PT2262 - PT2272-M4 RF HABERLEŞME SORUNU YARDIM

Başlatan kafanur, 06 Nisan 2022, 23:56:33

kafanur

Arkadaşlar merhaba,

Aşağıdaki resimde gözüken devreyi kurdum. Ancak 2 haftadır uğraşıyorum. Bir türlü haberleştiremiyorum. Yaklaşık 10 kere tekrar tekrar kurdum ama çalışmıyor. 3 kez sıfırdan gidip malzeme aldım belki elimdeki malzemeler bozuktur diye ama sonuç değişmedi.

Bugün şöyle bir şey yaptım;
PT2262'nin data çıkışını direkt kablo ile PT2272 nin girişine bağladım ve eksi (-) GND'leri birleştirdim, kablo ile çalıştı. Ancak RF Haberleşme Modüllerini bağlayınca onların üzerinden haberleşme yapamıyorum. (bugün bunu ilk defa denedim.)

Şöyle bir şey aklıma geldi; RF modüllerin bu entegre ile uyumsuz olma ihtimali var mıdır ? Veya RF alıcı-verici modüllerde, alıcı tarafındaki modülün üzerindeki pot üzerinden bir ayar yapmaya gerek var mı ? Açıkçası bir türlü işin içinden çıkamadım.

Satın aldığım ürünlerin de burada fotoğrafını paylaşıyorum. Belki diyorum bir ihtimal, RF Modüllerinin çin malı olması ile alakası olabilir mi ? (alıcı verici takımı 15 tl)

Sorun nedir derseniz, RF modülleri takınca hiç bir haberleşme emaresi yok. Haberleşme modüllerini ölçmenin bir yolu var mıdır ? Osiloskop dışında ? Yani hiç bir şey aklıma gelmedi.

Not: Anten bağlamadan deniyorum. Mesafe çok yakın dibdibe. Antene bağlamaya o yüzden ihtiyaç duymadım mesafe olmadığı için. Anten lehimlemedim yani.

Yazım biraz uzun oldu ama 2 haftadır uğraşınca kafayı yedim neredeyse :)

Yardımınızı rica ederim. Kolay gelsin.

mehmet

17cm her iki tarafa da anten
bağlamak uygun olacaktır.
Adres kısımlarındaki lehimleri
kontrol edin. Bu kısım üç konumlu
çünkü. Açıkta kalması da adres
seçeneği.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Normalde 1m lik mesafe içinde antensiz çalışması gerekir. Bunu defalarca denemiştim önceden. PT serisi entegrelerin osilatör uyumları için doğru dirençleri kullanmışsınız. Ayrıca adres seçimlerini hepsini LOW yaparak eşitlemişsiniz. Bu durumda Olası iki sorun olabilir.
1. Alıcı ile verici aynı frekansta çalışmıyordur. Bu soruna bir kaç defa denk gelmiş idim. Biri 433Mhz de çalışırken diğeri 434 olabiliyor.
2. Çıkış sinyali alıcı üzerinde ters çevriliyor olabilir.
ELinizde skop olsa sorunun ne olduğunu kolaylıkla görebilirdiniz.

Bir üçüncü alternatif modüllerden birinin bozuk olması ihtimali ki bunuda bir kaç modül satın alarak aşmışsınız. Ancak ben olsam başka yerden farklı modül satın alırdım.
ALıcı üzerindeki trimere dokunmayın. O frekansı belirliyor ve ufak bir kımıldamada ayar bozulur farklı frekansta almaya başlar. Ayarını yapmak için hassas aletler gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

asma

Kod çözücü kablolu olarak data aktarıyorsa, adres, frekans ve sağlamlık kontrolleri tamamdır.
Kenarda dursun.
Tx Rx kartları basit testlerle denenmeli.
Giriş çıkış arası terleme oluyor mu, Lojik seviye için uygun mu, hangi hıza kadar doğru bilgi aktarıyor gibi
Girişinde led yakıp söndürün, çıkışını ölçüp yine led sürün. Bu size pek çok bilgiyi verir.

