1 faz 0,55 kw motor hız kontrollü konveyor bant

Başlatan sessiz_roman, 07 Şubat 2022, 20:56:22

sessiz_roman

selam arkadaşlar, bir tanıdığım benden ahşap işletmesi için 5 metre zincirli banttan oluşan bir konveyor taşıyıcı yapmamı istedi. Konveyorun zincir olmasının sebebi ise üzerine fırın yerleştirecek olmaları. ben bu konveyor için 1 faz 0,55 kw redüktörlü motor kullanmayı düşünüyorum ancak burada esas mevzu bantın hızının değişebilir olmasını istemeleri. bunun için ne tür bir çözüm önerirsiniz. en ekonomik şekilde halletmem gerekiyor.

Erol YILMAZ

Inverter var bu işler için.
Kaliteli markalar da var ekonomik çin mallari da...

Okan AKÇA

Cin mali inverter işinizi görecektir.

sessiz_roman

arkadaşlar dediklerinize baktım ancak astronomik rakamlar(5000tl, 7000 tl) çıkmakta acaba zahmet olmazsa bir link alabilir miyim.

a.zorba

Delta 2.2 kW 184 usd +KDV bugün alındı fiyat da yanlışın var.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Melih1802

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 07 Şubat 2022, 20:56:22selam arkadaşlar, bir tanıdığım benden ahşap işletmesi için 5 metre zincirli banttan oluşan bir konveyor taşıyıcı yapmamı istedi. Konveyorun zincir olmasının sebebi ise üzerine fırın yerleştirecek olmaları. ben bu konveyor için 1 faz 0,55 kw redüktörlü motor kullanmayı düşünüyorum ancak burada esas mevzu bantın hızının değişebilir olmasını istemeleri. bunun için ne tür bir çözüm önerirsiniz. en ekonomik şekilde halletmem gerekiyor.
Tek faz motor hız kontrolü için ekonomik bir çözüm ararsanız tek faz motorlar için yapılmış hız kontrol cihazları mevcut.

z

Zincirli konveyorun cok fazla surtunme kaybi olur. 0.55 kw motor gucu secmissiniz.

Bu degeri bulurken iyi dusundunuz mu?

Mutfakta kullanilan hamur yogurma makineleri bile 1500w civarinda.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

ACM

Ben sormuş ve araştırmıştım daha önce konu açıp , tek faz motor kontrolü için inverter bulunamamıştı o konuda. Tek faz girişli , 3 faz çıkışlı inverterler var.

Keşke bulunabilsede bende alsam.

Melih1802

Alıntı yapılan: ACM - 08 Şubat 2022, 19:48:28Ben sormuş ve araştırmıştım daha önce konu açıp , tek faz motor kontrolü için inverter bulunamamıştı o konuda. Tek faz girişli , 3 faz çıkışlı inverterler var.

Keşke bulunabilsede bende alsam.

Kaç taneye ihtiyacın var?

ilyas KAYA

Mono faz motor icin Direnç nette bile ac motor hız kontrol cihazı var.
Eğer motor zaten varsa trifaz motoru mono faz a çevirip yine monofaz surucu ile kontrol edersiniz. Tabi güç kaybı olacaktır.

ACM

Alıntı yapılan: Melih1802 - 08 Şubat 2022, 19:53:53Kaç taneye ihtiyacın var?

Eğer fiyat uygunsa şu an bir adet alıp denemek isterim , uygunsa peyder pey birkaç adet alabilirim.

Bu sürücüler AC DC AC çevirici olarak çalışıyor , böyle olunca tork alınır olarak biliyorum , dimmer veya benzeri metodlu kartlar randumanlı olmuyor . öyle ise hevesimiz kursağımızda kalacak demektir.

ilyas KAYA

Verim almak istiyorsanız inverter kullanmalısınız.
Hatta düşük devirlerde güç alabileceğin schneider,Toshiba  veya omron suruculer bu konuda başarılı.

0.55kw sürücüye de gerek yok 0.40 yada 0.37 olarak alabilirsin. 0.37 motor icin 0.18 schneider atv12 yi çok kullandim hiç bir sorun da yaşamadım. Parametre ayarlarını 0.55 e göre yaparsınız.

Okan AKÇA

Asenkron motorda 15hz alti calismada uzun süre sonunda motor sarılari kavrulacaktir. Bilinçli makineciler  genelde Redüktör cikis devrini 15 hz de min tutmaktadir.

dumansiz

Alıntı yapılan: ACM - 08 Şubat 2022, 23:52:20Eğer fiyat uygunsa şu an bir adet alıp denemek isterim , uygunsa peyder pey birkaç adet alabilirim.

Bu sürücüler AC DC AC çevirici olarak çalışıyor , böyle olunca tork alınır olarak biliyorum , dimmer veya benzeri metodlu kartlar randumanlı olmuyor . öyle ise hevesimiz kursağımızda kalacak demektir.
Geçen hafta 0,4kW için 74€+KDV fiyat aldım. Allen-Bradley Powerflex 4M.