Atmel ve Diğer İşlemcilerde ADC Auto Trigger Source

Başlatan pwr_24, 09 Mart 2022, 22:14:29

pwr_24

Merhaba. Atmel işlemcilerde ve diğer işlemcilerde karşılaştığım auto trigger mode ile ilgili sorularım olacak. Açıkcası bu konuyu bir türlü anlayamıyorum. Uygulamada bu özelliği kullandığınız bir devre var mı? Örneğin trigger source timer0 olduğunda bana adc modunda nasıl bir esneklik sağlayacak.

Şimdiden teşekkürler...

z

ADC olcumleri gelisi guzel zamanlarda yapilmamali.

Mesela bobine pwm uygularsin tam pwm bitiminde ya da tam pwm ortasinda olcum yaparsin. Boylece akimin tirmanisini da dikkate alarak bobin akimini gercekci olcersin.

Yada tam tersi devrende bobin vardir bobin akimiyla ilgilenmiyorsundur fakat bir analog cikisli sensorden ADC ile olcum yapman gerekiyordur. Bu durumda gene timera senkron olursun bu kez pwm uretilmeyen bir anda sensor okursun boylece pwm gurultusunu minimize edersin.

Yazilimla buck regulator yapiyorsundur. PWM baslangicinde cikis voltajini okursun boylece cikis voltajini pwm gurultusunden daha az etkilenip okumus olursun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

ADCnin otomatik başlamasını sağlar. Timer0 interrupt adcyi başlatır. Periyodik ölçüm için ideal. Normale ADC okuma komutunu kod içinden çağırmak gerekecekti. Buna ihtiyaç kalmıyor.

Otomatik başlatılan ADC sonucunu okumak için başka interrupt kullanılabilir.

pwr_24

Çok teşekkür ederim gerçekten faydalı oldu. O zaman TIMER INPUT CAPTURE MODE gibi diyebilirmiyiz?