MIT APP byte to Char donusumu

Başlatan z, 01 Aralık 2021, 18:05:05

z

byte tipindeki verileri nasil char yaparim?

Mesela degiskenimde 65 sayisi var. Bunu textbox'a yazdigimda 65 degil A olarak gorulmesini istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Isin icinden cikamadim aptalca sekilde cozdum.

Bunun icin 128 lik bir list tanimlayip herbir satirina tek tek ASCI degerleri girdim. (Ilk 128)

Yuunus

@z c de inttoasc diye bir func vardir, kullandigin idenin dili ne bilmiyorum ama boyle bisi olabilir.

fahri-

Printf formatında olmalı. Char formatında sayi gönderirsen harf çıkmalı. %c gibi

z

MIT APP verileri garip bir sekilde ele aliyor.

String tanimlayip icine istedigini atayabiliyorsun. "5", 7, true farketmiyor.

Mesela ornek icin hayali bir GetBluetooth nesnesi olsun

Bu nesnein farkli fonksiyonlari var.

1. GetBytes
2. GetByte

Mesela bluetoothdan 0x41,0x42,0x43 geldi.

Birinciyi cagirirsan ABC stringi okuyorsun.
Ikinciyi cagirirsan 0x41 degerini okuyorsun.

String degiskene 0x41 okursan ve bunu bir text boxa yazdirirsan ekranda 65 goruyorsun.
string olarak okuma yapan birinci fonksiyonu textboxa yazdirirsan ekranda ABC goruyorsun.

Derdim 0x41 i ekrana yazdigimda A olarak gormek ve malesef bunu yapamadim.

Ne yaptim.

Usenmeyip ASCIITablo=['0','1','2',...'A','B','C',...] seklinde tanimlarin tamamini yazdim.

0x41 degerini A olarak gormek istersem TextBox.text=ASCIITablo[0x41] yaziyorum.

Sacma ama ancak isimi boyle gordum.

Iki gun sonra su komutu kullan dendiginde kafayi yerim artik.

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 02 Aralık 2021, 10:19:18MIT APP verileri garip bir sekilde ele aliyor.

String tanimlayip icine istedigini atayabiliyorsun. "5", 7, true farketmiyor.

Mesela ornek icin hayali bir GetBluetooth nesnesi olsun

Bu nesnein farkli fonksiyonlari var.

1. GetBytes
2. GetByte

Mesela bluetoothdan 0x41,0x42,0x43 geldi.

Birinciyi cagirirsan ABC stringi okuyorsun.
Ikinciyi cagirirsan 0x41 degerini okuyorsun.

String degiskene 0x41 okursan ve bunu bir text boxa yazdirirsan ekranda 65 goruyorsun.
string olarak okuma yapan birinci fonksiyonu textboxa yazdirirsan ekranda ABC goruyorsun.

Derdim 0x41 i ekrana yazdigimda A olarak gormek ve malesef bunu yapamadim.

Ne yaptim.

Usenmeyip ASCIITablo=['0','1','2',...'A','B','C',...] seklinde tanimlarin tamamini yazdim.

0x41 degerini A olarak gormek istersem TextBox.text=ASCIITablo[0x41] yaziyorum.

Sacma ama ancak isimi boyle gordum.

Iki gun sonra su komutu kullan dendiginde kafayi yerim artik.

hocam kusura bakma ama bu tip isler icin bile boyle alicengizler yapmak zorunda kaliyorsan bence en kisa zamanda bu ideyi terketmelisin, ide sana diyorki beni birak diye ama sen inat ediyorsun.

z

Bir derste hocamiz soyle bir ornek verdi.

Insanlar degisimlere direnir.

En basit ornek yeni bir ayakkabi aldiginizda ayaginizi siktigi icin onu degil eskisini giymeye devam edersiniz.

Bizim islerde de benzer durum var.

Cep telefonlarina APP yazmak benim isim degil. Kendim icin yazmak durumunda kaldim/kaliyorum.
Bu APP asil projemin temeli degil ama yapilmasi lazim.
Boyle olunca becerebildigimi ya da kolayca ogrenebilecegimi tercih ediyorum.

Android Studio ogrenmek icin ne gucum ne zamanim ne de hevesim var.
Eger asli isim APP gelistirmek olsaydi, ne yapar eder gerekirse kurs takip eder ogrenirdim.

Ama su anda bulasmamam gereken bir ocu.

Andromeda

@Yuunus
c dilinde Android program yazılabiliyor mu?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Yuunus

Alıntı yapılan: Andromeda - 02 Aralık 2021, 11:58:07@Yuunus
c dilinde Android program yazılabiliyor mu?

arastirmadim, ama delphi ve jawa ile yazilabiliyor, c mi lazim.

Andromeda

.. ilk mesajında c den bahsedince acaba apk yazılabiliyor mu dedim?
C pek bilmem..
Mit app nin avantajı pratik olması.. bende birkaç uygulama yazdım deneme mahiyetinde ama
örneğin telefon çağrıları ile ilgili bir komut bulamamıştım.. belki eklen miştir. neyse bende android studio kurdum ama karşıma devasa bir şey çıktı..
@z nin başına gelen benimde başıma gelmişti.. :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Yuunus

Alıntı yapılan: Andromeda - 02 Aralık 2021, 12:18:24.. ilk mesajında c den bahsedince acaba apk yazılabiliyor mu dedim?
C pek bilmem..
Mit app nin avantajı pratik olması.. bende birkaç uygulama yazdım deneme mahiyetinde ama
örneğin telefon çağrıları ile ilgili bir komut bulamamıştım.. belki eklen miştir. neyse bende android studio kurdum ama karşıma devasa bir şey çıktı..
@z nin başına gelen benimde başıma gelmişti.. :)

devasa ile hangi kismi kastediyorsun bilmiyorum lakin kime sorsan c yada cpp biliyordur kimse bilmiyorum demez ama tabiri caizse bugune kadar gercekten bu dile hakim bir kac kisi tanidim, biriside rahmetli  msozen, sahsen bende bahsi gecen dillere cok hakim degilim ve ihtiyacim kadarini tirmalayarak ogreniyorum, kendi kendime tam ogrendim diyordum linux ta bir driver kodunu gordum gozum korktu, belkide bizim gibi asil isi yazilim olmayan insanlar isine yarayacak kismi tam olarak ogrense yeter, gerisi uzmanlarin isi, @z hocam sen resmen camura yatiyorsun sirf delphi deki konforu bulamadigin icin vazgeciyorsun ama eninde sonunda sende kabulleneceksin.

power20

Tablo yerine ifli  bir fonksiyon yazılabilir.
 Misal, A yerine 65+0 gönderilecek

brandice5

Android NDK (native development kit) ile C/C++ kullanarak uygulama gelistirebilirsiniz.