50v toprak hattına kaçak akım rolesi bağlamak.

Başlatan sessiz_roman, 10 Mart 2022, 11:20:05

sessiz_roman

Arkadaşlar selamlar dün akşam evin bir bölümüne şofben takmam gerekiyordu şofbeni aldım yerine bağladım kablo bağlantılarını yapacaktım ki ölçümlerim sırasında evin şebekesindeki toprak hattinin 50v olduğunu gördüm.
Evde şuan halihazırda kullanılan bir şofben daha var banyoda onunda ölçümünü yaptığımda ayni şekilde toprak hattinin 50v olduğunu gördüm. Internetten arastirma yapinca bu durumun ölümcül kazalara neden olabilecegini ogrendim. Şimdi iki şofbene de kaçak akim rolesi takmaya karar verdim ancak 50v toprak hattinda kaçak akim rolesinin surekli atacağını soylediler, sizce ne yapmalıyım topraksiz şekilde kaçak akım rolesini baglasam sıkıntı olur mu çarpılma olayı baslar baslamaz atıyor galiba en azindan ölmekten iyidir.
Teşekkürler

pwr_24

Kaçak akım rolesine zaten faz ve notr hattı bağlanır. Fazdan geçen akım ile notr den geçen akımı kıyaslar eğer fark 30ma den fazla ise devreyi kapatır. O yuzden sizin toprak hattı probleminizi çözmeniz gerekir. Aksi halde KAKŞ kullanamazsınız.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: pwr_24 - 10 Mart 2022, 11:56:22Kaçak akım rolesine zaten faz ve notr hattı bağlanır. Fazdan geçen akım ile notr den geçen akımı kıyaslar eğer fark 30ma den fazla ise devreyi kapatır. O yuzden sizin toprak hattı probleminizi çözmeniz gerekir. Aksi halde KAKŞ kullanamazsınız.
peki evin ana panosundan gelen toprak hattını kessem o zaman kaçak akim rolesisini kullanabilir miyim çünkü apartman olduğu için toprak hattinin bulunması tamir edilmesi filan baya uzun sürer

pwr_24

Apartman eski ise muhtemelen notr ile topragı birleştirmişlerdir. Birde tesissatın yapısını bilmeden böyle birşey yapmanız pek uygun değil.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: pwr_24 - 10 Mart 2022, 12:30:35Apartman eski ise muhtemelen notr ile topragı birleştirmişlerdir. Birde tesissatın yapısını bilmeden böyle birşey yapmanız pek uygun değil.
Peki bu tür durumlar için ozel bir güvenlik onlemi var mi acaba kaçak akim rolesi dışında

mg1980

İyi bir toprak hattı olmadan kaçak akım rolesi anlamsızdır.. hele hele şofben bağlamak felaket olabilir..

sessiz_roman

Alıntı yapılan: mg1980 - 10 Mart 2022, 12:50:34İyi bir toprak hattı olmadan kaçak akım rolesi anlamsızdır.. hele hele şofben bağlamak felaket olabilir..
Peki bu evde yıllardır ayni şofben kullanılıyor tamamen şans eseri bir kazaya sebebiyet vermemiş anlasilan

mehmet

İlgili yere akkor flamanlı lamba
bağlayıp yeniden ölçün.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mg1980

Öncelikle kastettiğim 7000w hızlı ısıtıcılar, ama ıslak zeminlerde elektirik tehlikesi, öldürücü olma riski bir hayli yüksek olabilir. Bana kalsa ıslak zeminlerde elektirikli cihazları büyük ölçüde soyutlarım. Güvenilir bir toprak hattı bu riskleri önemli ölçüde azaltır..

Sozuak

Bu tip isiticilari borulari metal olan tesisatta kullaninca sorun olmaz ama ben kullanmaktan korkarim . Cocukken sobali evde oturdugumuz bir donemde babam almisti rahmetli. Bir soktum ki isitici tel ciplak, su bunun uzerinden temas ederek geciyor ve isiniyor. Uzun sure kullanmamistim. Banyo kazani odunla isinirdi o nedenle 1 2 saat onceden su isinsin diye yakip beklerdik su da cabuk sogurdu tabi komple bakir kazan disi ortama acik isi kaybi cok. Simdikiler nasil bilmiyorum ama plastik borulu tesisatta hele hele toprak hatti sorunluysa (degilse de) asla elimi altina sokmam.

