Mikro Fren mekanizmasi icin balata

Başlatan z, 19 Şubat 2022, 13:24:06

z

Step motor miline takilan 3 cm capinda bir fren diski yaptim. Bunun tam karsisinda gene ayni capta elektromiknatisim var.

Elektromiknatisi enerjiledigimde diske yapisiyor ve cok kuvvetli cekiyor. Disk motor mili ile birlikte donerken elektromiknatis sabit.

Amacim, motoru cevirdigimde elektromiknatis akimi ile cekme kuvvetini ayarlamak ve motoru yukleme degerimi degistirmek. Yani elektrikle fren islemi yapiyorum.

Fakat birbirini kuvvetli sekilde cekip bir birine yapisan iki demir disk yeterli surtunme olusturmuyor.

Bunu arabalardaki diskli fren sisteminde balatali sokup metallerin surtunmesi ile fren yapmaya calismak gibi dusunebilirsiniz.

Yeterli frenleme kuvveti olusturabilmek icin disklerin arasina surtunmesi yuksek incecik bir malzeme koymam lazim. Magnetik alanin gectigi hava araligini fazla uzatamam. 0.2..0.5mm olmak zorunda.

Nasil bir balata yapabilirim?

Metal yuzeyler surtunmeye baslayinca kisa surede sistem isiniyor ve sanirim su sogutma da ekleyecegim. Haliyle balata malzememin de sicaktan cok etkilenmemesi lazim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MrThinking

Elektrikli fren olması şart mı?
Mekanik olamaz mı? Aşağıdaki gibi.
Fakat burada ki önemli nokta milin sürekli frende olması fakat bu fren motorun dönüşüne çok fazla etki etmiyor sadece dönüş bittiğinde mildeki ağırlığın yada başka bir deyişle sarkacın sabit kalmasını sağlıyor.

Beyaz olan pimler poliamid. İçerde yay var ve bu pimleri istenen güçte itiyor. İçinde durduğu civatalar ile de sıkılığı ayarlanabiliyor.

Ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

z

Alıntı yapılan: ümitgungor - 19 Şubat 2022, 14:26:47Elektrikli fren olması şart mı?
Mekanik olamaz mı? Aşağıdaki gibi.
Fakat burada ki önemli nokta milin sürekli frende olması fakat bu fren motorun dönüşüne çok fazla etki etmiyor sadece dönüş bittiğinde mildeki ağırlığın yada başka bir deyişle sarkacın sabit kalmasını sağlıyor.

Beyaz olan pimler poliamid. İçerde yay var ve bu pimleri istenen güçte itiyor. İçinde durduğu civatalar ile de sıkılığı ayarlanabiliyor.

Burada polyamid pabuclar motor govdesine mi surtunuyor?
Bu duzenekle nerede karsilastin?

Malesef frenleme islemini bilgisayara yaptirmam gerekiyor.

Yuunus

farkli bir metal yapistirmayi deneyin, aluminyum yada bakir bant deneyebilirsiniz.

MrThinking

Evet motor gövdesine sürtüyor. Bir disko ışığının aynasını taşıyan bir sistem bu...İlk resimdeki motorun tabanındaki kırmızı silikola yapıştırılmış kısım aynadır. Fakat 2mm kalınlığında bir aynadır. Bu kırıldığında piyasada bulamadığım için 3 mm ayna tkullanıyordum ve bu da fren sisteminin çalışmamasına ve aynanın olduğu konumda durmamasına neden oluyor düşüyordu. Bu durumda da civataları biraz daha sıkılaştırmak gerekiyordu.
Ego=1/Knowledge

z

Duzenegi anlamadim. Ayna motor govdesine mi yapisik?

muhendisbey

Alıntı yapılan: ümitgungor - 19 Şubat 2022, 15:03:43Evet motor gövdesine sürtüyor. Bir disko ışığının aynasını taşıyan bir sistem bu...İlk resimdeki motorun tabanındaki kırmızı silikola yapıştırılmış kısım aynadır. Fakat 2mm kalınlığında bir aynadır. Bu kırıldığında piyasada bulamadığım için 3 mm ayna tkullanıyordum ve bu da fren sisteminin çalışmamasına ve aynanın olduğu konumda durmamasına neden oluyor düşüyordu. Bu durumda da civataları biraz daha sıkılaştırmak gerekiyordu.

