RF konnektorlerini yakan vericilerde hatalar

Başlatan z, 21 Kasım 2021, 11:25:29

z

Gecmis yillarda 400w 27 Mhz vericilerimizin anten konnetorleri gevsek sikildigi icin anten kablosunu (bakir borulu disi izoleli kablo) yakip nerdeyse yangin cikmasina neden olan olaylar yasanmisti.

Benzer durumu (RF ile ark baslatma) olusturmak icin onereceginiz dokuman uygulama notu vs var mi?

Amacim 100V DC voltaj ustune RF bandinda voltaj bindirip 3 mm mesafeden ark baslatmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Böyle bişey olsa bile kapasitif endüktif yükler nedeniyle torch ucuna sinyal ulaşmaz, devrenin direkt tork ucunda olması gerekir.

Ateşleme sistmini tmamen bir metal kutunun içine alınca da mı mkroişlemci etkineiyor?

z

Devreleri metal kutularin icine almaya basladim ama henuz islemcimi metal kutuya almadim.

Cunku oncelikle scop sorununu cozmem gerekiyor. Kaynak makinamde IGBT voltajlarini vs izleyebilmek adina makinayi halen izole trafo uzerinden besliyorum. Dolayisi ile kaynak makinasinda toprak baglantim yok. (Belki de tu sorun bu)

Scopumun problarini kisa devre edip devreden yarim metre uzaga koyuyorum. Ark starter basladigi anda scop ekraninda 20v civarinda sinyal yakaliyorum. Haliyle scopu devrede nereye dokundurursam dokundurayim bu 20v genlikli sinyal gorunuyor. Bu da scop goruntusune guvenemeyecegim anlamina geliyor.

Aslinda ilk baslarda ark starter islemcimi etkilemiyordu. Sanirim kartlari kesip ayirdiktan sonra bu sorun basladi.
Su anda ark starter devreye girdigi anda islemcim reset yiyiyor. Bu da yetmiyor islemci latchupa dusuyor.

Gucu derhal kapamazsam islemci kizarip yarilacak.

Elimde tranzorp yok. ilk isim islemciyi ekranlayip kutulamak ve giris cikislara MOV vs eklemek.

z

Alıntı yapılan: devrecii - 21 Kasım 2021, 13:15:12Böyle bişey olsa bile kapasitif endüktif yükler nedeniyle torch ucuna sinyal ulaşmaz, devrenin direkt tork ucunda olması gerekir.

Ateşleme sistmini tmamen bir metal kutunun içine alınca da mı mkroişlemci etkineiyor?

Kaynak makinasinin + ve - iletkenleri ayni kablo icinde degil. Birisi bir kablo ile digerisi diger kablo ile gidiyor. Yani kapasite sorun olamaz. Sorun RF sinyalin kalin bakir iletkenden yeterince tasinamamasi olabilir.

RF devreyi torcun icine yerlestirmek ve beslemesini iletmek belki cozum olabilir. Bu durumda tungsten tel anten gibi olur.