Pic içinde bulunan koda erişim

Başlatan mucahit34, 14 Mart 2022, 11:31:03

mucahit34

Merhaba, elimde bulunan bir elektronik karttaki pic18f serisi içinde bulunan koda erişmek istiyorum, içinde bazı değişiklikler yapmak istiyorum, pic içinde bulunan kodu çekme şansım var mı ? Kart basit bir kart, kod koruması veya  şifresi yok.

Aslında pickit3 ile karta bağlanıp denedim ancak aşağıdaki uyarıları aldım.

ankyra

Kod koruması yok ise hex koduna ulaşırsınız. Bu kodu başka bir pic mikrodenetleyicisine yazıp kullanabilirsiniz ancak koda müdahale edemezsiniz.

Basit bir kart ise sıfırdan program yazmak ve değişikliği bu programda yapmak tek yol gibi...

wtrk

Konunuzu baltalamak istemem ancak bende de bir pic var içindeki hex kodunu almak istiyorum. PIC'in üzeri kazınmış hangi pic olduğu belli değil, bağlantı noktalarından fikir yürütebilirmiyiz acaba ?
44 bacaklı pic yada atmel ancak bulamadım.
NoBody Can Stop Me!!!!!

ankyra

Alıntı yapılan: wtrk - 14 Mart 2022, 16:44:55Konunuzu baltalamak istemem ancak bende de bir pic var içindeki hex kodunu almak istiyorum. PIC'in üzeri kazınmış hangi pic olduğu belli değil, bağlantı noktalarından fikir yürütebilirmiyiz acaba ?

Üretici üzerini kazımış ise mikrodenetleyici olmayabilir (mi?). Mikrodenetleyici ise, üretici kodu almayın diye zaten önlem almıştır. Sizin iş hiç olmaz bence.

tunayk

Çun li abiler, bilhassa daha küçük ölçekli iş yapanların acıması yok. Kart üzerinde entegre namına ne varsa zımparalıyorlar.  :)

Okan AKÇA

Basit bir program ise yapabilirsiniz.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: wtrk - 14 Mart 2022, 16:44:55Konunuzu baltalamak istemem ancak bende de bir pic var içindeki hex kodunu almak istiyorum. PIC'in üzeri kazınmış hangi pic olduğu belli değil, bağlantı noktalarından fikir yürütebilirmiyiz acaba ?

Pic ise belli olur en azından pic olduğunu biliriz. Sonrası zaten peogramlayıcıyı bağlayıp oku demek.

ilyas KAYA

Pcb ye bakmak lazım bacaklar in nereye gittiğini görmek ve karşılaştırma yapmak lazım.

power20

Devreye bakıp kodu yazıvermek yaygındır.

Evren KILIÇ

Alıntı yapılan: mucahit34 - 14 Mart 2022, 11:31:03Merhaba, elimde bulunan bir elektronik karttaki pic18f serisi içinde bulunan koda erişmek istiyorum, içinde bazı değişiklikler yapmak istiyorum, pic içinde bulunan kodu çekme şansım var mı ? Kart basit bir kart, kod koruması veya  şifresi yok.

merhaba,
bir mikroişlemci içindeki programın kod korumasının kapalı olacağını sanmıyorum, özelikle bu ticari bir ürün ise. Zaten gelen uyarı ve kodlara bakılırsa işlemcinin kod koruması aktif.
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

Maxim

Alıntı yapılan: mucahit34 - 14 Mart 2022, 11:31:03Merhaba, elimde bulunan bir elektronik karttaki pic18f serisi içinde bulunan koda erişmek istiyorum, içinde bazı değişiklikler yapmak istiyorum, pic içinde bulunan kodu çekme şansım var mı ? Kart basit bir kart, kod koruması veya  şifresi yok.

>öncelikle o koda erişemezsiniz, kimse uğraşıp yazdığı kodu açık bırakmaz.

