3 digit LCD cam

Başlatan z, 08 Mart 2022, 22:35:46

alikeskinkilic

izin vermem gerekiyormuş herhalde şimdi indiriliyor dosyalar sanırım dedim ben size cahilim bu konuda diye
Hep meraktan

z

O kadar da zor is degilmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Geçtiğimiz haftalarda bu tarz videoları izledim ama bu likit kristal nasıl temin edilir bisey bulamadım.
Elin oğlu evinde yapıyor biz neden yapmayalım ki.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 23 Nisan 2022, 12:52:38Insan beyninde var.

Çinliler bu yüzden mi insan uretiyor acaba 🤔🤣

alikeskinkilic

hocam bende bayağı ilgilendim yapabilirmiyim diye ama cama şeffaf iletken kaplamayı yapın kristal işi kolay hurdacılar kristal kaynıyor birsürü kırık lcd ekran var gerekirse sağarız :D 
Hep meraktan

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 23 Nisan 2022, 14:15:46hocam bende bayağı ilgilendim yapabilirmiyim diye ama cama şeffaf iletken kaplamayı yapın kristal işi kolay hurdacılar kristal kaynıyor birsürü kırık lcd ekran var gerekirse sağarız :D 
Emi için kullanılan seffaf sprey boya olur mu ki

http://www.bycunited.com/emi-shielding---iletken-kaplama.html

Böyle bisey sanki

alikeskinkilic

ucuz birşey ise denenebilir ama kaplama diyor sprey demiyor . normalde vakum tüpüne koyup indium tarzı bir metalin plazma ile buharlaştırılıp camın üzerini kaplanması sağlanıyor proses çok karmaşık değil ama bildiğin lab lazım onun için hocam.kristal ise dediğim gibi üretim amaçlı yapmıyorsan her hurdacıdan rahat birkaç gram çıkarırsınız hatta ben bile krık bir ekranı sırf bunun için atmıyorum gün olur kaplama işini hallederim diye ::) 
Hep meraktan

Epsilon

@alikeskinkilic

Bunu neden yapmak istiyorsunuz? Bunun hammadesi ve diğer maliyetiyetleri LCD nin satış fiyatını geçiyordu diye hatırlıyorum

alikeskinkilic

:D bendeki meraktan da.bir projede özel yapım lcd lazım olunca ve bulmakta zorlanınca heveslenip bir çok teorik şeyini öğrenme fırsatım oldu.tek tek üretmek tabiki çin ile baş edilemez zaten amaç o değildi .ama şöyle düşünelim yonga üretimi de almaktan maliyetli belli bir sayının altında olursa bu yüzden hiç girişim olmuyor
Hep meraktan

Epsilon

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 23 Nisan 2022, 18:29:13:D bendeki meraktan da.bir projede özel yapım lcd lazım olunca ve bulmakta zorlanınca heveslenip bir çok teorik şeyini öğrenme fırsatım oldu.
Mesela ne gibi? Örneğin ITO(Kısaltması böyle idi sanırım) cam dedikleri bu vakum altında kaplama işlemimi oluyor?

alikeskinkilic

ito nedir bilmiyorum ama metal kaplama uygun atmosferik ortamda plazma yada herhangi bir yüksek ısı ile metali bir şekilde buharlaştırıp o buharın tıpkı su buharı gibi daha soğuk yüzeylere kaplanması gibi düşünebilirsiniz hatta uzun süre kullanılmış araba far ampüllerinde yada ampul  kesilmesi anında oluşan yüksek ark ısısı ile camı ayna gibi tungsten kaplandığını görürsünüz benzer şeyler
Hep meraktan

Epsilon

ITO (İndium Tin Oxit)
Örnek video

alikeskinkilic

evet okuduğum kadarı ile indium kullanılıyor kaplamalarda muhtemelen kaplamanın ışık geçirgenliği ile alakalı tercih ediliyor en iyi sonucu o veriyordur zira diğer iletkenler ile de olabilir ama arkada kristalin pozisyon değiştirmesini göremedikten sonra iletken olmuş ne önemi var dimi
Hep meraktan

Epsilon

Geçirgenlik ışığın polarizasyonu  ile alakalı Ben in videolarını seyretmedinizmi?
Orada hemen hemen herşeyi izah ediyor