Rail Splitter Dizayn Önerisi

Başlatan kimlenbu, 05 Nisan 2022, 10:13:28

kimlenbu

Merhaba,

İzole adc uygulaması yapmam gerektiği için MCP6L01U opamp kullanarak bir diferansiyel amp. katından sonra sinyali MCP3421 Adc'ye girdim, arkasından ise ISO1540DR ile I2C'yi izole ederek bir tasarım yaptım. Tasarımın 4-20mA ve 0-10V okuması yeterliydi, bunu da jumper ile ayarlanabilir olarak tasarladım.

Yalnız şimdi -10V +10V arasını okumam lazım, opampı simetrik kaynakla beslemediğim için haliyle negatif gerilimleri/akımları okuyamıyorum, opamp yüzünden negatif bölgede çıkış 0V olduğu için bir çözüme ihtiyacım var.

Sıcak değişimlerinde problem yaratmayacak bir rail splitter gerekiyor. Tercihim aynı gün özdisan veya herhangi bir yerel tedarikçiden bulunabilecek malzemeler ile bir modifikasyon yapmak. Bildiğiniz bir rail splitter çözümü var mıdır ? Teşekkürler.

fide

Biraz pahalı bir çözüm ama max11300 ±10V okuyabilirsiniz. Max11312 ile i2c üzerinden aynı şekilde ±10V okuyabilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

kimlenbu

Cihazda tek kanal olmadığı ve analog kanalların birbirinden de izole olması (galvanic seperation) gerektiği için bu şekilde bir çözüm ne yazık ki işime yaramıyor. Fiyatı bence 20 kanal için makul seviyede ama bu tarz özelleştirilmiş bir chip kullanıldığında şimdi olduğu gibi stok problemi ve chipin "obsolete" olması yüzünden ilerleyen zamanlarda sıkıntı çıkıyor.

kimlenbu

TLE2426C kullanmaya karar verdim, hadi hayırlısı. Hala önerilere açığım.

sinus

TLE2426 bu iş için özelleşmiş bir malzeme. +/-20mA yeterliyse kullanabilirsiniz tabi.

Akım düşük kalırsa önüne tampon bir devre daha eklemeniz lazım. Çiftli veya 4 lü opamplarla tampon oluşturabilirsiniz.

Ben küçük güçlü amplifikatörleri beslemek için yüksek akımlı opampla gerilim bölücü yapmıştım.

Ama simetrik akım çekmek gerekiyor. Simetrik akım çekilmezse opamp ısınmaya başlıyor.

LM337-317 çiftiyle veya 78xx-79xx yapılanları var ama hiç denemedim.

https://images.app.goo.gl/59Can9NTQw8r9zZFA