AC devrelerde bobinin omik direnci

Başlatan Yuunus, 27 Ocak 2022, 08:51:25

Yuunus

yok hocam oyle devasa trafo degil o bambaska bir durum, tas catlasa 5kw lik ferit nuve, @z lcr ile olcum yaptim ve
Z = R + Jw de R olcum frekansi artinca sacma sapan degerlere gidiyor neden?, normalde sabit olmasi gereken R hadi %20 filan tolerans ile ohmmetre direncine yakin bir deger gostermesi gerekirken 100khz inductance olcumunde R 10 ohm cikiyor. yanlis bir degerlendirme mi yapiyorum. baska bir lcr metre ile de ayni frekansta 8 ohm gosteriyor.

z

LCR metre ile olcersen normal. Hele hele 100Khz frekans kullanirsan deri etkisi artik isin icine girer.

Ayni durumu step motorlarda gozluyorum. LCR metre farkli frekansla olcumlerde motor direncini farkli veriyor.

LCR metreler basit cihazlar degiller. Bendeki de oyuncak sayilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

hocam tamam kabul 100khz de sacmalar kabul ederim ama, 1khz ile 10khz arasindaki olcumde de 3 e katlamaz direnci, diyecem biri ucuz lcr metre ondan ama digeri gayet kaliteli. acaba dedim benmi yanlis anliyorum bu olcumleri dedim lcr nin datasheetine baktim, bildigin bobin esdeger devresi, bobine seri bir direnc, nereyi kaciriyorum dedim, frekans arttikca hata korkunc oranda katlaniyor, o yuzden birde sen olc demistim.

z

Ben de sandim ki duz teli al olc sonra toroid sar bir daha olc. O yuzden isime gelmemisti.

LCR metre ile ohmmetre farkli seyler. Karbon direnc olmadigi surece direnc degeri LCR metrede degisik cikiyor.

Ilk baslarda ben de cok garipsemistim ama artik LCR metreye farkli gozle bakiyorum.

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 28 Ocak 2022, 09:39:17Ben de sandim ki duz teli al olc sonra toroid sar bir daha olc. O yuzden isime gelmemisti.

LCR metre ile ohmmetre farkli seyler. Karbon direnc olmadigi surece direnc degeri LCR metrede degisik cikiyor.

Ilk baslarda ben de cok garipsemistim ama artik LCR metreye farkli gozle bakiyorum.
tam olarak oyle, teli toroide sar sonra ac voltaj altinda R yi tekrar bul, diyelim sarmadan once 1ohm du, nuveye sarinca 1khz de olc 2ohm 10khz de olc 10 ohm olmamasi gerekmez mi, deri olayi icin cok daha yuksek frekanslara cikmak gerekmez mi tamam 10khz de de etkisi olur ama cok az, yani olsunda %30 oynasin 3 kat 5 kat neden farkediyor hocam, simdi ben hesap yaparken  rlc metreyi mi referans alacam yoksa, ohm metreyi mi, yada bu rlc metrekerin farkli frekanslarda buldugu degerler dogru da bilmedigimiz bir seymi var,5000$ lik cihazda ayni hataya sahip.

z

LCR metre muhtemelen su sekilde olcum yapiyor.

V/i den Z i hesapliyor. Faz farkindan da tetayi buluyor.

R=Zcos(Teta) dan da R yi hesapliyor.

Senin nuvenin mu degeri frekansa bagimli. Dolayisi ile Z frekansla degisiyor. Haliyle bu hesap frekansla sasar.

Ustelik akim dalga seklinin de sinus formundan uzaklasmamasi lazim.

Dolayisi ile LCR metrenin farkli frekanslarda farkli omik degerler gostermesi normal.

Yuunus

@z olcum frekansla sasar derken, frekans arttikca dogal olarak Z artacak, sunu mu diyorsun frekans arttikca cok buyuk Z den kucucuk R degerini hesaplamak lcr metre icin daha da zor olacak, halbuki direnc R deri olayi haric DC deki ohmmetrenin olctugu deger, o zaman bi dunya parayi neye veriyoz hocam direnc ve kapasite olcmek icin mi, o zaman ohmmetrenin olctugu yada ozdirenc ile yapilan hesabi mi dikkate alacagiz, pahali oyuncaklar mi ediniyoruz.

z

Yok cihaz binde 1 dogrulukla olcum yaptigini iddia ediyor.

