ac 180 v yi 220 ye 300v 220 ye nasıl indirilir?

Başlatan sagamen, 28 Ocak 2006, 18:25:45

sagamen

arkadaşlar  ac gerılımın oldugu bıryerde voltaj sorunu var bazen 180 volt  bazen 276 volt oluyor bunu nasıl dengeleyebiliriz.?
herkEse kolay gelsin

teknikelektronikci

arkadasim ben sana ups ya da regülatör diyecem ama bu dedigin voltajlarda 220 v u dengelermi bilemem arastir bakalim kolay gelsin
teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Petek

Gideceksiniz TEDAŞ'a sizin mahalleye ayrı bir trafo isteyeceksiniz.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

sagamen

tamam ama maliyet fazla  bana ucuz yollu b1r sey  lazim
herkEse kolay gelsin

sagamen

sorun ist değil   sorun  yapmis oldugum bir devreyi  doguda çalistirmak
herkEse kolay gelsin

roleci

Bu durum nötr hattının kopukluğundan veya zayıflığından oluşur.
Diğer yöntemler bu durum için önerilmez.
Çünkü voltajın düşük olduğundan şikayet edilen bir bölgede asla voltaj 220V'un üstüne çıkmaz.
Yukarıda açıkladığım gibi 3 fazlı sistemlerde eğer bir alıcının nötr hattında bir sorun varsa aşırı yüklü olan faz , düşük yüklü olan faza deyim yerindeyse bindirme yapar.Bu durumda voltaj 300V 'a kadar çıkabilir.(220V alıcılar).
Öncelikle bu durumun oluştuğu yere piyasadan bir elektrikçi getirin.Sorunun bina içi mi yoksa bina dışından mı olduğunu tespit etsin.
Sorun bina dışında ise bulunduğunuz bölgedeki en yakın TEDAŞ işyerlerini haberdar edin.Sorunu çözeceklerdir.

OG

180V olabilir de 276V korkunç bir rakam. Cihaz bırakmaz uçurur hepsini. roleci'nin bahsettiği gibi bir problem olmalı.

Yapacağınız cihaz direk şebeke üstünde mi çalışacak yoksa bunu düşürüp, doğrultacakmısınız (5V, 9V, 12V, 24V gibi)? Ve ne kadar akım cekecek.  Kullanacağınız gerilim ve çekeceğiniz akım çözüme ulaşmanın kolaylığı açısından önemli. Direk 220V da çalışacak bir cihaz ise iş zorlaşır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sagamen

voltaji 12 ve 24 volta düsürüp dogrulturuyorum  cekecegim akim ise  maksimum  2a olabilir.
herkEse kolay gelsin

OG

270V a dayanacak primere sahip bir trafo sardırıp, çıkışını doğrultarak ve switch mode regüle yaparak çözebilirsiniz. 2A için zor bir uygulama olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

roleci

........ kurutmak olmalı.Sprey sıkarak çözüme ulaşamayız.Deyim yerindeyse.

Petek

Doğu derken bahsettiğiniz yer şu bedava elektrik kullanan yerlerden biri mi? Hani hiç elektrik faturası ödemeyen memleketleri kastediyorum. Elektrikle ısınırlar, mum gibi yanan lambanın aydınlığında otururlar. Eğer oralarsa o bataklıklar kolay kolay kurutulamaz.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "sagamen"voltaji 12 ve 24 volta düsürüp dogrulturuyorum  cekecegim akim ise  maksimum  2a olabilir.

UC3842 ile smps yap, 80-270volt araliğinda rahatlıkla çalışır. Zaten en fazla 48watt'lik bir güce ihtiyacin varmiş. Sana getireceği ek maliyeti çok yüksek olmaz.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

roleci

Sorunun nötr hattından olduğunu belirtmiştim.
Yapılacak işlem çok basit.Yukarıda anlattım.

Sadece bu konu için değil her konuda , ana sorunların orjinal çözümleri varken diğer çözümlere başvurulmamalıdır.

Bu konuya günlük hayatımızda yaşadığımız yüzlerce örnek verilebilir.
* Aracınızın marş motoru arızalıdır.Siz bunu çıkarıp yenisiyle değiştirmek veya tamir ettirmek yerine , onun işlevini görecek alternatif çözümler ararsınız.

* Bilgisayarınızın PSU'su arızalıdır.Bunun yerine PSU çıkışındaki voltajları veren regülatör veya regülatörler yapılmaya çalışılır.(Yeni bir PSU 30$'dır ...).

* İnternet bağlantı hızınız yavaşlamıştır.Sorun santralden evimize kadar gelen bağlantılardadır.Bu bağlantıları kontrol ettirmek yerine santrale yakın bir eve taşınmak gerektiği çözümüne ulaşırsınız.

Daha fazlası konuların basit şekilde orjinal asıl çözümleri dururken diğer yöntemlere başvurmak o işi kastırmak olacaktır.
Fakat kişi illa da "ben bu şekilde bu işi çözmek istemiyorum" derse de o kendi bileceği iştir.

Bu konuda olduğu gibi ne tür çözümler olabileceğini hep birlikte öğrenmiş oluruz.

fsan

Alıntı yapılan: "sagamen"arkadaşlar  ac gerılımın oldugu bıryerde voltaj sorunu var bazen 180 volt  bazen 276 volt oluyor bunu nasıl dengeleyebiliriz.?

adamlar VOLTAGE STABILIZER yapmislar

Alıntı YapVoltamp "SINETEK" Stabilizers can be designed to handle large input voltage fluctuations (i. e. 140V to 300V ) and will faithfully deliver a steady output voltage of 230V ± 3%.

örnek: AC 140V ile 300V arasi degisen giris voltaji; cikis ise AC  230V +/- 6.9V ve 22A yükleme ;)

http://www.voltamp.com/products/sinetek-voltage-stabilizers-india.htm

aYe

@fsan

Selam,

Eskiden buna benzer şeyleri evlerde tv beslerken kullanırdık. Artık nerdeyse hiç rastlamıyorum ama sanırım bu hindistan da halen milli bir sorun :D
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)