Multitek CM-02NLRM 2-C Diafon Otomatik

Başlatan EmirKorkmaz, 14 Şubat 2022, 12:03:03

EmirKorkmaz

Merhaba,

Evdeki daire diafonunu uzaktan telefondan açmak istiyorum.
Diafonun modeli: Multitek CM-02NLRM 2-C

4 Kanallı Sonoff röle satın aldım. Fakat Telefonu kapattığımızda içerisindeki switch'e sürekli basıyor.
Switch Döküman: https://cdn.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/471731_7918685.pdf

Ne yapmam lazım ki röleyi açtığımda switch'i basmamış gibi gösterip ses ve açma tuşuna basmalı.
Telefonun mantığı şu şekilde öncelikle Telefonu kaldırmamız gerekiyor ardından ses tuşuna bastıktan sonra kilit açma tuşuna basınca kapı açılıyor yoksa kapı kesinlikle açılmıyor.

Telefonun resmi;

Anakartın görüntüsü

Ses açma kilit butonlarının bulunduğu kısım;

SpeedyX

Switch'e seri bir switch de siz bağlasanız nasıl olur? Röleyi mesela.

gokhan1500

Diafon kapalı kontakmı açık kontak mı kullanıyor onun tespit edilmesi gerekiyor. Kapalı kullanıyorsa seri bağlantı, açık kullanıyorsa paralel bağlantı ile ahize kaldırdı bilgisini devreye göndermek gerekir.

EmirKorkmaz

Alıntı yapılan: gokhan1500 - 14 Şubat 2022, 14:44:40Diafon kapalı kontakmı açık kontak mı kullanıyor onun tespit edilmesi gerekiyor. Kapalı kullanıyorsa seri bağlantı, açık kullanıyorsa paralel bağlantı ile ahize kaldırdı bilgisini devreye göndermek gerekir.

Cevap için teşekkürler.

Alttaki resimde ölçtüğümde switch'e basınca susuyor. Switch'i bırakınca ötüyor.

Bu resimde ise ölçtüğümde switch'e basınca ötüyor. Switch'i bırakınca susuyor.

Ne yapmam gerekiyor?

mg1980

4 kanallı rolenizin her kanalına ayrı ayrı kumanda edebiliyorsanız bir kanalını telefonun swiçine tahsis edin. Bu kanalın rolesi iki kontaklı değilse iki kontaklı role ile değişin. Telefon kartındaki swiç bağlantısını rolenize aktarın. Diğer iki hat ile de ses ve açma işini yapın..

EmirKorkmaz

Alıntı yapılan: mg1980 - 14 Şubat 2022, 15:27:074 kanallı rolenizin her kanalına ayrı ayrı kumanda edebiliyorsanız bir kanalını telefonun swiçine tahsis edin. Bu kanalın rolesi iki kontaklı değilse iki kontaklı role ile değişin. Telefon kartındaki swiç bağlantısını rolenize aktarın. Diğer iki hat ile de ses ve açma işini yapın..

Aldığım cihaz: iki kontaklı olup olmadığını bilmiyorum. Fakat 4 kanal. switchin hangi bacaklarına lehimlemem gerekiyor. İki kabloyu.

Andromeda

Amacınız kapı otomatiğini eve gelince telefon ile çalıştırmak ise;
kapı otomatiği tesisatı diafon tesisatından bağımsız çekilmiş ise diafona gelen o bağlantıyı bulup bir kanalın kontağını oraya paralel girmektir.
Böyle birşey yok ise @mg1980 dediği gibi olacak..
çift komutatör kontaklı minik röle alıp kontaklarını ahize sviçine paralel bağlamak.minik sarı röleler var, telekom röle diye geçiyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

..rölede normalde açık ve kapalı kontaklar varmış..fakat ahize sivicindeki kontaklar aynı anda açılıp kapanıyor..sonoff röle üzerindeki iki kanal aynı anda açılıp kapanabilirse olur.
arka arkaya kanallar devreye girerse diafonun çalışmasında problem olabilir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

EmirKorkmaz

Alıntı yapılan: Andromeda - 14 Şubat 2022, 15:59:08Amacınız kapı otomatiğini eve gelince telefon ile çalıştırmak ise;
kapı otomatiği tesisatı diafon tesisatından bağımsız çekilmiş ise diafona gelen o bağlantıyı bulup bir kanalın kontağını oraya paralel girmektir.
Böyle birşey yok ise @mg1980 dediği gibi olacak..
çift komutatör kontaklı minik röle alıp kontaklarını ahize sviçine paralel bağlamak.minik sarı röleler var, telekom röle diye geçiyor.

Bu şematik bağlantı resmi. Röleden gelen iki kabloyu nereye bağlarsam işi çözerim.

EmirKorkmaz

Alıntı yapılan: Andromeda - 14 Şubat 2022, 16:03:20..rölede normalde açık ve kapalı kontaklar varmış..fakat ahize sivicindeki kontaklar aynı anda açılıp kapanıyor..sonoff röle üzerindeki iki kanal aynı anda açılıp kapanabilirse olur.

İkisini ayrı ayrı röleye bağlasam veya ikisini tek bir röleye bağlasam olur mu?

EmirKorkmaz

Alıntı yapılan: Andromeda - 14 Şubat 2022, 16:03:20..rölede normalde açık ve kapalı kontaklar varmış..fakat ahize sivicindeki kontaklar aynı anda açılıp kapanıyor..sonoff röle üzerindeki iki kanal aynı anda açılıp kapanabilirse olur.

Dediğiniz gibi çift kontak röle ile yaptım. Fakat apartman girişinde aradığı zaman çalmıyor ve sesde gelmiyor. Sadece ben daireden açabiliyorum fakat apartman girişinde birinin gelip gelmediğini bilmiyorum zil çalmıyor.

Bu konuyla ilgili bir araştırma buldum fakat tam anlamadım. Lütfen bakabilir misiniz?
https://ediycraft.blogspot.com/2020/06/smart-domofon.html

mg1980

Telefon ahizesinin swiçi yerine çift kontak roleyle aynı bağlantı şeklini kurduğunuzda ahize swiçi bağlantılarını ayırmanız gerekir.. böyle yaptığınızda mutlaka çalışır..

Sozuak

Ahize switclerinin yerine röle bağlayacaksınız. Ahize switchleri de  o röleyi anahtarlayacak uzaktan kumanda devresi de o röleyi anahtarlayacak.

Devrenizin rölesini hiç kurcalamayın. Diafonun içine ayrı bir röle koyun.  O röleyi ahize  kontaklarına  göre bağlayın. Ahize kontaklarını da devreden ayırıp o röleye gerilim uygulayacak hale getirin. Aynı zamanda da devrenizin rölesini  diafondaki röleyi anahtarlayacak hale getirin.