Oto anteni içindeki kondansatör hk.

Başlatan R56, 27 Ocak 2022, 00:45:44

R56

Herkese merhabalar,
Bir konuda desteğinizi rica edeceğim. "Kondansatör"  ilk kez adını az önce öğrenmiş olduğum elektronik bir parça diye telaffuz etmek istiyorum.
Malum İstanbuldaki yoğun kar sonrası iş dönüşü antenimi kırılmış şekilde buldum ve gün içerisinde bir çok oto Elektrikçi, teypci gezdim. En son gittiğim Elektrikçi bu çok önemli bir parça değil elektriği depolar dedikten sonra arayışımı bugünlük rafa kaldırdım.
Forma göz attığımda, gerçekten sorunuma çözüm olacak yer burası diyerek affınıza sığınarak paylaşmak istedim.
Resimde paylaşmış olduğum karttan yine paylaşmış olduğum parça kırılmış, bunu Anadolu yakasında tamir etme, bu minik kondansatörden temin etme durumumuz olabilir mi? Bir de bu parçanın olmayışı bir sorun yaratır mı?

ankyra

Kondansatörünüz sağlam görünüyor. Sadece bulunduğu yerden kopmuş. Bir tamirci tekrar lehimleyebilir. Telefon tamircileri vb. yapabilirler.

Kondansatörün yenisi için Karaköy Selanik Pasajı ve civarı ya da Kadıköy rıhtım civarı (Yacıcıoğlu İşhanı idi sanırım) elektronikçiler mevcut.

R56

Merhaba cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Mümkünse bir konuda daha fikrinizi alabilir miyim?
Benim ihtiyacım olan kondansatör üzerinde k2 47 25V yazıyor,aynı yazan kondansatörden mi temin etmem gerekiyor? Kondansatör üzerinde yazılanlar, tam olarak neyi ifade ediyor? Gerçekten hiç bir fikir sahibi olmadığımdan dolayı, yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden çok teşekkür ederim.

sadogan

Kondansatörün bacağından sağ tarafa giden yol kopuk görünüyor.

R56

Alıntı yapılan: sadogan - 27 Ocak 2022, 12:20:22Kondansatörün bacağından sağ tarafa giden yol kopuk görünüyor.

evet malesef Bi tarafı kopuk. yenisi için bir önceki yorumu yapan arkadaşın bahsettiği yerlere bakacağım

Maxim

olay sadece kondansator değil gibi
dış çeperdeki izolasyon malzemesi çürümüş ve devrenin tam ortasında oksitlenme var gibi duruyor.
yani içine biraz su kaçmış
kondansatörü lehimlemek kolay ama çalışmaz ise şaşırmayın

ankyra

Yeni kondansatör almanıza gerek yok. Elinizdeki kondansatör sağlam görünüyor. Bi tamirciye lehimletin. Lehimlerken kart üzerinde (kondansatör yerinden koparken yolu da sökmüş) kopan yolu gösterin onu da tamir etsin. Tekrar montajlarken su almaması için önlem almalısınız. ÇAlıştığını test ettikten sonra kenarlara silikon ya da dyson gibi bişey sürüp kapatmak verimli olabilir...

elektronik

Alıntı yapılan: Maxim - 27 Ocak 2022, 13:35:01olay sadece kondansator değil gibi
dış çeperdeki izolasyon malzemesi çürümüş ve devrenin tam ortasında oksitlenme var gibi duruyor.
yani içine biraz su kaçmış
kondansatörü lehimlemek kolay ama çalışmaz ise şaşırmayın

Oksitlenme gibi görünüyor ama yakındna bakınca lehim pastası

Maxim

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Ocak 2022, 13:48:39Oksitlenme gibi görünüyor ama yakındna bakınca lehim pastası

yok orayı demiyorum, devrenin tam ortasına bakın.

elektronik

Lehim pastası ışıktan dolayı parlıyor gibi sanki

muhendisbey

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Ocak 2022, 14:29:11Lehim pastası ışıktan dolayı parlıyor gibi sanki

Oksitlenme yok, flux kalıntısı bence de.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

47 mikrofarad 25V değerinde bir elektrolitik kondansatör. Otomotiv devrelerin ya kapalı kutuya konur sıvı geçirmez yada vernik  gibi bir kaç çeşit maddeden biri ile konformal kaplama denilen şekilde hem mekanik hem elektriksel olarak koruma sağlar. Kondansatörü lehimletin çalışıyorsa  üzerine  akrilik sprey vernik sıkın abartmadan.  Bir daha kopma, nemlenme oksitlenme olmaz. Tabi kenardaki iletken bağlantı noktasına sıkmayın ( uzun kenarın birindeki metal plakanın pcb ye temas ettiği nokta).

R56

Elektronik işlerinden anlayan arkadaşım konuya el attı bu hafta içi yapacak hayırlısıyla. Resimlerde sizinde belirttiğiniz gibi oksitlenme olan yerleride halledeceğini belirtti.
Vaktinizi ayırıp sorunuma çözüm noktasında destek olduğunuz için hepinize teşekkür ederim.