Avometrelerde ADP konumu

Başlatan z, 09 Mart 2022, 10:57:13

z

Eski bir avometrede ADP konumu gorunce garibime gitti.

Arastirinca bunun pens ampermetre prob kademesi oldugunu gordum.

Akim olcum pensesi ayrica satilan bir aparat.  Multimetrenin prob girisine bagladiginizda multimetreniz pens ampermetre oluyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Erol YILMAZ

Z Hocam,
ADP yi fln bırak ta,,, nasıl böyle bir savaşı başlattın, onu anlat bize,

power20

Z,  enson nik manasında olabilir

z

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 09 Mart 2022, 15:16:44ADP yi fln bırak ta,,, nasıl böyle bir savaşı başlattın, onu anlat bize,

KIZ meselesi.

Yuunus

@z hocam pens ampermetreler DC akimi nasil olcuyor, mesela bir pilin + ve - kutbunu bir telle kisadevre etsem pens ampermetre telden gecen akimi olcebiliyor mu"hic pensampermetrem olmadi"? Ben hep soyle dudunuyordum: eger dc anahtarlama varsa ise tel uzerindeki degisken akim bir trafo gibi davranip pens ampermetrenin nuvesi uzerinde voltaj indukleme prensibine gore calisirlar diye tahmin ediyordum.

muhendisbey

DC ölçüm özellikli olursa ölçer. DC ölçüm özelliği olanlarda hall effect sensör bulunur nüvenin arasında. Haliyle pens ampermetre nüvesi üzerinde oluşan manyetik alandan akımı ölçmüş olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Mart 2022, 00:19:15DC ölçüm özellikli olursa ölçer. DC ölçüm özelliği olanlarda hall effect sensör bulunur nüvenin arasında. Haliyle pens ampermetre nüvesi üzerinde oluşan manyetik alandan akımı ölçmüş olur.
ama nasil, akim sabit, haliyle alanda sabit, olcmek icin olcum iletkenini mi hareket ettiriyor.

muhendisbey

Basit bir elektromıknatıs gibi düşün. Bir çivinin etrafına tel sarıp akım geçirirsen çivi mıknatıslık kazanır. İşte burada DC akımın bu özelliği kullanılıyor.

10 Mart 2022, 00:57:26
Yarın daha teknik açıklarım, saat baya geç oldu :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

DC akim olcum tekniginde LEM serisinde kullanilan teknik cok mantikli.

Bir kere nuveye bobin sararim. Nuveye bir yarik eklerim oraya da hall sensor koyup magnetik akiyi olcerim. Magnetik aki da akimla orantilidir dusuncesi ise yaramaz.

Cunku Magnetik malzemelerin BH egrisi lineer degildir.

LEM serisinde bu sorun nasl cozulmus?

Yarigi olan nuveye iki tane bobin sarilmis. Birincisi akimi olculecek akimin gectigi sarim, digeri olcum geribeslemesi icin.

Olculecek akimin aktigi sargi bazen nuve icinden gecen tek bir tel olabilir.

Prensip su sekilde. Akim akitilan tel nuvede aki olusturur, hall sensor bunu algilar ve geri besleme sargisindan, magnetik akiyi sifira indirecek akimi akitilir. Dolayisi ile nuveden akan aki hep sifir olacagindan nuvenin BH egrisindeki bozukluk olcum sonucuna yansimaz.

Primer sargi tek ya da bir kac tur iken geribesleme sargisi cok turludur dolayisi ile geri besleme akimi dusuk olacaktir. Burada geri beslemeli duzenin tepki hizi/band genisligi olculecek akimin da max frekansini belirler.

Sozuak

Bir bilgiyi daha bedavaya edinmiş olduk. Kıymetini bilecekmiyiz, evet bileceğiz. Teşekkürler sorana ve cevaplayan  Bay Zzzzzzz.... ye

Yuunus

Alıntı yapılan: Sozuak - 10 Mart 2022, 09:03:05Bir bilgiyi daha bedavaya edinmiş olduk. Kıymetini bilecekmiyiz, evet bileceğiz. Teşekkürler sorana ve cevaplayan  Bay Zzzzzzz.... ye
aynen tesekkurler.@Z ;)

muhendisbey

Bir kablodan DC bir akım geçirdiğimizde sağ el kuralı gereği baş parmak akımın yönünü göstermek üzere, manyetik alan 4 parmağın yönünde oluşur. Bu manyetik alanın denklemi ni aşağıya bırakıyorum:

Bu oluşan manyetik alan kablonun etrafında bulunan bir nüve içerisinde de meydana gelir.
Hall effect sensörler manyetik alanı algılayan sensörlerdir. Bilgisayar fanlarını söktüysen içerisinde zamanlamayı ayarlayabilmek için mıknatısın konumunu öğrenmek için kullanılan siyah elemanın içerisinde bulunur. Tabi bu eleman tek başına hall effect sensörü değil aynı zamanda bir sürücüdür.

Burada dikkat ettiysen alt clamp'te flex kablo nüvenin uçlarına gitmiş. İşte bu noktalarda hall effect sensör bulunur. İlla nüveyi kesip içerisine koyması da gerekmiyor, nüve halkası üzerinde olması, yani nüvenin manyetik akısı üzerinde olması yeterli.

Yuunus

@muhendisbey eline saglik zahmet verdim. ::ok