Cikis filtre kapasitoru ve Current Sense Resistor

Başlatan Yuunus, 06 Kasım 2021, 01:52:49

Yuunus

Merhaba, alttaki sema TL494 un standart semasi, kafama takilan kismi isaretledim, cikis filtre kapasitorunun negatif ucunu power groun yerine current sense direncine baglasak, devrenin ilk calisma anindaki yuksek sok akimininda onune gecmis olmazmiyiz, sakincalari neler olur? "tabiki bunu engellemenin baska yollarida var soft start gibi"

z

Yuk akimi arttikca cikis voltajin dusecek. Akim sens direncindeki gerilim dusumu, voltaj geribeslemesini etkiliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 06 Kasım 2021, 10:06:34Yuk akimi arttikca cikis voltajin dusecek. Akim sens direncindeki gerilim dusumu, voltaj geribeslemesini etkiliyor.
peki VFb gerilim bolucu direnclerinin ground ucunuda power grounda cekersek yani sense teki degisimlerden etkilenmesin, sadece filtre kapasitoru sense direncinde bagli kalsin, o zaman akim geribeslemesi duzgun calisir mi?

z

Yorum yapiyoruz da sorunlar devreyi masaya yatirip scopla bakarken gorulmeye basliyor.

Normalde sistem geri beslemeli bir kontrol duzenegi ve kontrol acisindan kritik bilesenler L, C ve ESR.

C yi  R nin diger ucuna baglayinca neler olacak iyi kafa yormak, kararsizlik/kompanzasyon durumlarina bakmak lazim.

Lafta yorum yaparken hatali dusunulebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Yuunus, Buck devre Kapasiteye ilk çalışmasında veya normal çalışmasında Şok
akımı veremez!Bu Buck mantığına aykırı.Bir açıdan baktığımızda Buck Bobini zaten
Kapasite ve yüke seri bağlı bir bobin.

Kapasitenin Eksi ucunu Akım direncine bağlarsan Kapasiteye R bağlamış olursun.
Bu Kapasitif kayıp olur.Bu da hiç iyi bir durum olmaz.Verim düşer.

Yuunus

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Kasım 2021, 13:01:54Yuunus, Buck devre Kapasiteye ilk çalışmasında veya normal çalışmasında Şok
akımı veremez!Bu Buck mantığına aykırı.Bir açıdan baktığımızda Buck Bobini zaten
Kapasite ve yüke seri bağlı bir bobin.

Kapasitenin Eksi ucunu Akım direncine bağlarsan Kapasiteye R bağlamış olursun.
Bu Kapasitif kayıp olur.Bu da hiç iyi bir durum olmaz.Verim düşer.

haklisin kolay olmasi acisindan bu ornegi verdim, isin o tarafini dusunmedim, aslinda buni deneyecegim guc jaynagi tl494 ile yapilmis bir fullbridge devre ve feedback optokuplor ile yapiliyor cikista bir akim sense direnci var ve akim bunun uzerinden akiyor, devrenin tek korumasi start aninda soft start kapasitoru ve ben cikistaki filtre kapasitorlerini artirmak istiyorum  normalde 3300uf bagli ve ben iki tane daha eklemeyi dusunuyorum, ve bu eklemeyide yapinca cikisin kendine gelmesi bir hayli uzun surecek ve kisabir sureligine birnevi kisadevre olmus sanacak, bende buna engel olabilirmiyim akim sense direnci izerinden kqpasite eklesem nasil olur diye zihnisinir bir fikir geldi aklima, ilk semanin farkli calisma seklini var unutmisum kusura bakmayin.ama daha iyi kontrol edeyim derken is kontrolden cikacak galiba, belki cikista bir sok bobini var onunla oynamak daha akillica olur sanki.

JOKERAS

Ekstra kondansatör eklemek çıkışın kendine gelmesini pek etkilemez.
Bir sürü kapasite eklesen de devre onu Kısa devre gibi algılamaz.

