Klima kullanımında anormallik. Cam aralık?

Başlatan power20, 15 Eylül 2021, 13:55:36

power20

İlk defa klima edindim.  Çok iyi soğutuyor. Sessiz modern bir alet.
"Fazla yazmasın" düşüncesiyle içeriye açılan kapının altını tıkadım.
Duvardaki boru deliğini de itinayla doldurdum. Macunladım. Cam sıkıca kapalıydı.

Şimdi mükemmel soğutma sağlanıyor. Ancak bu durumda hava sıkıcı bir hal aldı. Temiz hava kalmıyor.
Camı hafif aralık bırakırsam iyi oluyor. İçeride temiz ve soğuk hava oluyor.

Fakat sanki yanlış bir şeyler var.
Acaba bu durumu nasıl aşabilirim? İçerideki nem azaldığı için mi oluyor? Klima kullanırken, cam, kapı aralamak bana biraz garip geldi. Böyle bir durum olmaması gerekir gibi. Oksijen bu kadar çabuk bitmez.

Erol YILMAZ

Fazla izolasyon iyi sogutmaya imkan verir ama sogutma veriminden feragat edip dışarıdan arada bir havalandirma yapmalisiniz.

ilyas KAYA

Isi ayarını 24 - 25 derece yapın gerekirse bir oda kapısını açın. Nemlendirme özelliği yok ise havayı kurutmasi normal

power20

Klimalarda nemlendirme özelliği olduğundan haberim yoktu. ikinci el aldığım için kılavuz  yok Antifungus varmış. Sanırım kapanışta mantarı yakıp öldürüyor. Kılavuz bulayım belki nemlendirme vardır. Nem nereden elde ediliyor? dışarı atılacak sudan olabilir mi?

serkan_48

İklimlendirme sektorundeyim.

Piyasadaki bilinen klimalarin hiçbirinde nemlendirme özelliği mevcut değil.

Ben 24 yıldır bu sektordeyim konfor için üretilen klimalarin hiçbirinde bu özellik yok.

Nemlendirme özel proseslerde uygulanan bir özelliktir. Ameliyathane yada üretim prosesleri gibi. Oraların cihazlari daha farklıdır.

Konudaki kullanım için sartlandirilmis havayı dışarı atmaktan sa odanın iç kapısını aralıklı bırakın enerji harcadığınız hava en azından evin içinde kalsın.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

power20

1 gün kadar lüks bir hastanede kalmıştım. Gerçekten odanın havası mükemmeldi. Demek ki sırrı buymuş

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Eylül 2021, 20:41:51İklimlendirme sektorundeyim.

Piyasadaki bilinen klimalarin hiçbirinde nemlendirme özelliği mevcut değil.

Ben 24 yıldır bu sektordeyim konfor için üretilen klimalarin hiçbirinde bu özellik yok.

Nemlendirme özel proseslerde uygulanan bir özelliktir. Ameliyathane yada üretim prosesleri gibi. Oraların cihazlari daha farklıdır.

Konudaki kullanım için sartlandirilmis havayı dışarı atmaktan sa odanın iç kapısını aralıklı bırakın enerji harcadığınız hava en azından evin içinde kalsın.

Eminmisin ?

https://www.daikin.com.tr/ururu-sarara-12000-btuh-a-ftxz35n-inverter-klima-r32_182901

Bikac piyasada satılan marka ve model daha var. Mesela Panasonic z35
Gibi
Hiçbirinde yok demek biraz iddialı oldu.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 15 Eylül 2021, 22:21:14Hiçbirinde yok demek biraz iddialı oldu.
Fiyatına baktınız mı? Evet bence de hiçbirinde nemlendirme yok  :D
Olsa da söksünler. 50-100TL bandına hava nemlendiricisi alırım ben problem yok. SHT11 ile de ölçer nemlendiririm. Olmadı pet şişenin kapağını deler esnaf usülü yeri halıyı sularım. Fiyat psikolojik rakamımın çok üzerinde. Günahımı vermem.

Split klimalar içerideki havayı alır, soğutur ve tekrar verir. Odadaki karbondioksit miktarı azalmaz. Aksine sıkı sıkıya kapatırsanız artar. Öncelikle halsizlik ve baş ağrısı olarak kendini gösterir. Sonrasında daralmaya başlarsınız. Sanki boşa nefes alıyormuşsunuz gibi. Bina tipi havalandırıcı klimalarda temiz hava verilmesi olayı vardır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Panasonic fz35 6000 civarı hocam :)
Yeni nesil klimalar artık hava temizleme ve nem kontrolü ile üretilmeye başladılar.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 16 Eylül 2021, 21:07:35Panasonic fz35 6000 civarı hocam :)
Yeni nesil klimalar artık hava temizleme ve nem kontrolü ile üretilmeye başladılar.
İşin şakası hocam.
Hava temizlemeden kastı çok büyük ihtimalle aktif karbon filtre ve hepa filtredir. Aktif karbon filtreler yanlış olmasın 16 gün ömrü var diye biliyorum. Kullansanız da kullanmasanız da.
Dış üniteden hava alıp içeriye azar azar veriyor desek, bazı şehir alanlarında hava çok kirli. Evin içi daha temiz kalıyor olabilir.

En güzeli evde fitoplankton yetiştirelim :P Zira bu canlılar ay ışığında dahi fotosentez yaparak oksijen üretirler. Dünyadaki oksijenin temel üreticileridir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

power20

Üstten doldurulan soğuk buhar aleti aldım.

Artık kapı pencere tamamen kapalı. mekan  müthiş konforlu. 23.5 derece bile gayet serin olarak algılanıyor. Saatlerce çalışabildim

Buhar aletini a101'den aldım. 240 lira civarında fiyat.  5v telefon adaptörü veya bilgisayardan besleniyor.

Klimayla birlikte soğuk buhar aleti kullanımını ısrarla tavsiye ediyorum. Bu sayede fazla soğuk açmak gerekmiyor. Hem de sağlıklı serinlik oluyor. Burnunuz, kafanız rahat.

elektronik

Alıntı yapılan: Kılıç - 25 Mayıs 2022, 17:53:36Üstten doldurulan soğuk buhar aleti aldım.

Artık kapı pencere tamamen kapalı mekan  müthiş konforlu. 23.5 derece bile süper serin geliyor. Saatlerce çalışabildim

Buhar aletini a101'den aldım. 5v telefon adaptörü veya bilgisayardan besleniyor.

Nem işi tamam peki okşijen? en iyisi vantilatör kullanmak.

Sozuak

Fazla nem ciğerlere zarar, bakteri, mantar, mikrop üretir. Kontrolsüz nemlendirme yapmayın sakın.

power20

Oksijen sabahtan akşama kadar yeterli olur. Günde 1 kere 10 dakika havalandırınız. Kışın soğuk günlerdeki gibi.

Sozuak

Bizde de büyük bir akvaryum var doğal nemlendirici. Haftada 4-5 lt su buharlaşıyor.