Aynalı pleksiglassları 2mm kalınlığında reklamcılardan bulabilirsin.
https://www.reklammalzemeniz.com/2-mm-Gumus-Ayna-Pleksi,PR-4870.html

İçerisi aşırı sıcak olmuyorsa işini görebilir. İlginç bir mekanizma olsa da tam manasıyla fren demek yerine sürtünme sistemi denilebilir.

Alıntı YapFakat birbirini kuvvetli sekilde cekip bir birine yapisan iki demir disk yeterli surtunme olusturmuyor.
Bunun iki nedeni olabilir. Metal yüzeyler aşırı pürüzsüz olabilir. Taşlama ile yüzey pütürlü hale getirilmeli. Otomobillerde sıfır alınan fren diskinin taşlanması gereklidir, buradan yola çıktım.
Diğer sebep de her ne kadar güçlü görünse de sıkıştırma kuvvetinin zayıf kalması olabilir.

Minyatür bir fren balatası yapacak olsaydım, gravürlerde (el taşlama makinesi) kullanılan taşlama taşını kullanırdım galiba. Bu taşı kırıp uygun ebatta balata yapardım. Sonuçta sürtünmeye dayanıklı ve aşındırıcı bir malzeme.
https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/dremel-icin-kesici-disk-12-adet_pdp_694479164
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Cok cok guclu neodyum miknatisi duzlemsel demir yuzeye yaklastirinca miknatisi yerinden ayiramazsin. Fakat miknatisi iterek yuzeyde yapisik durumda istedigin yere kaydirabilirsin.

Bendeki olay da aynen boyle.

Yuzeylere zimpara kagidi yapistirmayi dusundum ama kiza zamanda ufalanir kagida donerler.

fide

Hocam step motorun diğer ucu müsait ise oraya fırçasız DC motor (diğer tabiri ile drone motoru bağlayın.) Bu motor mil döndükçe elektrik üretecektir. Bu motorun ürettiği enerjiyi kontrollü şekilde tüketirseniz motor milinin zorlanması değişecek ve kontrollü bir fren yapmış olursunuz.

DC motorların low side mosfetleri kullanılrak fren yapılması gibi.

Güç / devir uygun gelmezse redüktörlü motor kullanılabilir.

Diğer bir öneri sanayide sürtünme yolu ile motor millerini durdurmak için kullanılan fiber takoz diye tabir edilen bir malzeme var. Aşınması oldukça az olan bir malzeme.
Bu malzemeden çubuk şeklinde bir parça alınıp bir ucu sabitlenir. Diğer ucu elektromıknatısa bağlanır. Parçanın tam orta kısmı mile sürter. Elektromıknatıs ne kadar çok çekerse sürtünme o kadar kuvvetli olacaktır. İllaki disk şeklinde olmak zorunda değil.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 19 Şubat 2022, 15:08:40Duzenegi anlamadim. Ayna motor govdesine mi yapisik?
evet

Ego=1/Knowledge

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 19 Şubat 2022, 14:55:07Burada polyamid pabuclar motor govdesine mi surtunuyor?
Bu duzenekle nerede karsilastin?

Malesef frenleme islemini bilgisayara yaptirmam gerekiyor.

Peki bunu bilgisayara motor dönerken mi yaptırmalısın yoksa durdurup ayarlayıp tekrar mı döndürmelisin.
Eğer dediğim gibi ise gönderdiğim mekanizmanın poliamidi tutan civataları başka bir motorla sıkıp gevşeterek yaptırabilirsin belki.

19 Şubat 2022, 13:38:38
Alıntı yapılan: fide - 19 Şubat 2022, 15:52:43DC motorların low side mosfetleri kullanılrak fren yapılması gibi.
Bu dediğinize bir örnek devre şeması verebilir misiniz?
Bence çok mantıklı bir çözüm
Ego=1/Knowledge

fide

Yukardaki gibi bir şemada low side mosfetleri ikisi de iletime geçerse motor fren yapar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

muhittin_kaplan

z

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Şubat 2022, 17:42:22rc araçların frenlerini kullansan olmaz mı hocam?
https://www.amazon.com/Best-Sellers-RC-Vehicle-Brakes/zgbs/toys-and-games/6925944011

Belki de tam aradigim bu. Komple fren mekanizmasi hazir satiliyorsa bakayim.

@fide

Bana mekaniki fren gerekiyor.

Sebebi icin;

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=10279