LCR-T4 (arduino tabanlı LCR metre) kondansatör ve bobin ölçüm sorunu

Başlatan istinaf duvarı, 22 Nisan 2022, 09:37:21

istinaf duvarı

Merhaba. Arduiono tabanlı meşhur ölçü aleti LCR-T4'ten edinmiştim.
İlk sorun kondansatör ölçerken yaşanıyor. 1nF ila 100nF arasındaki herhangi bir kondansatörü takınca ölçümü yapıyor. Ancak ekran yaklaşık 0.5 saniye aralıklarla yanıp sönüyor. Başka bir komponent takıp yeniden ölçüm yapana kadar ekran böyle yanıp sönüyor. Bir bug var gibi ama nasıl çözüleceğini bilmiyorum. Neden yapar bunu?

İkincisi bobin ölçerken yaşadığım sorun. Normal kondansatör tipi ve direnç tipi bobinleri 1-2, 2-3, 1-3 şeklinde 3 farklı şekilde takıp ölçtüğümde gayet tutarlı sonuçlar alıyorum. Değerler birbiri ile örtüşüyor, çok az sapıyor. Sözgelimi 1mH'lık hazır bobinde üç durumda da  1.0 1.1mH civarı değerler alıyorum.

Ancaak, kendi sardığım toroid bobini ölçtüğümde,
1-2 konumunda 0.71mH uH, 2-3 konumunda 0.81mH, 1-3 konumunda ise 1.05mH değerlerini alıyorum. Ölçümler arasında bu kadar fark olmasının sebebi ne olabilir?

Kullandığım nüve tasarruflu ampullerin içinde yer alan yaklaşık 5 6mm çapındaki minik ferrit nüvelerden.

gallavi

Sargıları reçine veya epoxy ile sabitlememişseniz. Bağlantılar i degistiriken hareket edip degerleri değişiyor olabilir.
DemirHan=gallavi;

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: gallavi - 23 Nisan 2022, 17:31:55Sargıları reçine veya epoxy ile sabitlememişseniz. Bağlantılar i degistiriken hareket edip degerleri değişiyor olabilir.
Aletin kondansatör ve direnç tipindeki hazır bobinlerle bir sorunu yok. Ölçümler bobinlerin değerlerini tutuyor.

Bağlantıların hareket etmesi bu kadar büyük fark yaratır mı?

Recinem yok ama telleri sıcak silikonla sabitleyip deneyeceğim. O zaman anlaşılır sanırım.

Denedim yine olmadı. Acaba bu alet toroid bobinleri düzgün ölçemiyor mu? Elimde toroid şeklinde hazır bobin olmadığından deneyemedim.

Yuunus

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 23 Nisan 2022, 19:42:30Aletin kondansatör ve direnç tipindeki hazır bobinlerle bir sorunu yok. Ölçümler bobinlerin değerlerini tutuyor.

Bağlantıların hareket etmesi bu kadar büyük fark yaratır mı?

Recinem yok ama telleri sıcak silikonla sabitleyip deneyeceğim. O zaman anlaşılır sanırım.

Denedim yine olmadı. Acaba bu alet toroid bobinleri düzgün ölçemiyor mu? Elimde toroid şeklinde hazır bobin olmadığından deneyemedim.
belki elindeki toroidin frekans tepkisi dusuktur, lcr metren hangi frekansta olcum yapiyorsa ona uygun bir nuve ile ancak istedigin degerlere ulasabilirsin, ille recine dokmene gerek yok sargilari siki sar birsey olmaz, asli astari olcum yapacaksin, akim gecirmeyeceksin.

Epsilon

Sizdeki cihaz da videodaki cihaz gibi ise bunlarda bu tarz sorunlar varmış sanırım . Videonun tamamını izlemedim çözümünü de anlatıyormuş

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: Epsilon - 24 Nisan 2022, 00:40:02Sizdeki cihaz da videodaki cihaz gibi ise bunlarda bu tarz sorunlar varmış sanırım . Videonun tamamını izlemedim çözümünü de anlatıyormuş

Evet bu cihazdan.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr