flowmetre çıkışı atmega 2560

Başlatan argeman, 13 Mart 2022, 02:05:14

argeman

Merhaba, elimde bir flowmetre var, 12 v. ile çalıştırmayı ve çıkış kare dalga sinyalini Atmega 2560 a girerek saydırmayı planlıyorum, 600-700 Hz. lere kadar çalışması gerekiyor, kodlarımda sorun yok, çıkış voltajı yüksek olduğundan gerilim bölücü kullanıyorum, fakat kafama takılan bu işin yöntemi gerilim bölücü ile çıkış kare dalga sinyalini 5v. yapıp kullanmak mı? 12v. ile çalışan sensörümüm çıkışına bir optokuplör bağlasam ve optonun transistör çıkışınıda işlemciye girsem daha mı mantıklı olur? Yardımcı olursanız sevinirim, hassas biçimde sıvı akışı ölçmesi gerekiyor ve pulse kaçırmamam gerekiyor.

muhendisbey

Gerilim bölücüyü mikrodenetleyiciye bağlamayı doğru bulmuyorum, optokuplör daha iyi bir çözüm, fakat daha hızlı sinyaller için başka yolları da var. Frekansınız çok yüksek olmadığı için optokuplör sorun olmaz.

PC817 kullanabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

argeman

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Mart 2022, 02:49:51Gerilim bölücüyü mikrodenetleyiciye bağlamayı doğru bulmuyorum, optokuplör daha iyi bir çözüm, fakat daha hızlı sinyaller için başka yolları da var. Frekansınız çok yüksek olmadığı için optokuplör sorun olmaz.

PC817 kullanabilirsiniz.

Cevap için çok teşekkürler, PC817 kullandım ve çalışıyor, optokuplörü hiç bu amaç için kullanmamıştım emin olmak istedim.Saygılar.