Gömülü Linux İmajı Alma

Başlatan MuhammedShn, 10 Şubat 2022, 16:37:30

MuhammedShn

Merhabalar, uğraştığım bir projede gömülü linux kullanıyorum ve gerekli kütüphaneleri kurduktan sonra debian olan bu sistemi dışarı aktarmam ve sonra ki cihazlar atılabilir bir imaj almam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

muhendisbey

Sistem SD kart üzerinde mi çalışıyor? Hazır bir kartsa kartın markası modeli nedir?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

volkanunal

Alıntı yapılan: MuhammedShn - 10 Şubat 2022, 16:37:30Merhabalar, uğraştığım bir projede gömülü linux kullanıyorum ve gerekli kütüphaneleri kurduktan sonra debian olan bu sistemi dışarı aktarmam ve sonra ki cihazlar atılabilir bir imaj almam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Selamlar, buildroot, yocto gibi bir ortam üzerinde mi çalışıyorsunuz ? Şayet bu araçları kullanarak aldığınız bir build ile zaten imaj dosyasını kendisi çıkartıyor. Örneğin buildroot için /output/images altında sdcard.img diye dosya oluşturuyor. Siz bu imajı komut satırından bir belleğe yazabileceğiniz gibi balenaEtcher gibi programları kullanarakta bir arayüz sayesinde yazabilirsiniz.
Primum nil nocere

MuhammedShn

Hocam sistem Variscite Dart 6UL fakat biz Yocto kullanmıyoruz. Projede  Debian dağıtımını kullanıyoruz. Kütüphaneleri ve gerekli programları kurduktan sonra seri üretim için bu imajı almak istiyoruz. Yüklenme işleminde ise SD karta Win32DiskImager ile yazdıktan sonra Putty üzerinden sistemi eMMC'ye kuruyoruz.

Alıntı yapılan: mehmet - 11 Şubat 2022, 01:09:20dd komutunu inceleyiniz.

Hocam dd komutunun işlevini bilmiyorum ama buildroot programını duydum. Kendileri imajı onunla mı Yocto ile mi aldılar emin değilim. Variscite Customer Portal üzerinden Ticket oluşturup sorduğumda ise mümkün değil dediler ama isterseniz biz sistemi istediğiniz şekliyle ayarlayıp göndeririz dediler.