>ikincisi sizin aldığınız hata kod koruma hatası falan değil
pickit yazılımı yada windowsunuzda bir hata var, pickit3 yazılımı düzgün bir şekilde çalışmıyor.
Koruma hatası diye birşey yoktur, korumali pic işlemciyi okutursanız okur ama her yeri 0 (sıfır) olarak okuyacaktır.

>üçüncüsü, pickit3 yazılımı normalde çok eskidir, eğer çalışsa bile o 18 serisi işlemciyi tanımayabilir.

mucahit34

Alıntı yapılan: ankyra - 14 Mart 2022, 16:42:15Kod koruması yok ise hex koduna ulaşırsınız. Bu kodu başka bir pic mikrodenetleyicisine yazıp kullanabilirsiniz ancak koda müdahale edemezsiniz.

Basit bir kart ise sıfırdan program yazmak ve değişikliği bu programda yapmak tek yol gibi...

Aslında benim amacım kod üzerinde iyileştirme yapmaktı, üzülerek böyle birseyin mümkün olmadığını öğrendim :) belirttiğiniz gibi hex olarak dosya çekilebiliyor.Picprogramlayıcı ile bağlanıp read denildiğinde dosya hex olarak kaydedilebiliyor.  Tşk ederim cevabınız için.

mucahit34

Alıntı yapılan: Evren KILIÇ - 15 Mart 2022, 12:38:12merhaba,
bir mikroişlemci içindeki programın kod korumasının kapalı olacağını sanmıyorum, özelikle bu ticari bir ürün ise. Zaten gelen uyarı ve kodlara bakılırsa işlemcinin kod koruması aktif.

"Zaten gelen uyarı ve kodlara bakılırsa işlemcinin kod koruması aktif." hangi uyarı kodundan bunu anladın ?

mucahit34

Alıntı yapılan: Maxim - 15 Mart 2022, 13:23:49>öncelikle o koda erişemezsiniz, kimse uğraşıp yazdığı kodu açık bırakmaz.

>ikincisi sizin aldığınız hata kod koruma hatası falan değil
pickit yazılımı yada windowsunuzda bir hata var, pickit3 yazılımı düzgün bir şekilde çalışmıyor.
Koruma hatası diye birşey yoktur, korumali pic işlemciyi okutursanız okur ama her yeri 0 (sıfır) olarak okuyacaktır.

>üçüncüsü, pickit3 yazılımı normalde çok eskidir, eğer çalışsa bile o 18 serisi işlemciyi tanımayabilir.

Öncelikle ürün ticari bir ürün değil, kodun koruması veya şifresi olmaadığından eminizzz.

ikincisi aldığım hata kod koruma hatası diye birsey yazmadım, nerden bu kanıya vardınız ?  Evet belirttiğiniz gibi pickit yazılımı yada windowsunuzda bir hata var, bu hata neden kaynaklanabilir veya nasıl çözebilirimi sormak istemiştim.

Üçüncüsü piclere program yüklemek için hangi program/yazılım kullanılıyor, pickit3 alternatifi nedir ?

power20

Gerçekten koruma yoksa, HEX alınmışsa hex ASMye çevrilerek kabaca bazı işler yapılabilir. Bunu ASM uzmanı  yapar. Fakat pahalıya malolur.

Alıntı yapılan: mucahit34 - 15 Mart 2022, 15:53:11Aslında benim amacım kod üzerinde iyileştirme yapmaktı, üzülerek böyle birseyin mümkün olmadığını öğrendim :) belirttiğiniz gibi hex olarak dosya çekilebiliyor.Picprogramlayıcı ile bağlanıp read denildiğinde dosya hex olarak kaydedilebiliyor.  Tşk ederim cevabınız için.
Kaydedilen hex içi sürekli  00 00    veya FF FF gibi mi?  öyleyse kod alınmış değildir. Boş hex manasındadır. Özellikle korumalı PIC okunursa 00 00 00 gibi geliyor. Okunmuş zannediliyor?