Çerçeveli elek güncel fiyatı

Başlatan power20, 16 Kasım 2021, 20:23:23

power20

Yakın zamanda yaptıran arkadaşlar,

Yerli firmalardan  (printronics gibi) temin edilen çerçeveli elek  fiyatı ne ladar oluyor? 40 x 40  gibi büyük elek?

Kclkvl

Merhaba,
490x340 çerçeveli 90 usd gibi bir rakama aldım 1 hafta önce. Yerli bir tedarikçiyle çinli bir üreticiden

power20

Bir firma bana da aynı fiyatı verdi. Sanırım aynı firma.  90usd yüksek değil mi?
Eleğin gerilmesi, delinmesi zor bir iş farkındayım. Yine de pahalı .

Eski eleği değerlendirmek mümkün olur mu? Yapan var mıdır?  İstanbul civarında bunları yapan, elekçi, ipek geren yer  neresidir?

Çerçeveli eski eleğin ortasına PCB panel ebadına yakın kare şeklinde lazer ile delik açtığımızı varsayalım.

Elek yine gergin iken  ortaya lazerle yeniden  delmek üzere levha yapıştırılacak.
Veya çerçevesiz yeni eleğimizi yapıştıracağız?

Kclkvl

Elek bir dizgi firması tarafından kullanılacaksa çoğu firma kendileri zelflex stencili şişirip makinalarında kullanabiliyorlar.
Bu durumda da elek ücreti 50 USD civarına düşecektir.

Odak eski elek üzerinde revize yapabiliyor. Ben birkaç sefer kart revizyonu yaptığımızda yeni padleri odaktan eski elek üzerine açtırtmıştım. Günü kurtardım ama ne kadar sağlıklı bir yöntemdir bu ona emin değilim.

power20

Tam denk gelmiyorsa kullanılmayan delikleri alttan bantla tıkarız?

JOKERAS

Kılıç, Çerçeve varsa Sadece Stencil yaptır.

Bak şimdi...
Pcb Panelleme ile kendin uğraşmayacaksın.Pcb'ci onu olabilecek on Efektif şekilde
Panelleyecek.

Elinde Daha önceden kullandığın eleğin varsa onun çerçevesini yeni Stencil ile
kullanabilirsin.

Stencil olayında biraz Dikkatli olmalısın.Çünkü bazı dizgi Firmalarının Lehim
Sürme Makinalarının boyutları farklı olunca "Senin Elek benim Makinama büyük veya küçük geldi"
Diyerek yeniden iş çıkmasına sebep olur.
Bunun için Dizgi yaptıracağın firmaya Pcb Çizim dosyasının Pad çıktısını al gönder.
Onlar o eleği kendi Makinalarına uygun şekilde yaptıracaklardır.

Yahu Zaten hemen hemen hepsi Pcb'ciler,Dizgiciler,Laserciler inciler Cinciler hepsi Aynı bölgedeki
Sanayi sitesindeler.Ümraniye :)

Demedi Deme İsmail.Sonra çok uğraşırsın.Dolar'ın 10TL olduğu bu dönemde yalandan yere para harcarsın.

Çinde'ki Stencil Fiyatları ucuzda Türkiye'ye niye pahalı geliyor.Araştırdım.

WayPcb, AllPcb, VerPcb vs.Stencil Fiyatları 10-15$ iken Sen en ufak bir değişiklik yaptığında,Çerçeve istediğinde anında Fiyat 30-40$'a çıkıyormuş.Bu fiyatlar onların Standart ürün için verdiği yemleme Fiyatı deniyor.Sonra işin içine Nakliye,Gümrük Getiren Firmanın Karı binince Fiyat uçuyor diyorlar.
Mesela 10-15$'lık Çerçevesiz Stencil'ı sen kendin alsan Sana maliyeti Gümrük,Nakliye tahminen 25-30$  olur.Aracı firmalar işte bu Nakliye,Gümrük olayını iyi biliyorlar.Sürekli Gümrükte Takıldıkları için
Enseye Tokat,Göze Parmak işlerini hallediyorlar.Nakliye olayını Diğer mallarla beraber daha ucuza getiriyorlar.

power20

Çerçeve büyük. her türlü makineye uyar
Çerçeve ortasına hangi yapıştırıcı ile elek nasıl yapıştırılır?

JOKERAS

Kılıç, Yapıştırıcı nedir bilmiyorum.Şu videoyu izle.
https://www.youtube.com/watch?v=QgCOVwPzdA4 Bayağı bir iş.

Yanlış hatırlamıyorsam Aliamca'da bir kısa video izlemiştim.
Çinli vatandaş Basit iptidai bir makina ile Stencil'ı Çerçeveliyor.

Önce İpek diye lanse ettikleri Malzemeyi O İptidai Makina ile El yordamıyla
Çerçeve kenarlarından Gerdirerek Davul Derisi gerer gibi geriyor.
Sonra Çerçevenin Kenarlarına denk gelen yerlerine Yapıştırıcı sürüyor.
Sonra Stencil'ı Gerilmiş olan İpeğe Yapıştırıp Stencil üstüne gelen İpeği Falçata ile kesiyor.

Yapıştırıcı Sarımtırak bir yapıştırıcı.UV olabilir.Yada hızlı Donan bir yapıştırıcı.
Videoyu bulamadım.