Resimdeki transitörler

Başlatan Mr.Thinking, 10 Mart 2022, 09:56:19

Mr.Thinking

Aşağıdaki şemadaki tarnsistörlerin bazılarının çok çizgili kollektörleri veya emiterleri var.
Bunlar ne anlama geliyor?

Ek: Bu şema to92 kılıf, 78L05 gerilim regülatörünün iç yapısıdır.
ego=1/Knowledge

yas

Melih1802

Darlington değil.

Bu çizimdeki anlatılmak istenen " Transistör' den bir den fazla Collector ucu dağılıyor" demek. IC devrelerin iç yapısında çok kullanılan bir çizim ifadesi dir.

Mr.Thinking

Bu yapının normal transistörle yapılmış eşdeğer devresi nasıl olmalıdır?

yada aşağıdaki devrenin eşdeğeri nedir?

Proteusta multiple emiter vaya Kollektör transistörler var mı?
ego=1/Knowledge

z

Coklu emetore sahip transistorler Diode Logic islemi icin kolaylik saglar. AND NAND islemi yapar. Beyz akimi girer. Emetorlerden herhangi birisi low seviyeye cekilirse kollektor akimi akar. Dolayisi ile kollakktor akiminin akmasi 1 akmamasi 0 olarak kodlanirsa ve buna Q dersek;
En'e n nolu emetor dersek En=1 iken bosta ya da H seviyede En=0 ise low seviyede dersek;

Q=!(E1 AND E2 AND E3 AND .....) olur.

Coklu kollektor yapisinda kollektor yuzeyleri esit yada farkli yapilmis olabilir. Bu yapi akim aynasi olarak is gorur. Beyzden akan akimin neden olacagi kollektor akimi kollektor yuzeyi ile orantili olur. Dolayisi ile kollektorler referans alinan kollektorun akittigi akimin K katini akitir.

Coklu emetor yapisi daha cok digital ciplerde karsimiza cikarken coklu kollektor yapisi daha cok analog ciplerde karsimiza cikar.

Coklu emetor yapisiyla karsilasilan bir diger durum da emetorlerden birisinin alani digerinin mesela 100 kati yapildiginda transistorden 101 birim akim akarken 100 birim akim ana yuk akimi iken bir birim akim akim sens devresinden akar. Boylece cok az bir kayipla transistorden gecen ana akim olcumu mumkun olur. (100 birim ana akim akarken birisi 1/100 de akitiyor olabilir emin degilim)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

@Mr.Thinking
Verilen linkteki açıklamayı okudunuzmu? Orada ne anlatılmış sizce?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 10 Mart 2022, 13:46:16@Mr.Thinking
Verilen linkteki açıklamayı okudunuzmu? Orada ne anlatılmış sizce?
Neye istinaden soruyorsunuz? Bir eş değer devresi olamaz mı yani? Onu mu demek istediniz?
ego=1/Knowledge

Epsilon

Orada diyorki TTL ,Mantık kapıları tasarlanırken daha az güce ihtiyaç duyulduğundan   kullanılan bir yapıdır.1962 patenti alınmıştır falan .
Yani eğer mantık kapısı imal edecekseniz kullanılan bir yöntem.Eşdeğer devresinin onlarcasının kullanıldığı yapı 40XX gibi bir chipin içinde.
Özetle chip tasarımında kullanılıyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 10 Mart 2022, 13:55:57Orada diyorki TTL ,Mantık kapıları tasarlanırken daha az güce ihtiyaç duyulduğundan   kullanılan bir yapıdır.1962 patenti alınmıştır falan .
Yani eğer mantık kapısı imal edecekseniz kullanılan bir yöntem.Eşdeğer devresinin onlarcasının kullanıldığı yapı 40XX gibi bir chipin içinde.
Özetle chip tasarımında kullanılıyor.
Çok açıklayıcı olmuş !
ego=1/Knowledge

z

Bu yapi, 40, 45, HC gibi CMOS serilerde degil 74 ve turevleri transistorlu ciplerde gorulur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

@Mr.Thinking Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bilgiler ve alakasız mevzularla forumu fazlaca meşgul ettiğinizi düşünüyorum, son zamanlarda. (Şahsi düşüncemdir. Niyetim hakaret vs değildir.)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: quarko - 10 Mart 2022, 14:54:05@Mr.Thinking Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bilgiler ve alakasız mevzularla forumu fazlaca meşgul ettiğinizi düşünüyorum, son zamanlarda. (Şahsi düşüncemdir. Niyetim hakaret vs değildir.)
Kimler böyle düşünüyorsa @quarko nun mesajını beğensin. Eğer çoğunluktaysa bir daha meşgul etmeyeceğim.
Hatta böyle düşünen 10 kişi çıkarsa bir daha meşgul etmeyeceğim.
ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

"beni sevenler el kaldırsın" gibi yarışlara girmeye gerek yok.

Zaten zor zamanlardan geçiyoruz. Psikolojik harp gibi,

Sakin yahu...

asma

İlk mesajdaki (78L05) farklı bir uygulama , açıklamalarda da pek bahsedilmiyor.
Yani multi emiter de niye aynı yere bağlı? Çoklu kollektör için sıkıntı yok , normal.
Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 10 Mart 2022, 12:48:47(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu yapının normal transistörle yapılmış eşdeğer devresi nasıl olmalıdır?

yada aşağıdaki devrenin eşdeğeri nedir?

Proteusta multiple emiter vaya Kollektör transistörler var mı?
İşte bahsedilen TTL girişi bu şekildedir. İki transistör kullanarak yapabilirsiniz. Beyz ve kollektörler aynı yere bağlanır , emiterler iki ayrı giriş olarak kullanılır. Aynı işi yapar. Simülasyonda kurabilirsiniz.

Eğer çizimde kollektörler birleşiyorsa darlington yapıyı ifade eder. Ayrı bağlıysa yine diğer durumdaki gibi ayrı transistör ile modellenebilir. Ancak bu durumda bire bir aynı sonucu verir mi bilemedim.

TTL giriş için kısa ve basit tarif şu şekilde kabul edilebilir:
E1 ve E2 uçları boş ise R1 üzerinden VT1 beyz kollektör arası diyot gibi çalışır , VT2 yi iletime sokar.
E1 veya E2 negatife çekilirse (beyz polarmasından 0.7V altına) transistör iletime geçer ve VT2 yi kesime götürür.

Bu yüzden boş TTL girişleri '1' dir , '0' a çekmek için pull down yapılacaksa düşük değerli direnç kullanılır. (470 ohm gibi)

Not: Bu yazdıklarım lise 2 bilgisidir müfredatta geçer. Google ile basit aramalarla cevap bulunur. Ancak daha fazlası bu forumda elde edilebilir. Üstelik görüp ilgisini çekmeyen kişilerin farkında olması adına forumda paylaşılması güzeldir. Onun gibi düşünenler , senin gibi düşünenler veya benim gibi düşünenler olacaktır. Bu kötü bir şey değil.

Kolay gelsin.