Kolay gelsin.

kafanur

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bugün başka bir arkadaş ile görüştüm. O da aynı sıkıntıyı yaşadığını söyledi.

Çözümü de şöyle yapmış; Alıcı modül üzerindeki potansiyometre ile hafif hafif oynayarak frekansı buldum ve led çalıştı dedi.

Ama başka bir arkadaşta o potansa sakın dokunma dedi, o zaman osilasyonunu bozarsın dedi alıcı kartın.

Ne yapacağıma karar veremedim. Çünkü dediğim gibi devre çalışıyor normalde ama o alıcı vericiyi takınca calısmıyor.

Alıcı vericinin arızalı olma ihtimali yok çünkü 3 farklı alıcı verici seti satın aldım.

Özetlemek gerekirse ben bu potansimetre ile mecbur oynayacağım, ama ayarı nasıl yapacağım onu bilmiyorum. Yani potans ile oynayıp 2262'den butona mı basacagım ?

Not: yine başka bir arkadaşın devresinde takar takmaz calıstı, anlamadığım şey bu alıcı vericilerin frekansları hazır ayarlı bir şekilde gelmiyor mu ?

mg1980

ete hocamın dediği gibi oynamamakta yarar var, illa oynayacaksanız konumunu işaretleyin, bir de YouTube 'de Zafer Yıldız' ın bu alıcı verici ile basitçe müzik yayını çalışması var. Onu inceleyin, verici müzik yayını yaparken çok yavaş olarak alıcıdaki trimer kondansatörle yayını arayın, trimeri metal tornavida ile değil de plastik bir şeyle çevirin, yayını bulduğunuzda en iyi konumunda bırakın.. https://youtu.be/o1lduXJH_W4

kafanur

Alıntı yapılan: mg1980 - 07 Nisan 2022, 20:47:37ete hocamın dediği gibi oynamamakta yarar var, illa oynayacaksanız konumunu işaretleyin, bir de YouTube 'de Zafer Yıldız' ın bu alıcı verici ile basitçe müzik yayını çalışması var. Onu inceleyin, verici müzik yayını yaparken çok yavaş olarak alıcıdaki trimer kondansatörle yayını arayın, trimeri metal tornavida ile değil de plastik bir şeyle çevirin, yayını bulduğunuzda en iyi konumunda bırakın.. https://youtu.be/o1lduXJH_W4

hocam teşekkür ederim mesajınız için ama benim devre için nasıl yapacagım bunu tam anlamadım acıkcası. biraz çevirip potu ledi yanıp yanmadıgına mı bakacagım ?

asıl anlamadıgım şey ben bunu 433 mhz olarak takım şeklinde aldım ama neden calısmıyor o kısmını çözemedim. bu konuya bir yorumunuz olur mu ?

mg1980

Siz devrenizi bir süre kenara bırakın. Linkini de verdiğim videodaki gibi alıcı ve vericinizi ses alacak şekilde çalıştırmaya bakın, yani alıcı frekansı vericiden farklıysa alıcıdaki trimer kondansatörü plastik tornavida gibi bir şeyle sağa sola döndürerek vericiden gönderilen müziğin hoparlörden duyulmasını sağlayın. Böylelikle alıcı ve vericinin karşılıklı çalıştığından emin olun. Bundan sonra devrenize dönün. Bu durumda çalışması gerekir. Takım olarak aldığınız kit şayet sağlamsa siz bir şeyi yanlış yapıyorsunuz. Yok bunlarda frekans farklılığı vb. sorun varsa bunun birini yukardaki şekilde çözersiniz, başka arıza varsa bu sizi aşabilir.

kafanur

Alıntı yapılan: mg1980 - 07 Nisan 2022, 22:54:12Siz devrenizi bir süre kenara bırakın. Linkini de verdiğim videodaki gibi alıcı ve vericinizi ses alacak şekilde çalıştırmaya bakın, yani alıcı frekansı vericiden farklıysa alıcıdaki trimer kondansatörü plastik tornavida gibi bir şeyle sağa sola döndürerek vericiden gönderilen müziğin hoparlörden duyulmasını sağlayın. Böylelikle alıcı ve vericinin karşılıklı çalıştığından emin olun. Bundan sonra devrenize dönün. Bu durumda çalışması gerekir. Takım olarak aldığınız kit şayet sağlamsa siz bir şeyi yanlış yapıyorsunuz. Yok bunlarda frekans farklılığı vb. sorun varsa bunun birini yukardaki şekilde çözersiniz, başka arıza varsa bu sizi aşabilir.