Örneğin İlk anda PWM Sinyali Max olsa bile,Bobin bu max Sinyali Kondansatöre Kazık gibi vermeyecek,
Yavaşça verecek.Dolaysısı ile ekstra ekleyeceğin kondanstaörler de yavaşça dolacak.
Düşündüğün gibi İlk anda ani akımlar asılmayacak.
Zaten dediğiniz gibi İlk anda Çok ani Akım çekse ilk Önce Transistör Bozulurdu.

Esktra koyacağın bobinler Sadece filitre işi görür.

pwr_24

Alıntı yapılan: Yuunus - 06 Kasım 2021, 01:52:49Merhaba, alttaki sema TL494 un standart semasi, kafama takilan kismi isaretledim, cikis filtre kapasitorunun negatif ucunu power groun yerine current sense direncine baglasak, devrenin ilk calisma anindaki yuksek sok akimininda onune gecmis olmazmiyiz, sakincalari neler olur? "tabiki bunu engellemenin baska yollarida var soft start gibi"

bu değişikliği yaptığınız an sistemin sıfır ve kutup frekanslarını değiştirirsiniz. Bu iş kararsızlığa sebep olurmu? nasıl bir kompansatör geliştirmeniz gerekecek?  Akimin ripple degerinden dolayi cikista Ac isaret olusuyor ve bu kapasitor uzerinden akiyor ve esr degeri ile akimin ripple degeri carpilip voltage ripple elde ediliyor simdi siz kapasitore esr + kohm seviyesinde direnc ekliyorsunuz cikista inanilmaz seviyede voltage ripple alirsiniz bilginize...Teşekkürler...

Yuunus

Alıntı yapılan: pwr_24 - 06 Kasım 2021, 18:03:20bu değişikliği yaptığınız an sistemin sıfır ve kutup frekanslarını değiştirirsiniz. Bu iş kararsızlığa sebep olurmu? nasıl bir kompansatör geliştirmeniz gerekecek?  Akimin ripple degerinden dolayi cikista Ac isaret olusuyor ve bu kapasitor uzerinden akiyor ve esr degeri ile akimin ripple degeri carpilip voltage ripple elde ediliyor simdi siz kapasitore esr + kohm seviyesinde direnc ekliyorsunuz cikista inanilmaz seviyede voltage ripple alirsiniz bilginize...Teşekkürler...
devre fullbridge

Yuunus

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Kasım 2021, 16:25:55Ekstra kondansatör eklemek çıkışın kendine gelmesini pek etkilemez.
Bir sürü kapasite eklesen de devre onu Kısa devre gibi algılamaz.

Örneğin İlk anda PWM Sinyali Max olsa bile,Bobin bu max Sinyali Kondansatöre Kazık gibi vermeyecek,
Yavaşça verecek.Dolaysısı ile ekstra ekleyeceğin kondanstaörler de yavaşça dolacak.
Düşündüğün gibi İlk anda ani akımlar asılmayacak.
Zaten dediğiniz gibi İlk anda Çok ani Akım çekse ilk Önce Transistör Bozulurdu.

Esktra koyacağın bobinler Sadece filitre işi görür.
transistor niye bozulsun daha ekleme yapmadim, bozulmasin diye ugrasiyorum, primerde ptc haricinde hicbir koruma yok sadece sekondere baglanmis akim sense direnci ile limitleme yapiliyor, kazik gibi vermeyecek derken, marka bir cihaz olsa hp filan dogru, onlar ilk start anini kontrollu yapiyor, zaten yapmasa 2kw guc kaynagi her tarafi hoplatir, tek koruma bobin kaliyor, bakalim adim adim deneyecegim artik.sagolun

pwr_24

Alıntı yapılan: Yuunus - 06 Kasım 2021, 19:02:01devre fullbridge

Full bridge olsa bile çıkıştaki bobinde yine ripple Current oluşur diye düşünüyorum. Sonuçta voltage ripple= ripple Current ×Esr kaçırdığım bir nokta var ise aydinlatirsaniz sevinirim.