50v toprak hattına kaçak akım rolesi bağlamak.

Başlatan sessiz_roman, 10 Mart 2022, 11:20:05

sessiz_roman

Alıntı yapılan: pkelle - 11 Mart 2022, 00:29:37Faz kablosu boşta kalan toprak kabloları üstünde gerilim(EMK) indüklüyor. O yüzden bu saçma değerleri okuyorsun. Kablolar nötre bağlı olsaydı nötr-toprak 0 volt, faz-toprak 220 volt okurdun. Hatta, boşta kalan kablolar kontrol kalemini de zayıf bir şekilde yakar.

Peki hocam bu durum kaçak akim tolesi kullanimina engel midir. Sayaç fotosunda görüldüğü uzere toprak kablolarınin ucu boşta görünüyor yani evin icinde ki butun toprak kablolarini prizlerden ve şofben hattindan söksem ve kaçak akim rolesini baglasam galiba ölümlü kazanin önüne geçmiş olurum dogru mudur

11 Mart 2022, 01:11:41
Alıntı yapılan: yas - 11 Mart 2022, 01:05:55Kaçak akım rölesini mutlaka kullan. Kaçak akım rölesinin çalışmasının binada toprak hattı olup olmaması ile hiç bir ilgisi yok. Bütün kaçak akım rölelerinin çalışma prensibi aynıdır. Giriş terminallerindeki akımların toplamı ile çıkış terminalindeki akımların toplamı arasında bir fark varsa kaçak akım rölesi devreyi açar. Kaçak akım uygulamasında amaç insan hayatını korumak ise maksimum 30mA toleranslı olan tipi seçilmeli (zaten 300mA ve üzeri yangın koruma olarak adlandırılıyor). Anlaşılan bu tesisatta topraklama yok ve bu tesisat süzme sayaç olarak kullanılmakta yani bir aboneliği yok. Sayaca faz girişi sayaca giren kahverengi kablo üzerinden olmakta, bu hattın enerjisini kesip, sayaçtan ayırıp, yine aynı kablo ile birlikte gelen mavi kabloyu sayaçtan çıkartıp kaçak akım rölesinin üst giriş terminallerine doğru şekilde girip, alt çıkış terminallerinden sayaca faz ve nötrü götürmelisin. Enerji verdikten sonra kaçak akım rölesi üzerindeki test butonuna basarak veya seri bir lamba ile toprak teması muhtemel noktalara (demir su tesisat borusu, demir donatı vs.. gibi noktalar) faz ve nötr üzerinden kaçak akım akıtarak testini yapabilirsin.
Ama şiddetle tavsiye ederim ki bu tesisatı kullanma daha da şiddetle tavsiye ederim ki elektrikli şofben yada ani su ısıtıcını bu tesisata bağlama. Muhakkak topraklamayı sağla. Resimden göründüğü kadarıyla kablolar 3x1,5mm nym kablo (belki 2,5mm de olabilir her halükarda uygun değil) Normal şartlarda sayaca giren ana kablonun minimum 6mm olması istenir ana kolon 4mm olabilir ve linye ve prizlere de 2,5mm olarak dağıtılır.
Evet hocam dediğiniz gibi bu sayacın bir aboneliği yok aslen burası bir öğrenci evi, ogrendigim kadarıyla banyodaki şofben 5 veya 6 yillik ve ev sürekli olarak oturumda kalmis,
Kisacasi Allah korumuş diyebiliriz, ben kaçak akim rolesi alip takayim en iyisi.

sessiz_roman

Arkadaşlar kırmızı okla isaretledigim kablo tedasdan gelen kablo çünkü sayaç girişi bu kablodan yapılıyor mavi okla isaretledigim kablo da benim eve gelen 4 kablo ve görüldüğü uzere benim eve gelen kabloların toprak hatlari {sari yeşil kablolar) boşta ayrica kirmizi daire içine aldığım tedasdan gelen kablonun toprak hatti da boşta görünüyor ben benim eve gelen kablolarin toprak hatlarini tedasdan gelen kablonun toprak hattiyla birlestirsem sıkıntı olur mu. Binayı havaya ucurmayalim sonra

mg1980

O kabloların diğer ucunu takip edip gördükten sonra, toprak olduğuna emin olduktan sonra olabilir..

Z80

Elektrikçi değilsiniz, usta bir elektrikçi bulup işlerinizi ona yaptırınız.

Sozuak

Kablolar ince geldi bana. Bence bu elektrikli isitici isi tesisati imha eder gibi.

Yuunus

duvarida kim orduyse hic begenmedim ??? , tuglalarin en azindan iki satirda bir birbirine gecmesi gerekmiyor mu,cimentoya bu kadar guvenilr mi? sizin toprak olu, yani topraklama iyi degil, yuklendikce de bu voltaj dahada artacak, oyuzden biran once notr hatti ile sebeke arasindaki baglantiyi iyilestirin, o zaman koruma topragi zaten isini yapacaktir, aslinda bu tip seylerde yol gostermek dogru mu bilmiyorum, bu tip isleri isin uzmanina yaptirin, kas yapayim derken goz cikabilir Allah korusun.

mg1980

Galiba en doğrusu usta bir elektrikçiye yaptırmak...