sessiz_roman

Arkadaşlar biraz daha inceleme yaptim ve bazı bilgiler edindim. Şimdi bu ev bir apartmanın çatı katı, evde toplam ikisi mutfakta olmak üzere 5 adet priz var. Bu prizlerin salon, çalışma odası ve yatak odasinda olanlarinda toprak hattı kablosu yok, prizlerin içini açtım sadece faz ve nötr kablosu var, mutfaktaki 2 prizden ise birisinde toprak hatti var digerinde ise toprak hatti yok,
Şimdi mutfaktaki toprak hatti olan prizi olctugumde faz toprak arasi 60v nötr toprak arası ise 40v gösteriyor, banyodaki şofbene giden toprak hatlı kabloyu olctugumde ise faz toprak arasi 168v nötr toprak arasi 56v gosteriyor.
Şimdi buraya evin girişindeki sayacın resminide koyacağım, bu sayaçtan 4 kablo eve dogru geliyor, bunlardan birisi evdeki bütün topraksiz prizlere gidiyor, diger birisi mutfaktaki toprak hatlı prize gidiyor, diğer toprakli hat direkt olarak banyoda ki şofbene gidiyor birisi de evdeki lambalar için olabilir. Bu benim sadece tahminim, ancak şöyle de bir durum var sayaçtan eve doğru gelen 4 kablonun dördününde toprak kablolarinin ucu kesik ve bir yere bagli degil,
Sizce burada toprak hattina ne olmuş olabilir, bu durumda kaçak akim rolesini nasil kullanabilirim
.

Andromeda

Binanın topraklaması var mı?..sağdaki kablolar nedir?Sigortalar nerede? Fotoğraf tam bir felaket..
Öncelikle tesisatın elden geçirilip düzenlenmesi gerekir..garip voltaj değerleri düzelecektir.
Sonra kaçak akım takılabilir.Binada topraklama yoksa kaçak akım gövdeye faz temasında atmaz..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Andromeda - 10 Mart 2022, 23:32:39Binanın topraklaması var mı?..sağdaki kablolar nedir?Sigortalar nerede? Fotoğraf tam bir felaket..
Öncelikle tesisatın elden geçirilip düzenlenmesi gerekir..garip voltaj değerleri düzelecektir.
Sonra kaçak akım takılabilir.Binada topraklama yoksa kaçak akım gövdeye faz temasında atmaz..
binanın toprak hattinin olup olmadığını bilmiyoruz ama yarın ogrenirim, sagdaki kablolar anten kablosu onlar ince zaten, benim anlamadigim eve gelen 4 adet beyaz kablonun 4ununde toprak hatti kesilmiş resimde de açıkça görülüyor buna rağmen nasil oluyorda mutfaktaki ve sofbene giden kablodaki toprak hatlarinda alakasiz degerler okunabiliyor.

Z80

Faz kablosu boşta kalan toprak kabloları üstünde gerilim(EMK) indüklüyor. O yüzden bu saçma değerleri okuyorsun. Kablolar nötre bağlı olsaydı nötr-toprak 0 volt, faz-toprak 220 volt okurdun. Hatta, boşta kalan kablolar kontrol kalemini de zayıf bir şekilde yakar.

yas

Kaçak akım rölesini mutlaka kullan. Kaçak akım rölesinin çalışmasının binada toprak hattı olup olmaması ile hiç bir ilgisi yok. Bütün kaçak akım rölelerinin çalışma prensibi aynıdır. Giriş terminallerindeki akımların toplamı ile çıkış terminalindeki akımların toplamı arasında bir fark varsa kaçak akım rölesi devreyi açar. Kaçak akım uygulamasında amaç insan hayatını korumak ise maksimum 30mA toleranslı olan tipi seçilmeli (zaten 300mA ve üzeri yangın koruma olarak adlandırılıyor). Anlaşılan bu tesisatta topraklama yok ve bu tesisat süzme sayaç olarak kullanılmakta yani bir aboneliği yok. Sayaca faz girişi sayaca giren kahverengi kablo üzerinden olmakta, bu hattın enerjisini kesip, sayaçtan ayırıp, yine aynı kablo ile birlikte gelen mavi kabloyu sayaçtan çıkartıp kaçak akım rölesinin üst giriş terminallerine doğru şekilde girip, alt çıkış terminallerinden sayaca faz ve nötrü götürmelisin. Enerji verdikten sonra kaçak akım rölesi üzerindeki test butonuna basarak veya seri bir lamba ile toprak teması muhtemel noktalara (demir su tesisat borusu, demir donatı vs.. gibi noktalar) faz ve nötr üzerinden kaçak akım akıtarak testini yapabilirsin.
Ama şiddetle tavsiye ederim ki bu tesisatı kullanma daha da şiddetle tavsiye ederim ki elektrikli şofben yada ani su ısıtıcını bu tesisata bağlama. Muhakkak topraklamayı sağla. Resimden göründüğü kadarıyla kablolar 3x1,5mm² nym kablo (belki 2,5mm² de olabilir her halükarda uygun değil) Normal şartlarda sayaca giren ana kablonun minimum 6mm² olması istenir ana kolon 4mm² olabilir ve linye ve prizlere de 2,5mm², sortiler 1,5mm² olarak dağıtılır.