Peki normalde böyle bir şey normal mi ? Yani ben 433 mhz diye aldım uyumlu olması gerekmiyor mu ikisinin ? 3 takım var 3ü de aynı olabilir mi ? Çok mantıksız geldi.

Epsilon

Eklediğiniz fotoğrafdaki hem alıcı ve hemde vericiye 17,3 cm uzunluğunda biraz kalınca anten teli takın öyle deneyin.Uzunluğu doğru olduktan sonra örneğin bir kaleme sararak bir kutuya koymak için boyutlarını kısaltabilirsiniz.Antenler ve uzunlukları  alıcı vericinin rezonansı için önemlidir

Fotoğraftaki modüller bu konu başlığındaki PT2262 li modüller değil.Başlıkta adı geçen modülün resmi:

kafanur

Alıntı yapılan: Epsilon - 07 Nisan 2022, 23:38:23Eklediğiniz fotoğrafdaki hem alıcı ve hemde vericiye 17,3 cm uzunluğunda biraz kalınca anten teli takın öyle deneyin.Uzunluğu doğru olduktan sonra örneğin bir kaleme sararak bir kutuya koymak için boyutlarını kısaltabilirsiniz.Antenler ve uzunlukları  alıcı vericinin rezonansı için önemlidir

Fotoğraftaki modüller bu konu başlığındaki PT2262 li modüller değil.Başlıkta adı geçen modülün resmi:

Anten takarak da denedim sonuç aynı. Ayrıca aynı modüle sahip arkadaşım antensiz 2-3 metreden cok rahat haberleştirdi. Yine başka bir arkadaşım da öyle. Gerçkten bu rf alıcı verici ayarsız geliyormuş ben bunu anladım.

şuanki sonuç negatif bir gelişme yok hala. haberleşmedi.

Epsilon

Yaptığınız devrenin altlı üstlü fotoğraflarını ekleyin.Lehimleri(yada bağlantıları )net görülen.

ilyas KAYA

Modüllerin ayarsız olduğunu düşünüyorsanız;

Verici veriyi surekli gönderirken alici üzerindeki trimeri varsa seramik , yoksa plastik tornavida ile önce bir başa alın sonra çok minik minik ters yönde cevirmeye başlayın. Bi noktada mutlaka yakalarsıniz. Daha sonra anten takip vericiyi uzak bir noktaya götürüp yine trimerden mikron hareketler ile en iyi çalıştığı noktayı ayarlayarak bulun.

Bunun haricinde data bitlerinden 1 tanesini  karsilikli olarak 5volta çekin. Bi kaç kez denk geldim tamamı sıfır olunca da veriyi almaya biliyor.

POWER

Hocam senin sorunun kesinlikle modülün düzgün ayarının olmamasından kaynaklanıyor.Ben bunlardan 100 adetin üzerinde kullanmıştım.misal 20 adetini farklı bir yerden 30 adetini farklı yerden almıştım, farklı zamanlarda ihtiyaç olduğu için.İçlerinden bir parti hariç hepsi sorunlu çıktı aynı senin problemin gibi.Sorunlu olanların hepsinin bobinlerini ayarlayarak çalıştırmıştım.Olması gereken bobin ayarına dokunmamak ama başka çare kalmıyor.Elle ayar yapıldığı için(gerekli cihaz olamadığı için)alıcı ve verici modüllerin birbirinden uzak olması lazım.Yakından ayar yaptığınızda uzaklaştırılınca çalışmayabiliyor.
TB6BKG

eti

pt2262 R1,R2,R3 YERİNE 4.7Mohm
pt2272 r9,r10 yerine 680k takın

tırın diye çalışır.