Gate transformatorunu suren surucu tasarimi

Başlatan z, 31 Ekim 2021, 15:37:49

z

Alıntı yapılan: devrecii - 01 Kasım 2021, 19:26:26Bu kadar yavaş olması garibime gitti, hf transistör değilymdi bu

Bir tavsiye laptop anakartlarının uzerinde birsürü mosfet var 8 bacaklı entegre şeklinde bunları kullanabilirsin gate 3.3v de 20A gösteriyor pdf de.

HCL entegre de mi çok yavaş yada peki motor sürücüler L293d gibi.

Ben abartili olarak 15nF uclarindaki gerilimi 300ns gibi bir zamanda 15v a cikartmak istiyorum.

Neyse bugun CLRin onerdigi mosfetleri siparis ettim. Bu arada abarti olarak elimdeki LMD18200 motor surucu ciple yoluma devam ediyorum.
Yani gate trafosunu bu motor surucu ciple suruyorum. Bu 15nF kapasitoru transformator uzerinden cok guzel doldurup bosaltiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Yanlız konu aynı yere geldi daha öne konuşmuştuk ,  bc337 nin bile hızına yetişemeyceeği bir süreye 600v lık igbt nasıl yetişsin tehlikeli sularda yüzüyorsun.
Yüksek amper olsa igbt E-C arası kısa devre olur ama bu şekilde gate elektrik sıçrama tehlikesi var herşeyi yakma tehlken var (TLP ile).

z

Isin pisligi surda.

Diyelim ki 15nF kapasiteyi bir direnc ile sarj ederek 300nS icinde 15v'a cikartacaksiniz.

Eger bu islemi birakim 15..20v ile 300v ile yaparsaniz 400 Ohm direnc uzerinden sarj etmeniz gerekiyor.

Bu yuzden bu kapasitoru direnc uzerinden gerilim kaynagi ile degil yuksek akimla sarj etmek zorundayiz.

z

Alıntı yapılan: devrecii - 01 Kasım 2021, 19:36:02Yanlız konu aynı yere geldi daha öne konuşmuştuk ,  bc337 nin bile hızına yetişemeyceeği bir süreye 600v lık igbt nasıl yetişsin tehlikeli sularda yüzüyorsun.
Yüksek amper olsa igbt E-C arası kısa devre olur ama bu şekilde gate elektrik sıçrama tehlikesi var herşeyi yakma tehlken var (TLP ile).

IGBT nn hiz sikintisi yok ki. 2us lik duzgun bir gate voltaji verirsen sana 2us ligine kisa devre olup ardindan acik devre olabiliyor.

BC337 den fazla akim cekmeden anahtarlarsan sorunsuz anahtarlar. Eger 800mA akitmak uzere yuksek hizda anahtarlarsan transistorun beyz joksiyonunda asiri yuk biriktirmeden transistoru doyuma sokmamiz lazim. Aksi halde transistorun kesim suresi uzar.

PC guc kaynaklarinda guc katindaki transistorleri transformatorle suruyorlar. Orda fazla bir sorun yok. Orda sekonderden sadece yuksek akiim ihtiyaci var. Bir kapasiteyi doldurup bosaltmak gibi zorlu bir gorev yok. Yani BJT leri anahtarlayacak transformatorlu duzenegi tasarlamak MOS ya da IGBT leri anahtarlayacak transformatorlu duzenegi tasarlamaktan daha kolay.

devrecii

Hocam o zaman bu hızlarda sürüp bir güç demenesi yap bakalım patlayacak mı ? pwm %1'e kuçult hep öyle kalsın , kaynak yap. Eğer pwm %1 ise akım feedbakine de gerek olmaması lazım.

z

Alt siniri fix 2us olarak hedef aldim.

Ben iki transistorlu feed forward yapi uzerinde calistigim icin bu yapida cross conduction riski yok. Dolayisi ile IGBT leri (zamanlama acisindan) zorlayarak yakmam nerede ise imkansiz. Tek risk transformatoru doyurmak yada akim sinirlarini asmak.

Yuunus

nasil bir surucu cikacak ortaya merak ediyorum, 10KV a dayanikli izoleli surucu ??? paylasacakmisin hocam, literature gecer artik.

elektronik

Alıntı yapılan: elektronik - 01 Kasım 2021, 19:20:13Hocam niçin TLP250 + Mosfet kullanmıyorsunuz. hem işlemci güvende olur.

Bunu güç mosfetlerini sürmek için söylememiştim.

