Potansiyometre Sorunu

Başlatan flowchartx, 13 Aralık 2021, 00:27:07

flowchartx

Merhabalar...

Devremde potansiyometreyle bir transistörün ucuna gerilim uyguluyorum fakat potansiyometreyle 0V veremiyorum. Bütün değerleri hesaplayıp yaptım. Potansiyometre 1.5V- 3.3V arası çıkış veriyor. Benim istediğim 0V-3.3V yardımcı olursanız çok sevinirim.

power20

Potansiyometre sona kadar çevrildiğinde orta uç ile toprak arası direnç gerçekte tamamen sıfır olmaz. Sebebi budur.(hesabınız doğru olsa da pot. fiziksel özelliği böyledir)

Sorunu biraz azaltmak için toprağa bağlı olmayan diğer sabit uç ile besleme arasına direnç ekleyelim. Direncin değeri potansiyometre direncinin 4 katı olsun. Bu durumda beslemenin 5te biri ile gnd arasında ayarlama yapılabilir. Minimum değer toprağa daha fazla yaklaşmış olur.

Minimum ayar
1.5v / 5  = 0.3V

elektronik

Devrede bir sorun olmalı. şema yokmu?

flowchartx

Alıntı yapılan: elektronik - 13 Aralık 2021, 00:52:34Devrede bir sorun olmalı. şema yokmu?

Bilgisayarım yanımda değil elimle çizdim kusura bakmayın

flowchartx

Alıntı yapılan: Kılıç - 13 Aralık 2021, 00:41:32Potansiyometre sona kadar çevrildiğinde orta uç ile toprak arası direnç gerçekte tamamen sıfır olmaz. Sebebi budur.(hesabınız doğru olsa da pot. fiziksel özelliği böyledir)

Sorunu biraz azaltmak için toprağa bağlı olmayan diğer sabit uç ile besleme arasına direnç ekleyelim. Direncin değeri potansiyometre direncinin 4 katı olsun. Bu durumda beslemenin 5te biri ile gnd arasında ayarlama yapılabilir. Minimum değer toprağa daha fazla yaklaşmış olur.

Minimum ayar
1.5v / 5  = 0.3V

Tamamdır hocam yapayım teşekkürler

power20

Şemaya bakılırsa 15k direnç nedeniyle zaten istediğiniz mümkün olmaz. 15k yı beslemeye doğru takmalısınız. Fakat bu durumda, ayar ucu tam  gnd  olduğu zaman,  beyz akımı maksimum olacak, transistör yanacaktır

flowchartx

Alıntı yapılan: Kılıç - 13 Aralık 2021, 01:44:49Şemaya bakılırsa 15k direnç nedeniyle zaten istediğiniz mümkün olmaz. 15k yı beslemeye doğru takmalısınız. Fakat bu durumda, ayar ucu tam  gnd  olduğu zaman,  beyz akımı maksimum olacak, transistör yanacaktır
Nasıl bi devre kurmam gerekiyor. Direnci beslemeye taksam olay çözülür mü tamamen

z

Cikis voltajin kollektor mu?

Devredeki 15K yi kaldir kisa devre et. Kollektor dogrudan +3v3 de, emetor de 330 Ohma bagli olacak sekilde NPN transistor tak.

Bu sartlar altinda cikis voltajini 0..2.7v araliginda degistirebilirsin.

Yada;

Mevcut yapida transistor gene PNP kalsin.

15K yi kaldir kisa devre et. Potansin orta ucu ile beyz arasina bir direnc bagla.

Vo=2.6*Hfe*330/Rb bagintisindan Rb yi hesaplayabilirsin.

Mesela Hfe=100 olsa  Vo=3.3=2.6*100*330/Rb   Rb=26000 Ohm

Rb=27K yada 22K+3K9 secersen istedigin yaklasik gerceklesir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: flowchartx - 13 Aralık 2021, 00:27:07Merhabalar...

Devremde potansiyometreyle bir transistörün ucuna gerilim uyguluyorum fakat potansiyometreyle 0V veremiyorum. Bütün değerleri hesaplayıp yaptım. Potansiyometre 1.5V- 3.3V arası çıkış veriyor. Benim istediğim 0V-3.3V yardımcı olursanız çok sevinirim.

Devreyi 3.3v ile beslemişsiniz ama transistör den yine 3.3v almak istiyorsunuz bu zaten olmaz 0.7v düşer 2,6v alırsınız.

elektronik

power20

Bu şekilde kollektörden alınan gerilim stabil olmaz. Bir noktadan sonra transistör saturasyona geçeceği için hep sabit olur.

Bunun yerine şöyle bir devre önerilir

JOKERAS

Yaklaşık 0.03V kayıpla Lineer kontrol.

power20

Dikkat ters voltaj verilmiş

JOKERAS

power20

kollektör negatif  olması lazım + bağlı