslı ve çok akım gereken trafolarda skin effect'ten dolayı çok paralel sarım gerekir, bu manuel sargıyı zorlaştırabilir ama trafocular makine ile sardığından kolay sararlar.
Knowledge and Experience are Power

z

Alıntı yapılan: zamzam23 - 02 Ağustos 2021, 22:13:01Ben soundbarı yere düşürdüm. İçini açtığımda güç kartında trafonun kenarı kırılmış ve primerin bir bağlantısı kopmuştu. Tekrar lehimledim ama çalışmadı.

Nuve kirik ise ayni nuveyi bulup takman yeterli olacaktir. Zaten yeni trafo sardiracaksan da o nuveyi bulman gerekecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

pq2625 ferroxcube diye aratınca datasheet bilgilerine ulaşılıyor. Digikeyde satış var.

@z hocamın söylediği gibi nüve değişimi ile sorun çözülecekse büyük ihtimal çıkmasını bulurum hurdalar arasında görmüştüm

Bulamazsanız haber verirsiniz

Birde düşürdükten sonra onarım yapmadan elektrik verdiyseniz devre elemanları arıza yapmış olabilir.

MrThinking

Alıntı yapılan: zamzam23 - 02 Ağustos 2021, 22:13:01Ben soundbarı yere düşürdüm. İçini açtığımda güç kartında trafonun kenarı kırılmış ve primerin bir bağlantısı kopmuştu. Tekrar lehimledim ama çalışmadı.

Smps devresinde de bazı kontroller yaptım. Feedback optokuplörün çıkışını kısa devre edip o kısmı bypass ettim. Mosfet sağlam. OB5269 pwm kontrolcüsünün HV startup girişine 340 V geliyor. Kontrolcü bir anlık pwm üretiyor ama trafodan voltaj gelip kontrolcüyü beslemeyince pwm kesiliyor. Dolayısıyla trafo çıkış üretmiyor diye bir sonuca vardım bakalım denicem.
Opto kuplörün çıkışını uzun süre bypass ederseniz, FB girişi, çıkıştan çok fazla akım çekildiğini düşünür ve gate i full gaz sürer. Bu durumda çıkış kapasitörleri patlayabilir dikkat edin.
Bana beslemenin marka ve modelini yazarsanız belki yardımcı olabilirim.
Ego=1/Knowledge

zamzam23

Haklısınız ikidir mosfetin source ucundaki şönt dirençleri patlatıyor. Optonun çıkışındaki kısadevreyi kaldırdım.

Bir de denemelerimi artık devreye seri 220V ampül ile yapıcam zira daha ben ölçüm alamadan biryerleri patlıyor kartın.

Beslemenin marka modeli derken neyi kastettiniz? Kart 220V girişli, 15 ve 32V çıkışlı 120W gücünde bir smps devresi.

MrThinking

Alıntı yapılan: zamzam23 - 03 Ağustos 2021, 17:42:59Haklısınız ikidir mosfetin source ucundaki şönt dirençleri patlatıyor. Optonun çıkışındaki kısadevreyi kaldırdım.

Bir de denemelerimi artık devreye seri 220V ampül ile yapıcam zira daha ben ölçüm alamadan biryerleri patlıyor kartın.

Beslemenin marka modeli derken neyi kastettiniz? Kart 220V girişli, 15 ve 32V çıkışlı 120W gücünde bir smps devresi.
Beslemenin soğutucu yüzeylerinde marka ve modeli belirten çıkış voltajlarını ve akımlarını belirten bir etiket yokmu?
Neyin beslemesi bu?
Ebatları ve voltajı uyarsa bende 12v-3A ve 30V-8A çıkışlı Pfc li bir besleme var. Ücreti mukabilinde verebilirim.
Ebat Ölçüleri:14x9x3.5cm.
Ego=1/Knowledge

gevv

zamzam23