Ben sadece kullandigin magnetik malzemenin parametreleri frekansla degisim gosterecegi icin Rnin hesaplanan degeri frekansla degisecektir diyorum.

Sonucta LCR metre L, R ve C yi fiziksel olarak olcmuyor degerlerini akim, gerilim ve faz farkini kullanip hesap yaparak buluyor.

SB7

Merhabalar,
@z hocam XL=2*pi*f*L ve L=(N*Q)/i dersek akım değiştikçe devredeki L değerinizde de değişim olacaktır(hesaplama yaparken L yi hep sabit alıyoruz). L deki bu değişim frekansın da katlanmasıyla büyük XL değişimleri olarak gelmesi normal değil mi?
-SB7

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 28 Ocak 2022, 17:56:43Rnin hesaplanan degeri frekansla degisecektir diyorum.
degismememesi mi gerekir hocam, asil cecabini aradigim soru bu, biz olcum sisteminin handikaplarindan olcemiyoruzdur o ayri.
ben vereyim cevabi seni yormayayim, degismesi gerekir, zaten yukarida verdin cevabi, tel nuveye sarilinca tellikten cikiyor, bize her nekadar trafoya sarilan telin omajini ohmmetre ile olcun direnci odur densede, siz bu olctugunuz omaji ac bir devrede kullanamazsiniz, kullansanizda isinize  yaramaz, cunki sizin R niz artik dc deki R degil, manyetik malzemeden ve uygulanan frekanstan ve sinyalin seklinden dolayi cesitli frekanslarda farkli direncler ile karsilasacaksiniz, lcr metre bence dogru olcuyor.

elektronik

Bir bobinin omik direnci ayrı şey L değeri ayrı şey.
Eğer omik direnci ölçeceksek dc akım altında ölçmeliyiz L değerini bulmak için alternatif akıma verdiği cevap ile buluruz.
ölçü aletiniz ister 100khz ister 200khz olsun yada başka bir frekans olsun doğru değeri vermesi lazım.
bobin farklı frekanslara farklı cevap verir tabiki ama ölçü aletinin frekansı ne ise o frekansa göre kalibre edilmiştir zaten bu yüzden doğru değeri vermesi lazım.

Yuunus

trafoyu dc de kullanacaksan evet ama Ac de kullanacaksan frekansa gore R degisiyor, manyetik gecirgenlik Ac deki R degerini ozellikle frekansa bagli olarak degistiriyor. aslinda bu deneyi function generator ve osiloskop ile yapabiliriz ama farkli bir sonuc elde edecegimizi sanmiyorum, ama hala sebebini matematiksel olarak izah edemiyorum bu canimi sikiyor >:(

elektronik

Alıntı yapılan: Yuunus - 28 Ocak 2022, 22:09:20frekansa gore R degisiyor

"frekansa gore R degisiyor" çünkü o bir bobin ve bobinliğini yapıyor frekansa göre değişiyor. direnç gibi davransaydı direnç olurdu zaten.

Yuunus

R derken XL den(2*pi*F*L) enduktif direncten bahsetmiyoruz, o zaten frekansa bagli degisiyor.

z

Alıntı yapılan: SB7 - 28 Ocak 2022, 18:01:16Merhabalar,
@z hocam XL=2*pi*f*L ve L=(N*Q)/i dersek akım değiştikçe devredeki L değerinizde de değişim olacaktır(hesaplama yaparken L yi hep sabit alıyoruz). L deki bu değişim frekansın da katlanmasıyla büyük XL değişimleri olarak gelmesi normal değil mi?

Evet. Z=V/i geregi V ve I yi olcer ve Z yi hesaplarsak o frekans icin KareKok(XL Kare + Rkare) degerini biliyoruz demektir.  mu frekansla istedigi gibi degissin.

R=Z*cos(Teta)  icin tetayi da olcuyoruz. R'yi buluyoruz.

XL ile hic isimiz olmadi. Z yani v/i yi hesaplamamiz yetti.

Frekans degisince Z degisir teta degisir. Fakat R nin degismemesi lazim. Muhtemelen R deki degisimin sebebi deri etkisidir.

R=ro * L /S de L boy, S kesit ro da oz direnc. Eger ro magnetik alanda degisim gosteriyorsa R nin degismesi normal zaten.

Oziletkenlik magnetik alanla degisirmi hic bilgim yok.