Lazer tupu hakkinda

Başlatan z, 19 Nisan 2022, 17:48:26

fide

Amazon.com.tr sitesinde bulunduğu için yurtiçi alışveriş statüsüne giriyor.
Amazon.com.tr'den kızıma aldığım bir şemsiye yurtdışından geldi. Herhangi bir gümrük vb ödemedim. Amazon.com.tr'de satış yapabilmek için gümrük işlemleri içinde şekilde fiyat yazıp müşteriye ulaştırmayı hedefliyorlar diye düşünüyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Bu laser tupunu onerirmisiniz? Ne tip isler yapabilirim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Hocam 80-100watt lazerler ile 8mm MDF, 20mm Dakota, 12mm pleksi kesilebilir. 10-15 watt lazerler ise genel olarak gravür, renkli pleksi yada plastik tabakayı keserken MDF ve şeffaf plekside zorlanıyor.
50watt bu değerlerin tam ortası.
Bunun için net birşey söyleyemem ama
3-4mm şeffaf pleksi keser diye düşünüyorum.
Diğer taraftan projektor lambası şeklinde görülen CO2 tüpü 80cm uzunluğa sahip.
Bunu X-Y düzleminde gezdirmek mümkün değil. Aynalarla ışığı aktarmalı kesim istenen noktada odaklamalısınız.

Lazer kesim işi yapan reklamcılarla görüşmeniz daha net bilgi edinmenizi sağlayabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Yuunus

kucuk cnc lere ayna monte ederek kullanilabilir, lazerin verimli calisabilmesi icin calisma ortamininda iyi temizlenmesi gerekiyor sanirim, sogutma da gerekli.

muhendisbey

Amazondaki gümrük biraz farklı.

Eğer özel izne tabi bir ürün ise amazona ödediğiniz gümrük vergisi yeterli gelmez burada ekstra vergi istiyorlar bilginize. Hatta bu bir lazer olduğu için ülkeye almayadabilirler.

Mesela ifixit'in apple ürünlerini açmak için kullanılan bir tornavida takımı için burada ekstra gümrük vergisi istediğini biliyorum.

@fide
Bazı makinelerde tüpü köprü üzerine yerleştirdiklerini gördüm. Bana göre saçma bir fikir, tüpün zarar görme ihtimali var diye düşünüyordum, fakat ilginçtir ki zarar görmeden kullanıyor benim kesim yaptırdığım firma. Yani tüp ışınını y ekseninde değil sadece x ekseninde taşıyor, y ekseninde tüpü taşıyor.

Bu lazerle dediğiniz gibi bitmez. Aynalara ve kesme başlığına ek olarak tüpü soğutmak için chiller ünitesi de lazım.
50W ile ince paslanmaz fırçalı sac 0.1-0.2mm kesilebilir. MDF, plywood ve koyu renkli pleksiglass kesimi yapılabilir. Şeffaf pleksi glass da keser fakat bir ya da birkaç pass (üzerinden tekrar geçme), ya da kesim öncesi üzerine film çekmek gerekebilir. Bazıları üzeri beyaz renkli naylonlu gelir zaten, sökülmeden kesilse de olur. Aslen markalama yapmak için ideal güç aralığında. Tahminen 5mm ve yukarısındaki malzemelerde tökezler.
Bunun dışında kaşe kauçuğu oyması yapılabilir, kumaş ve deri kesimi yapılabilir.
Ahşap ve kumaş malzemelerde vakumlama yapılması lazım. Duman aynalara ve lenslere yağ bırakır yoksa ve kısa sürede kesme başlığı ölür.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.