3 digit LCD cam

Başlatan z, 08 Mart 2022, 22:35:46

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Bulabileceğinizi sanmam, bulsanız da pek ekonomik olmayabilir. Seven segment bile bir yerde mantıklı kalabilir.

https://urun.n11.com/diger/zikirmatik-P531556709

Böyle bir şeyi parçalarsanız belki işinize yarayabilir. 3 dijitten fazla ama oldukça küçük. İçinde muhtemelen zebra silikon vardır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

alikeskinkilic

z bende olması lazım benzer boyut 1 tane numunelik sabah bakar teyit ederim doğruluğunu bulabilirsem
Hep meraktan

Sozuak

Bende bunun olcu aleti ekrani kadar 3.5 dijit olanindan var yalniz multipleks degil 7106 ile surulebiliyor.

alikeskinkilic

birtane işini görecekse aşağı yukarı ölçüler aynı var  buldum
Hep meraktan

z

Aliexpress'den henuz asil kullanacagim LCD'yi siparis etmedim.

Forumdan bir arkadastan temin ettigim, daha farkli bir LCD uzerinde STM32F103C8 ile yazilim alistirmasi
yapacagim ve LCD'yi bu sekilde ciplak cam olarak kullanmanin cok kolay olmadiginin farkindayim.

Daha simdiden kara kara dusunmeye basladim.

ilyas KAYA

Çıplak cam olarak zor olan kısmını anlamadım?

Geçen ay bana da lazım oldu mevcud uzaktan kumandayı 15 kanaldan 99 kanala çıkarmam icap etti. Biraz deneme yaptım.
100hz ile çalışıyor. Birtane pwm jeneratör ile deneye deneye com lari ve seg uçlarını bulursunuz.

Bazi Pic lerde bunun için hazir modul var ama stm de var mı bilmiyorum. Direk pic e bağlayıp çalıştırabiliyorsunuz.

z

Sorun uclari bulmak degil. Hic bir ozelligi olmayan I/O port uzerinden bu cami LCD display olarak kullanmak.

alikeskinkilic

#Z hocam stm yi bilmem ama ben hali hazırda 16lf1938 kullanıyorum bu ekranlar için dahili lcd driverleri mevcut kod parçalarını paylaşabilirim lcd nin çalışması ile ilgili olarak tabi lcd sürücüsü olmayan 16f628 ile de çalıştırdım onun da kod kısmını eğer bulabilirsem paylaşırım
sonuçta böyle birşey çıkmıştı
Hep meraktan

alikeskinkilic

buldum 628 ile yaptığım denemeyi sanırım forumda dosya paylaşımı yok güvenli bir link verebilirmisiniz pek anlamıyorum dosya yükleme işinden
Hep meraktan

alikeskinkilic

https://drive.google.com/file/d/13-Aar6LBWnzGLjxi8spsWsaLI9yMBCKr/view?usp=sharing
becerebildimmi bilmiyorum indirilmiyor ise söyleyin bakarım başka bir yol
biraz deneme gibi bu ama çalışıyor tabi sürücülü gibi net görüntü vermesi için biraz zamanlama ile oynamak gerekli belki örnek olarak kullanabilirsiniz simulasyon da içinde kod ASM Basic karışımı ucube bişey idare edin :)
Hep meraktan

alikeskinkilic

haddim olmayarak işin mantığından da bahsedeyim 4 com her digiti 4 eşit parçaya ayırıyor her com başına 2 segment düşüyor yani 4x2 8 pikseli kontrol ediyor bir de noktası oluyor genellikle çünkü. normalde ac bir kaynak ile beslenmesi gerekiyor lcd nin piksel yanmasını engellemek ve kendinde bulunan kapasitif etkiyi söndürmek için ama sürücüsüz yapınca bayağı bir zor .diyelim com 0 7 segmentin en alt ve en üst pikselini kontrol ediyorsa seg0 ve seg 1 de piksellerin diğer ucu oluyor  com0 gnd olduğunda çalıştırmak istediğimiz piksele bağlı seg ucu 1 oluyor ardından seg gnd ye bağlanıp com 1 oluyor normalde olması gereken bu ben programda yapmışmıyım hatırlamıyorum ama o hali ile de çalışıyor
Hep meraktan

alikeskinkilic

şimdi baktım da programda tablo kullanmamışım lcd çalışma mantığını kavramaya çalışırken yapmıştım bunu artık şeöyle tablolar yapıtorum hocam
COM0:
    LOOKUP  I,[$C0,$80,$C0,$C0],LCDDATA0
 COM2:
    LOOKUP  I,[$C0,$40,$C0,$40],LCDDATA3
siz com 0 =0 yaptıktan sonra com COM0 satırı çağırıp veriler alınıp geri dönülür aynısı diğer com lar a da uygulanır lcd data yerine portb gibi lcdye bağlı bir çıkışı yazabilirsiniz stm de nasıl olur bilmem
Hep meraktan

MC_Skywalker

Bu LCD camlar ile daha önce denemeler yapmıştım. statik olanlarıyla. Bunların com ucu her digit için ayrı ayrı. Mutiplex gibi olanlar için duty ve bias işin içine giriyor.

Cam üreticisine göre 30-100 Hz arasında COM ucuna karedalga giriliyor. mutiplex olanlarda kare dalganın duty ve biası var.

Tekbir statik camı CD4543 ile sürebilirsiniz.

https://www.picproje.org/index.php/topic,70955.0.html
https://etepic.com/index.php/topic,3678.msg34935.html#msg34935

z

Asagidaki tabloyu matrise cevirince daha anlasilir oldu.