Derinlerde kafasi bozuk setskur

Başlatan z, 06 Ağustos 2021, 20:44:02

z

Alyan anahtarla cevrilmesi gereken fakat kafasi bozuldugu icin dondurulemeyen oldukca derinde setskur vidayi acip yenileriyle degistirmem gerekiyor.

Malesef elimdeki kafasi bozuk vida acma aparatlari bu derinlikte ve capta ise yaramiyor.

Ne yapabilirim?

Vida M4 ve yuzeyden yaklasik iki cm derinde.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

triyak

matkapla setskur vidayı yeseniz, sonra yuvasına m5 ile tekrar klavuz cekip vida atsanız?

z

Dediginiz son care. Muhtemelen sikinti yasayacagim cunku vida sertlestirilmis celik icinde gomulu. (Hassas cnc mengenesi)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

triyak

geçmişte başı yalama olmuş vidaları önce matkap ile delip, sonra deliğe düz yada torx tornavida çakarak açmışlığım var. Deneyebilirsiniz

cenkara

Allen vidanın başına uygun torx (allenden biraz büyük) tornavidayı çekiçle çakarak çevirip sökebilirsiniz daha önce
denemelerim oldu çoğunu söktüm ama güzelce çakılması gerekiyor.

fide

Uygun genişliğe sahip kontrol kaleminin ucunu eye ile biraz inceltip Alyan başlığa uyacak hale getirin. Bir tornavida eksilir ama 5tlye çözülmüş olur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

tekosis

Yüksek akımlı bir güç kaynağı kullanarak bir metali(eski bir tornavida vs.) vidan ile kısa devre ettirip birbirine kaynatsanız, o şekilde çıkmaz mı acaba?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Melih1802

Çelik yapıştırıcı kullanarak uygun miktarda birbirine yapıştırın.
Geri sökün.

mg1980

Bunun altılısını yeni aldım, bir işe yaramadı..

ex_machina

Setskur, normal vidadan farklı olarak ısıl işlemden geçerek sertleştirildiği için matkapla kolay kolay delemezsiniz.
Eğer setskur çok derinde sıkışmışsa bu durumda kaynak ve çelik yapıştırıcı da işe yaramaz. Yine aynı sebepten ötürü; çekiçle, sert bir malzemeden(örneğin HSS çelik) imal edilmiş bir kamayı tıklatarak çıkarma işlemini de yapamazsınız.

Bu durumda geriye iki seçenek kalıyor:

-Karbür matkap ucu kullarak setuskuru delmek( karbür matkap ucu çok kırılgan olduğundan delerken dikkat ister).

-Eğer bulabiliyor veyahut yapabiliyorsanız basit bir portatif EDM(elektrik discharge machining) kullanarak setuskuru çürüterek kırmak(bu yöntemle ilgili videolara bakabilirsiniz).

erkan614

esensoy

Hocam ters helisli matkapla da çıkabilir belki
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ex_machina

Alıntı yapılan: erkan614 - 07 Ağustos 2021, 10:44:53Ekşi sözlük nicki :D

Evet orada da yazıyorum ama ordaki nickim farklı. Yani o arkadaş ben değilim :)

fide

Hidrolik fren yağı damlatıp bekletirseniz kolay çıkmasına faydası olabilir belki
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com