Zenerli feedback te zener değerleri

Başlatan Mr.Thinking, 29 Mart 2022, 22:16:17

Mr.Thinking

Aşağıdaki devre top247 ile yapılmış 24 volt ve tahmini 3 amper bir smps in zenerli feedback devresidir. Zenerlerden D2 ve 10 ohm direnç yandı.
Diğer zenerin ise 18 volt olduğunu tahmin ediyorum. Fakat emin değilim.
Opto kuplör tlp185 dir. Doğru feedback için Zener değerleri ne olmalıdır.

ego=1/Knowledge

power20

İki zenerin toplam değeri (22.5V) olmalı.
Bu sayede çıkış 24V  olduğunda geribildirim yapılmış olacak. (LED gerilimi 1.5V kabul edildi)

R1 direnç  10 ohm olarak  yanlış.
1k olabilir

yas

zenerlerin toplam eşiği ~22V olmalı. Ama sanki R1 ve R2 dirençleri sallama seçilmiş gibi duruyor.
Ben yazana kadar @Kılıç yazmış

Mr.Thinking

Direnç değerleri tam olarak doğru yazıldı.
ego=1/Knowledge

yas

Direnç değerlerinin doğru yazıldığına itiraz yok. Ben imalattan hatalı olduğunu kast etmiştim. TOP247 dediğiniz için normal şartlarda R1~470 R2~1k civarlarında olmalıydı.

Mr.Thinking

dediğiniz gibi zener değerlerini 18 volt ve 4.7 volt olarak ayarladım fakat devre çalışmadı.
Top247 yi değiştirdim yine aynı. Opto kuplörü değiştirdim. Opto sfh6156 idi, smd tlp185 taktım.
Çalışmaya çabalıyor ama çalışamıyor. Ritmik sesler geliyor.
Fakat çıkışta 18 volt civarı bir gerilim de okuyorum. Her ritmik seste 18 voltta yukarı doğru bir hareketlenme oluşuyor. Fakat 24 volta ulaşamıyor.  Çıkış kondansatörleri sağlam. çıkıştaki yük sağlam.
Sebeb ne olabilir?
ego=1/Knowledge

yas

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

yas

Optokuplörün kollektörü ile köprü diyotun (-) eksisi arasındaki kondansatörü, yine optokuplörün emiteri ile köprü diyotun (-) eksisi arasındaki kondansatörü de kontrol etmekte fayda var.

Mr.Thinking

Cevap verenlere teşekkür ederim. Sorunu çözdüm. Top247 nin V pinine seri bağlı P4KE200 adlı bir transil diyot sızdırıyormuş.
ego=1/Knowledge