3...6V-100mA bir Akımı 5V-1A e nasıl çevirebilirim?

Başlatan MrThinking, 27 Kasım 2021, 13:34:13

MrThinking

1- +3...+6V-100mA değişken bir enerjiyi 5V-1A sürekli yük çekebileceğim bir enerjiye nasıl bir devre ile çevirebilirim?

2- +5...+15V-100mA değişken bir enerjiyi 5V-1A sürekli yük çekebileceğim bir enerjiye nasıl bir devre ile çevirebilirim?
Ego=1/Knowledge

remzi

6Vx100Ma=0.6W
5Vx1A=5W yapar.
Cevabını bulabilirsen bana da haber verirsen çok memnun olurum.

MrThinking

Alıntı yapılan: remzi - 27 Kasım 2021, 13:39:386Vx100Ma=0.6W
5Vx1A=5W yapar.
Cevabını bulabilirsen bana da haber verirsen çok memnun olurum.

Cevabını bulursam buradan okuyabilirsiniz?
Ego=1/Knowledge

elektronik

Alıntı yapılan: ümitgungor - 27 Kasım 2021, 13:34:131- +3...+6V-100mA değişken bir enerjiyi 5V-1A sürekli yük çekebileceğim bir enerjiye nasıl bir devre ile çevirebilirim?

2- +5...+15V-100mA değişken bir enerjiyi 5V-1A sürekli yük çekebileceğim bir enerjiye nasıl bir devre ile çevirebilirim?

Bunu yapabilirsen sonsuz enerjiyi bulmuş olursun :).

Düzensiz gelen akımın belli bir zaman içindeki toplam değeri almak istediğin değeri karşılıyabiliyor ise
düzensiz gelen bu akımı bir kondansatörde biriktirip istediğin akımı elde edebilirsin.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 13:57:27Bunu yapabilirsen sonsuz enerjiyi bulmuş olursun :).

Çok güldüm. Allah ta sizi güldürsün. Sonsuz enerji ile ne alakası var?
Ama mantıklı veya mantıksız bir cevabı ve böyle bir devre olmalı diye düşünüyorum.
Ego=1/Knowledge

remzi

Alıntı yapılan: ümitgungor - 27 Kasım 2021, 14:00:58Çok güldüm. Allah ta sizi güldürsün. Sonsuz enerji ile ne alakası var?
Ama mantıklı veya mantıksız bir cevabı ve böyle bir devre olmalı diye düşünüyorum.

Ümit bey giriş 0.6 birim çıkış 5 birim. O nasıl olucak? Ben onu merak ediyorum. Giriş 0.6 iken çıkışda 0.6'dan küçük ise o iş olur?
Başka türlü free energy işine giriyor. O yüzden dedim bulursanız banada haber verin diye.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 13:57:27Düzensiz gelen akımın belli bir zaman içindeki toplam değeri almak istediğin değeri karşılıyabiliyor ise
düzensiz gelen bu akımı bir kondansatörde biriktirip istediğin akımı elde edebilirsin.
Anladım...
Peki, 1. sorudaki düzensiz gelen bu enerjiyi bir convertor ile(STEPUP mı STEPDOWN mı bilmiyorum) 4.2V a regüle edip, 18650 li-ion pile depolasak, ve buradan da stepup ile 5V a regüle etsek mantıklı olur mu? Buradan 1A sürekli akım alabilir miyim.
Ego=1/Knowledge

elektronik

Gelen akımın zaman içindeki grafiğini görmek lazım. mesala 5dk da toplam kaç watt geliyor? yada 1 saat içinde toplam kaç watt geliyor?
bu süre kısa ise pil yerine kondansatör kullanabilirsiniz kesilme süresi uzun ama toplam güç alacağınız gücü karşılayabilecek ise pil kullanabilirsiniz.
iyi bir planlama yapmak lazım.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 14:20:29Gelen akımın zaman içindeki grafiğini görmek lazım. mesala 5dk da toplam kaç watt geliyor? yada 1 saat içinde toplam kaç watt geliyor?
bu süre kısa ise pil yerine kondansatör kullanabilirsiniz kesilme süresi uzun ama toplam güç alacağınız gücü karşılayabilecek ise pil kullanabilirsiniz.
iyi bir planlama yapmak lazım.

Bu cümleyi biraz daha açarmısınız. tam anlamadım.
Ego=1/Knowledge

elektronik

Alıntı yapılan: ümitgungor - 27 Kasım 2021, 13:34:132- +5...+15V-100mA

Burda yazdığınıza göre max 15v 100mA alıyorsunuz bu 1,5w ediyor sürekli gelse bile 1,5w ediyor yetmez demeye gerek yok sanırım.

Ama zaman içinde daha yüksek değerler alıyorsanız ve toplamı 5w karşılıyor ise bir kondandatörde depolayıp 5w alabilirsiniz.

Gelen düzensiz akımı biriktirip kullanacaksınız özetle. ama yukarda yazdığınız değerler almak istediğiniz değeri karşılamıyor.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 14:31:48Burda yazdığınıza göre max 15v 100mA alıyorsunuz bu 1,5w ediyor sürekli gelse bile 1,5w ediyor yetmez demeye gerek yok sanırım.

Ama zaman içinde daha yüksek değerler alıyorsanız ve toplamı 5w karşılıyor ise bir kondandatörde depolayıp 5w alabilirsiniz.

Gelen düzensiz akımı biriktirip kullanacaksınız özetle. ama yukarda yazdığınız değerler almak istediğiniz değeri karşılamıyor.

Tamam buraları geçelim. Peki +3....+6 voltu 4.2Voltta sabit tutabilecek, hem stepup hemde stepdown özelliği gösteren bir devre var mıdır?
Ego=1/Knowledge

kimlenbu

Texas Instruments anahtar kelimesi ile birlikte "buck boost converter" diye aratırsanız kendi designerlarında istediğiniz giriş/çıkış değerlerine göre uygun bir malzeme bulabilirsiniz.

Piyasada satılan hazır ürünler var ama istediğiniz giriş ve çıkış aralığına uygun mu tek tek bakmak lazım.

https://www.direnc.net/dc-dc-converter

sadogan

MrThinking

Alıntı yapılan: kimlenbu - 27 Kasım 2021, 14:42:34Texas Instruments anahtar kelimesi ile birlikte "buck boost converter" diye aratırsanız kendi designerlarında istediğiniz giriş/çıkış değerlerine göre uygun bir malzeme bulabilirsiniz.

Piyasada satılan hazır ürünler var ama istediğiniz giriş ve çıkış aralığına uygun mu tek tek bakmak lazım.
Bu deikleriniz ya step down yada stepup. Her ikisininde aynı devrede birleşen bir çeşidi var mı? Yani 3 ila 6 volt gelen bir devrenin çıkışını 5 voltta sabit tutabilecek bir devre.
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Ego=1/Knowledge