İşlemci > TLP250 > Mosfet > Gate trafosu > Güç Mosfetleri

z

Sinyaldeki gecikme suresine razi olunursa neden olmasin.

deneme_123456

**Admin bu yazdığımı silme, adama yardımcı oluyorum. Boşa kürek çekip duruyor.**

Devrende flyback var zaten, diyelim 10 pin olsun. Bir sekonderini MCU beslemek için kullandın, bir ucu primer bir ucu AUX vs.
O devreden bir tane daha izole besleme alabilirsin. Hatta 2 tane. Hatta full bridge süreceksen 4 ayrı besleme de alabilirsin izolasyonlu, bir flyback ile n adet gate beslemesi alabilirsin. Sargı aralarındaki gerilim izolasyonu 2.5kVac yetecektir sana.

Haa bunu flyback ile beceremiyorsan, 12V/15V 5V/15V hatta dilersen negatif gerilim de çıkaran 1W civarında izolasyonlu çeviriciler var. Biraz pahalı ama idare et artık. Kullan geç uğraşma. Sonrasında da hiç yapamıyorsan TLP250 ile sür geç. ns önemli diyorsun gate trafosu kullanacam diye debeleniyorsun. %1 %0.5 ya da %99 %100 gibi duty'lerde çakılır kalır gate trafoları. Milattan önce kalmış yöntemlerle uğraşmamak lazım yıl olmuş 2021.

Çok daha ilerisini yapacağım dersen NCV57000 diye bir entegre var onu araştır. Benzerleri dolu. Sen kaynak makinesi gibi bir şey yapacaksın. Desat koruması yaparsan başın az ağrır. Yoksa elinde bulursun drain uçlarını.

ahmet35

@z hocam gate sürücüsünü tasarladınız mı?

z

Alıntı yapılan: deneme_123456 - 03 Kasım 2021, 21:46:38**Admin bu yazdığımı silme, adama yardımcı oluyorum. Boşa kürek çekip duruyor.**

Devrende flyback var zaten, diyelim 10 pin olsun. Bir sekonderini MCU beslemek için kullandın, bir ucu primer bir ucu AUX vs.
O devreden bir tane daha izole besleme alabilirsin. Hatta 2 tane. Hatta full bridge süreceksen 4 ayrı besleme de alabilirsin izolasyonlu, bir flyback ile n adet gate beslemesi alabilirsin. Sargı aralarındaki gerilim izolasyonu 2.5kVac yetecektir sana.

Haa bunu flyback ile beceremiyorsan, 12V/15V 5V/15V hatta dilersen negatif gerilim de çıkaran 1W civarında izolasyonlu çeviriciler var. Biraz pahalı ama idare et artık. Kullan geç uğraşma. Sonrasında da hiç yapamıyorsan TLP250 ile sür geç. ns önemli diyorsun gate trafosu kullanacam diye debeleniyorsun. %1 %0.5 ya da %99 %100 gibi duty'lerde çakılır kalır gate trafoları. Milattan önce kalmış yöntemlerle uğraşmamak lazım yıl olmuş 2021.

Çok daha ilerisini yapacağım dersen NCV57000 diye bir entegre var onu araştır. Benzerleri dolu. Sen kaynak makinesi gibi bir şey yapacaksın. Desat koruması yaparsan başın az ağrır. Yoksa elinde bulursun drain uçlarını.

Aramiza yardim sever bir cocuk gelmis. Ama konu ile ilgili gecmisi ve diger basliklari okumadigi icin alakasiz yorumlar yapmis.
Ben gene de merakini gidereyim.

Mevcut yapida o bahsettigin flyback devresinin, makinadaki guc katinin gate suruculerini beslemek icin izole iki tane 20v DC duzenegi vardi. Ayrica O onerdigin  TLP250nin daha iyisi HCPL3120 de vardi.

Ama soktum attim. Dolayisi ile bu iki onerinle bana yardimci olamadin. Zaten bunlari hepimiz biliyoruz, bize bilmedigimiz seylerle gel.

%1, %99 gibi uc degerlerde duty kullandigimi da nerden cikardin? Fakat formu arastirirsan %1 ve %99 gibi uc degerlerde duty icin nasil transformatorlu gate surucu yaptigim bilgisine ulasabilirsin.

Ha bu arada, IGBT lerde sozunu ettigin bacaga Drain degil Kollektor deniyor.

Neyse her kimsen senden yardim falan beklemiyorum. (Fazla toy geldin bana)

@ahmet35 moslarim geldi smd kilif oldugu icin zaman kaybetmemek adina gate trafosunu gecici olarak step motor surucu cipi ile surdum ve calismalarima kaldigim yerden devam ediyorum.

Su zamana kadar IGBTleri surmesinde hic sikinti yok guzel bir surus elde ettim.

Ilk firsatta yeni moslarla gate surucuyu yapacagim. Ama su anki isimi bolmek istemiyorum.

Yuunus

ahmet35

@z sonucu merakla bekliyorum hocam. Gate sürücü şematiğini paylaşabilir misiniz?

Yüksek frekans kablosuz sarj üzerine çalışmıştım. Bu değerlerde düzgün bir pwm çıkartmayı başaramadım.