Buck Boost ve Akım Çökmesi

Başlatan berkay_91, 05 Nisan 2022, 09:31:03

berkay_91

Merhaba, resimedeki Buck Boost topolojisini kullanarak yaptığım devreyi 2kHz %30 PWM ile tetikleyip yaklaşık 500V DC gerilim üretebiliyorum, fakat devrenin besleme hattına (5V DC) 500 mA çeken bir ekran bağladığımda üretilen gerilim 60V lara kadar iniyor, beslemeyi 5V 3A akım verebilen bir güç kaynağından sağlıyorum. besleme hattına birden fazla paralel 2200 uF kapasitör koymama rağmen sorunu çözemedim... yardımcı olur musunuz?

power20

Normalde 500V çıkış sorunsuz fakat besleme hattına (5V DC) 500 mA çeken bir yük bağlandığında besleme çöküyorsa bobinin beslemeye bağlanan ucuna bobine en yakın nokta ile toprak arasına 100nF ekleyelim. büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

500V kısmı boştayken sorunsuz, fakat Bu kısma yük eklendiği zaman çöküyorsa :

• 100uH bobinin rezistif bileşeni fazla gelmiştir. Daha büyük nüveli ve kalın tel ile sarılmış bobin kullanmak fayda sağlar.
  • Mosfet rds değeri büyüktür. Daha düşük rds'ye sahip mosfet kullanılmalıdır.
     Mosfet mükemmel şekilde sürülememiş olabilir.
    Örn. MCU çıkışından doğrudan mosfet  sürmek  düşük akımlar için iyi bir fikir gibi görünebilir. Akım yükseldikçe ciddi sürücü gerekir.
  • D1 olarak 1N4007 kullanılması yanlış. Hızlı diyod kullanılmalıdır. Akım ve gerilim yeterli gibi görünse de hız yetersizdir.

Bu değişiklikleri sırayla yaparak iyileşme görülebilir. Ben olsam önce diyod ile başlarım.
1N5819 1A Schottky Diyot  gibi fakat  1000V olanı  kullanılabilir.