Express Weld Inverter 161 Ultra Smps kaynak makinesi Arızası

Başlatan MrThinking, 08 Kasım 2021, 14:51:17

MrThinking

Express Weld Inverter 161 Ultra Smps kaynak makinesinin Igbt leri patlatmıştı değiştirdim çalıştı.
Fakat Kaynak akımını potansiyometreden kontrol edemiyorum. Potu ne kadar kıssamda en yüksek akımda kaynak yapmaya devam ediyor. Pot sağlam. Kontrol devresinde fiziksel bir arıza görünmüyor.
Şemasını aradım, yüzlerce kaynak makinesi şeması buldum ama bu yok.
Arızayı bulmak için şema verip beni, kontrol kartının şemasını çizmekten kurtarabilecek bir hayırsever var mı?
Yada arızanın neden kaynaklı olabileceğini söyleyebilecek biri?
Kaynak makineleri daha önce tamir ettiğim bir şey değil çünkü.
Kontrol devresinin bir fotosunu buraya bırakıyorum:

Ego=1/Knowledge

elektronik

feedback devresinde sorun vardır yüke bindiğinde amperin ayarladığınız amper seviyesine kadar düşmesi lazım.

elektronik

Son güçte çalıştığı için igbt leri yakmıştır.

Bu akım trafosu çıkış amperini ölçüyor kart tarafı bozuk olabilir birde potun bağlı olduğu chip bozuk olabilir açık devre olabilir v.s.
Akım trafosu ile kart arasındaki soket de temassızlık olabilir.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 08 Kasım 2021, 17:12:17Son güçte çalıştığı için igbt leri yakmıştır.

Bu akım trafosu çıkış amperini ölçüyor kart tarafı bozuk olabilir birde potun bağlı olduğu chip bozuk olabilir açık devre olabilir v.s.
Akım trafosu ile kart arasındaki soket de temassızlık olabilir.

Kontrol kartını ve akım sensörünü satın alabilecegim bir yer varmı?
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Pot soketini yerinden çıkarınca akım şiddeti azalıyor ve gerektiği gibi kaynak yapıyor. Ama akım bu kez biraz düşük oluyor.
Ego=1/Knowledge

elektronik

O halde pot da sorun vardır sağlam dediniz ama yinede potu ölçün yada değiştirin belkide uçları yanlış bağlı olabilir.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 08 Kasım 2021, 23:48:05O halde pot da sorun vardır sağlam dediniz ama yinede potu ölçün yada değiştirin belkide uçları yanlış bağlı olabilir.
Potta falan bir şey yok. Anlaşıldı şemayı çizicez yine.
Ego=1/Knowledge

JOKERAS

Scobunuz yokmu?Scopla bir kaç noktaya bakarak arızayı çabucak bulabilirsiniz.

Bu gibi arızalarda ilk önce mekanik yapılara bakmak icab eder.
Orada sanırım Offset veya Size Trimpotları olma ihtimali olan 2 adet Trimpot var.
Ve üzerleri yapıştırıcı ile mühürlenmiş.Bu demek oluyorki krtik Trimpotlar.
Bu Trimpotların değerlerinin değişmiş olma ihtimali var.Denenebilinir.

Tamircilerin vazgeçilmezi Elektrolitik Kapasiteler kontrol edliebilinir vs.

MrThinking

Akım trafosu arızalı çıktı.
Cevap verenlere teşekkür ederim.
Ego=1/Knowledge

elektronik

Alıntı yapılan: ümitgungor - 09 Kasım 2021, 09:34:03Potta falan bir şey yok. Anlaşıldı şemayı çizicez yine.

Potta falan!!  sorun olmamasına sevindim.

diversant

Buyurun kontrol kartının şeması
Bende çok aramıştım.Aynı devre Hitachi markada kullanıldığını buldum
Burdada satışı olduğu yer
https://electroniccomponentmarket.com/index.php/urun/ex1005-v161-ust-pcb-kontrol-karti/

MrThinking

Alıntı yapılan: diversant - 09 Kasım 2021, 20:00:17
Buyurun kontrol kartının şeması
Bende çok aramıştım.Aynı devre Hitachi markada kullanıldığını buldum
Burdada satışı olduğu yer
https://electroniccomponentmarket.com/index.php/urun/ex1005-v161-ust-pcb-kontrol-karti/
Çok minnettar oldum. Saygıyla Teşekkkür ederim. Şema gönderenleriniz çok olsun inşallah.
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 09 Kasım 2021, 17:22:42Potta falan!!  sorun olmamasına sevindim.
Kusura bakma biraz sinirlerim bozuktu da.?
Ego=1/Knowledge

fofo

MrThinking

Alıntı yapılan: fofo - 10 Kasım 2021, 14:22:38Bu makine yeni takılan IGBT leri neden yakar?
Gate yolunda mutlaka bir arıza vardır. Tamamını yakıyorsa control devresindeki SG3525 arızaldır)
1-Gate deki pull down lar açık devredir.(gate den gnd ye giden 10-33k arası dirençler)
2-Gate sürücü direnci açık devredir(4R7 500mW dirençler)
3-Gate e bağlı 15V veya 18 volt zener diyot arızalıdır.
4-Gate sürücü entegreler var 8 pinli. Büyük olan kartta adını şimdi hatırlayamadım onlar arızalıdır.440X ile başlıyordu sanırım.
5-IGBT çakmadır. Orjinal değildir.
Ego=1/Knowledge