Psu voltaj düşüklüğü.

Başlatan elkteknik, 31 Ocak 2022, 21:52:38

elkteknik

Esselamu aleykum

Elimde gigabyte 550 psu var çıkış gerilimleri düşük.
11.8 v
5.11 v
3.1 v
Gerilimleri y0kseltmek istedim bir çok yerde yaptığım araştırmalar fayda etmedi başaramadım.
Kartta SG6516DZ entegresine bağlı direnç değerleri ile oynadım yükseltip düşürdüm ama herhangi bir oynama olmadı gerilimlerde.
Sormak istediğim gerilimi ideal konuma getirmek için bu entegrenin hangi bacağına müdahale etmeliyim.
Teşekkürler şimdiden.

Sozuak

11.8 normal, sıklıkla karşılaştığım bir değer. 3.3 biraz düşük geldi ama bağlandığı sistem çalışıyorsa sorun yoktur değiştirmeye çalışmayın. Yük altında daha da iyi olabilir. İşlemci ve görüntü kartları 12 volttan beslemelerini türetir. o nedenle onlara da gayet yeterli gelir.

Sorun yaşatıyorsa da sızıntılı şişmiş kondansatör varsa değiştirin. 6516 nın besleme hattındaki kondansatörü yenileyin.

mehmet

+5V(kırmızı) üzerinden akım
çekilmez ise gerilimler oturmaz.
30 - 100mA arası akım çekilirken
gerilimleri okuyun.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

elkteknik

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ocak 2022, 22:24:3211.8 normal, sıklıkla karşılaştığım bir değer. 3.3 biraz düşük geldi ama bağlandığı sistem çalışıyorsa sorun yoktur değiştirmeye çalışmayın. Yük altında daha da iyi olabilir. İşlemci ve görüntü kartları 12 volttan beslemelerini türetir. o nedenle onlara da gayet yeterli gelir.

Sorun yaşatıyorsa da sızıntılı şişmiş kondansatör varsa değiştirin. 6516 nın besleme hattındaki kondansatörü yenileyin.
Sistem aslında çalışıyor fakat mining te kulkandığım için geçersiz paylaşımların psu dan kaynaklanabileceğini düşündüm.
Alıntı yapılan: mehmet - 31 Ocak 2022, 22:41:51+5V(kırmızı) üzerinden akım
çekilmez ise gerilimler oturmaz.
30 - 100mA arası akım çekilirken
gerilimleri okuyun.
Bunu deneyeceğim sonucu yazarım.

Sozuak

5 volt hatti uzerinde 10ohm gibi sabit yuk direnci vardir ama yine de yuk altinda olcmek daha dogru olur.

Guc kaynaklari eskiyince saglam gibi gorunse de bazen kisa sureli cokmeler olusuyor bu da genelde sistem kapanmasi yada kilitlenmesi ile belli ediyor kendini. Bu durum var mi ona bakmak lazim mining sistemlerinde nasil ortaya cikiyor bilemiyorum tabi.

elkteknik

Yük altında ölçüm yaptım değerler düzeldi. Fakat birşeyleri mi bozdum bilmiyorum. Anakart start alıyor elran kartları çalışmıyor fanları dönmüyor şimdi de.
Sistem çalışırken 12 volt var ama kartların fanları dönmemeye bailadı akım sensörüne mi zarra verdim bilmiyorum
Diğer psu yu taktım sistem çalışıyor fakat onunda voltajı sistem açıkken kart girişlerinden ölçtüm 11.45 v

cevat1

remzi

Çıkış kondansatörlerinin hepsini değiştirin.trafoya yakın bir kondansatör var. Frekansı ayarlayan. Onuda değiştirin.