Dc besleme hattindan ses gonderme

Başlatan izturk, 08 Nisan 2022, 00:17:14

izturk

Herkese iyi geceler arkadaşlar,

İki kart arasinda ses gönderip aliyorum. Kablo sayisini azaltmak için 12v besleme hattindan ayni anda sesi de gondermek istiyorum.

Forumda daha önce de besleme hattindan dijital haberleşmeyle alakali konuşulmuş ama aradığımı tam olarak bulamadim.

Mesafe 30 40 metreleri bulacak. Düzgün bir şekilde sesi iletebilirmiyim. Ayri kablolardan gönderdiğimde bu mesafelerde ses gönderebiliyorum.

Bir de nasıl bir devreyle 12v hattina sesi bindirebilirim. Beslemeyi 9v civarlarina kadar düşürebiliriz. Beslemeden 3A e kadar akim çekilebilir. İlk aklima gelen bir opamp devresi ile mikrofondan gelen sesi 9v ofset kaydirarak bu sinyale güçlü bir transistörü sürerek çıkışı hatta vermek.

Siz nasil bir yöntem tavsiye edersiniz? Dikkat etmem gereken durumlar nelerdir? Ses devreleri hakkinda pek fikir sahibi değilim.

power20

Analog telefon hattı gibi sistem ile yapılır.
Hat bir direnç ile beslemeye bağlanacak. Varış noktasında kondansatörle ses alınarak kuvvetlendirilecek.
 Ses yüksek kalitede iletilir.  Gerçek telefon hattında kapasiteyi artırmak için  band daraltılıyor. Burada telefon hattı olmayacağı için band geniş olur. CD kalitesinde iletim yapabilirsiniz.

flowchartx

Hallederseniz anlatabilir misiniz? Çok merak ediyorum bu konuyu

z

12V hattina transformatorun sekonderini seri bagla. Primere de amfiden sinyali bas.

Fakat DC hattan DC akim cekmezsen o sinyaller de ses sinyaline karisir. Oyle olunca da isin icine tasiyici modulasyon vs sokmak gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Modülasyona gerek yok direnç bobin bağlayın
Bobin öncesinden sesi kondansatör ile alın. Hat burulu kablo şeklinde olsun.

https://www.eevblog.com/forum/beginners/digital-communication-via-vcc-and-gnd/

z

DC hattin bir ucundan motor vs besliyorsam ne olacak?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Motor ucuna paralel kondansatör takılsın. Resimdeki 5V out kısmına motor takılabilir

ilyas KAYA

Onewire aslında böyle çalışıyor.
Ses yerine karedalga yolluyor.
Bi ara bende denedim. Surekli seri data bastım ama transistor ile. Daha sonra karşı tarafta bir diyot ile gelen arti lari topladım ve kapasitore girdim. Lcd ekran mcu vs çalışıyor bu şekilde. Ancak biraz fazla akim çekersen besleme cokuyor. O zamanlar süper kapasitor çok pahalı gelmişti simdi olsam süper kapasitoru sarj ederim devre beslemesini bunla yapardım.

Mr.Thinking

Bu şekilde olabilir mi?

Ek; Yok yahu olmaz böyle. Çıkıştan Sürekli DC almak için giriste Sürekli ses olması lazım.
Birde zaten 3 kablo oluyor böyle. Saçmaladım.
ego=1/Knowledge