150W smps

Başlatan merve damar, 08 Kasım 2021, 09:13:10

merve damar

Selamlar herkese,
150Wlık bir smps yapacağım. Flyback mı kullanmalıyım? daha önce 40Wa kadar flyback kullandım. 150Wda sorun yaşar mıyım? 35-40V civarı bir devre olucak.

Erol YILMAZ

Bu smps Flyback ile mumkun olabilir ama Ferit malzeme buyur ve sınırlara yaklasmis olursunuz.

Atx güç kaynaklarinda da kullanilan Half Bridge yapisini kullansaniz daha iyi olabilir.

merve damar

2 pwm çıkışı verebilen entegre kullanılması gerekiyor sanırım, önereceğiniz entegre var mı?

gevv

150w flyback olur uc38xx serisi ile yapılan bir çok smps var.

Uc38xx ile daha yüksek güçlüleride var ama trafo büyür paralel mosfet vs

Birde kutulama soğutma önemli açık kasamı, fan olacakmı sürekli yüksek akım çekilecekmi ortam ısısı vs.

https://320volt.com/flyback-atx-guc-kaynagi-incelemesi-ve-modifiye-bolum-1/

merve damar

Kapalı bir kutuda olacak, fan olmayacak, sürekli akım çekmeyecek, hangi topoloji daha uygun olur bilemedim

merve damar

Half bridge trafo hesabı için bunu formülü kullanabilir miyim? daha önce hesaplayıp deneyen var mı?

NP=(VDC*10^8)/(4*fsw*0.3*Ac)

NS=(Vo*NP)/VDC

z

0.3 den 300mT anlayacagiz galiba. A cm kare.

VDC yerine VDC/2 yazman gerekir.

Sekonder voltajina 0.5...1v (diyod gerilim dusumu) ilave etmen gerekir.

Baska da sorun gorulmuyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Alıntı yapılan: merve damar - 08 Kasım 2021, 10:25:02Kapalı bir kutuda olacak, fan olmayacak, sürekli akım çekmeyecek, hangi topoloji daha uygun olur bilemedim

Girişi düşürüyorsan forward, yükseltiyorsan push pull topolojisini tercih edebilirsin.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

pwr_24

Alıntı yapılan: merve damar - 08 Kasım 2021, 09:13:10Selamlar herkese,
150Wlık bir smps yapacağım. Flyback mı kullanmalıyım? daha önce 40Wa kadar flyback kullandım. 150Wda sorun yaşar mıyım? 35-40V civarı bir devre olucak.
Ben olsam two switch forward tasarlarım. Verim yüksek olur.

tunayk

Alıntı yapılan: quarko - 09 Kasım 2021, 20:20:45Girişi düşürüyorsan forward, yükseltiyorsan push pull topolojisini tercih edebilirsin.

Bu ayrımın bilimsel bir nedeni var mı?

quarko

Alıntı yapılan: tunayk - 09 Kasım 2021, 23:27:08Bu ayrımın bilimsel bir nedeni var mı?

Bilimsel olarak değilde deneyimsel diyelim. 150W çok yüksek bir güç değil. Uygun olan herhangi bir topolojide gerçekleştirilebilir elbette. Düşürücü tiplerin izoleli olanlarından en basit olanı "2 Switch Forward" yapısı. Trafoda reset sargısına da gerek yok. Yükseltici tiplerin de 150W a uygun en basit olanı push-pull veya half-bridge topolojisidir genel olarak.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

merve damar

inceledim de farklı girişteki kondansatör sayısı ve primer sargı sayısı sarnısam, ve trafo için aynı hesabı kullanabilir miyim?
Bide NP1 NP2 için bu hesabı ayrı ayrı mı kullanacağım? Yoksa 1 kere hesaplayıp sargıyı ortadan mı böleceğim?

Yuunus

Alıntı yapılan: merve damar - 08 Kasım 2021, 10:25:02Kapalı bir kutuda olacak, fan olmayacak, sürekli akım çekmeyecek, hangi topoloji daha uygun olur bilemedim
bu konularda bircok rivayet var aslinda, yuksek guclerde forward-half bridge-push pull-full bridge vs tercih edilir lakin bunlarida kafamiza gore secemiyoruz, transistor maliyetinden tut verime kadar bircok parametre var, adam push pull topoloji kullanmis ama onunede bir tane pfc eklemis, yani birazda yogurt yeme meselesi, 10kw lik bir psu yu half bridge tasarlarsin belki ama ne kadar efektif olur, biraz arastirirsan topolojilerle ilgili bir guc tablosu olacakti, lakin flyback icin 250w tan sonrasini kullanmayin gibi bir ibare hatirliyorum, sanirim nedenide trâfonun saturasyona girme riski ve verim dusuklugu idi.

tunayk

Alıntı yapılan: merve damar - 10 Kasım 2021, 11:31:15
evet böyle bi tablo buldum.
https://www.electronics-tutorial.net/dc-dc-converter-chopper/switched-mode-power-supplies-smps/

Yalnız tabloya göre 2kW tan büyük cihaz yapılamıyor gibi durum oluşmuş. Orası hatalı