15W smps adaptörde kullanılan küçük trafo nedir ?

Başlatan merve damar, 19 Kasım 2021, 15:42:27

merve damar

merhabalar, elimde elimde 15Wlık bu smps kullanılmış. Küçük bir trafo var resimde, Bunu neden kullanmış olabilir?

elektronik

Kartın diğer tarafınıda çekseydiniz iyi olurdu

fide

Trafo altında L1A ve L1B yazıyor. Yani common mode filter yerine EI trafo kullanmışlar diye düşünüyorum.

Ama L-N girişleri ve sigortayı kartın sol tarafına koyup filtreyi uzağa koymak çok mantıklı gelmedi. Üstelik arada yüksek voltaj kondansatörler var.
Belki dc hat üzerinde filtre bobini olarak kullanmış olabilir.
Yüksek voltaj kondansatörlerine yakınlığına bakarsak DC hattı üzerinde olması daha mantıklı.

Yukardaki gibi bir filtre tasarlanmış olabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

asma

Merhaba
Kartın girişinde yer alıyor ise Primer devresini çizin bakalım.
Kartın altında da eleman olduğu belli.
Küçük trafo değil küçük nüve bifilar filtrenin bobinleri olabilir.
Çıkışta da troid üzerine sarılmış bir benzeri var gibi.
Resim yeterli değil, devreyi bizlere göstermenin başka yolu olmalı.

Kolay gelsin.

Sozuak

2 switch forward diyeceğim 15 w için gereksiz bir yapı olur. İlginç bir şekilde bendeki bir ızgaralı smps de de 2 trafo var. Hatta arızalıydı  onardım ama gözüme 2 trafo çarptığı halde çok önemsemedim neden diye zira inceleyecek vaktim yoktu.
Bir fikir akım ölçümü için konmuş olabilir yada çıkış filtresi için kullanılmış olabilir spesifik bir cihaz gereksinimi varsa.

pwr_24

Alıntı yapılan: merve damar - 19 Kasım 2021, 15:42:27merhabalar, elimde elimde 15Wlık bu smps kullanılmış. Küçük bir trafo var resimde, Bunu neden kullanmış olabilir?

resimde görüldüğü kadarıyla EMI filter bloğunda kullanılmıs. Muhtemelen @fide arkadaşın dediği gibi Pi filter da kullanılan bobinin yerine tsarlanmış. Toroid yerine başka bir nüve kullanılmış tek fark bu..

merve damar

Çok teşekkürler, bu şekilde çok belli olmaz diye eklememiştim