Pensampermetre tavsiye!!!

Başlatan mstfylcn333, 06 Aralık 2021, 15:25:18

mstfylcn333

Merhaba Arkadaşlar,
  Bms,solarrcell,dc-dc converter gibi güç elektroniğinde kullanabileceğim hem dc hemde ac ölçüm yapan ve trms özeeliği olan ve fiyat performans açısından iyi  olan pensampermetre tavsiyeniz varmıdır?(max 1000a)
   Teşekkür ederim şimdiden.Saygılarımla...

Erol YILMAZ

Fluke modellerine bakabilirsin.

yas

Fiyat tarafı bütçeden bütçeye göre değişir  tabi ki. Ben fluke f381 kullanıyorum. Tavsiye ederim.

muhendisbey

100 Amper olsaydı UT210E derdim. Boyutu küçük rahat taşınıyor, dar yerlere daha rahat giriyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Okan AKÇA

Fluke almayacaksaniz hangi markayi aldığınızın pek önemi yoktur.

mozkan87

Brymen alabilirsiniz. Multimetresinden çok memnunum, pensampermetresini hiç kullanmadım, ama kötü olacağını düşünmüyorum. Fiyat olarak çok ucuz değildir ama kalite olarak ta tatmin eder.

serkan_48

Aşağıdaki resimdeki TES 3050 model pens tipi ölçü aletini kullanıyorum. Çok memnunum. DC ölçümde hiç kullanmadım onun dışındaki voltaj, amper, frekans, ve omaj ölçümleri gayet iyi.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

AXI__

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Aralık 2021, 21:08:44100 Amper olsaydı UT210E derdim. Boyutu küçük rahat taşınıyor, dar yerlere daha rahat giriyor.
Bu modelden 3 yıl kadar önce aldım ve 2-3 kullanışımda pens akım dışında ölçüm almamama rağmen ilkginç bir şekilde arızalandı ve ekranda sabit değerler yazıyordu rasgele.O dönemde bu kadar kibar ve uygun f/p olmadığını düşündüğüm ve yedek parça olarak kullanırım düşüncesiyle gittim yine aynısından aldım. 3 yıldır sadece pens ampermetre olarak ve genelde DC akımlar için kullanıyorum hem hassasiyet hem de ergonomik oluşuyla çok sevdiğim bir alet.
Daha farklı marka model pens ampermetre kullanmadığım için normal midir bilemiyorum ama bu modelin DC akım konumunda sıfır yakalayamama gibi bir durumu var. DC kademeye aldıktan sonra sık sık zero tuşuna basıp sıfırlamanız lazım. bunu yaptığınızda 2A kademesinde genelde 5-20 mA hatayla ölçüm alabiliyorsunuz. Bu durumun temassız bu kadar düşük akımların ölçülebilmesinin zorluğunun doğası gereği genel bir durumdur diye tahmin ediyorum. amper kademesi artırdıkça aynı oranda sıfır yakalayamama oranıda düşüyor ve 10A üzeri ölçümlerde bu sorun olmaktan çıkıyor.

Yuunus

marka fanatizmine girmeden istediginiz ozelliklere gore secim yapmaniz daha akillicadir, fluke nin 8-10 cesidini kullandim guzel urunleri var ama biraz fazla buyutuluyor, o paralara bir suru kaliteli urun alinabilir, ne kadar hata orani true rms mi, pil omru, sample orani bir suru kriter var, sirf 9v pil kullaniyor diye yada pil tuketimi fazla diye tukaka edilen urunler var bence kriterinize uygun urunu secin brymenin 869 multimetresini kullaniyorum ve fluke 287 hic aklima bile gelmiyor tess in urunleride guzel ama brymen den bir tik dusuk, zaten speclerinde bircok sey kendini ele veriyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: AXI__ - 08 Aralık 2021, 22:40:28DC akım konumunda sıfır yakalayamama gibi bir durumu var. DC kademeye aldıktan sonra sık sık zero tuşuna basıp sıfırlamanız lazım.
Pens ampermetrede sıfırlama şu şekilde yapılır:
Ağzı kapalı şekilde neredeyse kabloya değecek şekilde kabloya dik olacak şekilde iken zero tuşuna basılır.
Sonrasında kablo çenenin içerisinde olacak şekilde geçirilerek ölçüm alınır.

Çevrede bang-bang kontrollü ya da PID kontrollü yüksek akım taşıyan bir kablo varsa pens ampermetre hatalı ölçüm alabilir. Çünkü yan hatlarda akım geçtiğinde sıfırlamışsanız ve akım ölçüm esnasında diğer kablolarda akmazsa eksik veya akımın yönüne göre fazla ölçüm alır. İster fluke olsun ister başka cihaz hiç fark etmez.
DC ölçümler hall effect sensörü vasıtasıyla pens ampermetrelerde ölçülür, çevredeki manyetik alan bu nedenle önemlidir. AC ölçümlerde de trafo gibi nüve etrafına sarılı bobin üzerinden ölçüm alınır. Çeneler kapalı halkayı tamamlayan bir nüvedir aslında.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.