Atmel328pu çiplerde zaman içinde bozulma sorunu

Başlatan istek61, 02 Kasım 2021, 23:33:21

istek61

Selamlar;

pandemiydi virüs'dü derken 2 seneye kadar hiçbir projeme dokunamadım.
şimdi 328pu ile tasarladığım 2 devrenin birini çalıştırmak istedim fakat anakart hiçbir tepki vermedi.
bir süre sonra girişteki kondanstor patladı.
regulatörle kondanstoru degiştirdim yine çalışmadı.
derken 2. çalıştıgına emin oldugum aynı devreyi çalıştırdım. o da çalışmadı.
derken sinir oldum 10 sn ters voltaj verdim belki toplar diye. oldu da sadece 2 segment ledi 2 ve 4 gibi alakasız bir sayı yaktı.

atmega çipinde arıza vardır dedim.
elimde yine o seneden kalma kullanılmamış ama denenmiş bir çip vardı.
denedim o da çalışmadı.

sizce
saçma bir klon çip serisine mi denk geldim ?
yoksa bu entegreler 2 sene kullanılmazsa saçmalıyor, sizin de başınıza geldi mi ?

yada kütüphanelerle gelen bir virüs olabilir mi ?

Meraklı Acemi

mg1980

Ters voltaj dediğinizde çalışıyor gibi olduysa anlaşılan baştan ters voltaj vermişsiniz gibi.. yıllardır epeyce kullandım çalışmayanına hiç rastlamadım..

ilyas KAYA

istek61

Alıntı yapılan: mg1980 - 02 Kasım 2021, 23:38:19Ters voltaj dediğinizde çalışıyor gibi olduysa anlaşılan baştan ters voltaj vermişsiniz gibi.. yıllardır epeyce kullandım çalışmayanına hiç rastlamadım..

sıfır köpüge takılı olan da çalışmadı.
ters voltaj çalışmayan televizyona vurmak gibi hissettiriyor bana  ;D

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 02 Kasım 2021, 23:39:2810 saniye ters voltaj vermek derken?  🤯
regülatörü yaktım  ;D  ;D  5v çıkışı 10+v a çıktı
entegre haşlanınca bi tepki verdi  ;D  ;D

sorun şu ki 1 değil 2 degil 3 çip de bozulmaz.
belki bu sene birinin daha başına gelmiştir diye sordum.
Meraklı Acemi

power20

Devrede başka sorun vardır. Çipleri bozmuştur.

Ters voltaj vermeyi denemek, çalıştığından emin olduğunuz devrenin pek de öyle olmadığına işaret.

Belki de 2 sene önce, soketi ters lehimlediğinizi hatırlamadığınızdan dolayı şimdiki denemelerde çipi sokete 180 derece ters takmış oldunuz?

Kısaca yapıtıklarınız yanlış gibi görünüyor.

muhendisbey

Ben de devrede sorun olduğunu düşünüyorum. İndüktif yükler zaman içerisinde bozulmasına neden olur. DC-DC izolatör kullanmak bazı uygulamalarda gerekli. Pinlerden ve porttan çekilen akım miktarları önemli. Switch mode bir regülatör ile doğrudan beslemişseniz bu da soruna neden oluyor olabilir.
EEPROM kullanmışsanız ve çok sık yaz-sil yapıyorsanız yine hızlı bozulabilir.

Bir diğeri eğer arduino ide ile kullanıyorsanız bootloader yüklemeyi unutmuş olabilirsiniz. Taze entegreler bu sebeple çalışmıyor olabilir.

Entegreleri güneş gören yerde açık bir şekilde beklettiyseniz, ciddi bir elektromanyetik kaynak yakınında (mesela; mikrodalga fırın) ya da sakladığınız yerde ciddi bir mekanik titreşim kaynağı varsa bulunduğu yerde de bozulabilir. Yüksek nem de bozar diyorlar ama bundan emin değilim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.