PCB üzerindeki koruyucu silikon.

Başlatan vedo35, 24 Nisan 2022, 12:43:52

vedo35

Bana gelen bazı PCB lerin üzerine nem, su yağmur dan korumak için PCB'lerin üzeri şeffaf silikonla kaplanmış vaziyette. Yaklaşık en fazla 1 mm şeffaf silikon tutkalla kaplanmış. Bu yüzeyleri ölçüm yapmak için soymak, kazımak zorunda kalıyorum. Yani sert epoxy türü tutkal değil. Yumuşak ve tırnağınızla da kazıyabiliyorsunuz. Ìşim bitince orası öylece çıplak şekilde kalıyor.  Internette epeyce aradım farklı özelliklere sahip bir sürü PCB koruyucu kaplama tutkallar mevcut. Benim aradığım yumuşak özellikli, spray şeklinde rahatlıkla kısmi yada tüm alanı tekrar aynı şekilde silikonla kaplamak. Sert epoxy türü tutkal olmayacak. Bildiğiniz aradığım özelliklere sahip spray silikon tutkal markası varmı? Amazon, eBay üzerinden de alabilirim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

yas

Birçok öneri gekecektir. Benim önerim 3m marka plastic pcb koruyucu sprey.

Sozuak

Silikon bazlı konformal kaplama spreyleri var onları araştırabilirsin.

vedo35

Bildiğiniz bir ürünün linkini verir misiniz? Aşağıdaki şekilde PCB'lerin yüzeyinde bu şekilde yumuşak silikon la kaplanmış.
Yaş bahsettiğiniz ürünün bir linkini atarmısınız rica etsem.

Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

z

Sag alt kosede ortasi delik kocaman silindirik malzeme nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bymrz

Dow Corning Marka ürünleri kullanabilirsiniz hocam. Bildiğim kadarı ile sprey şeklinde değil ama biz kendi ürünlerimizde şeffaf ve siyah olanları kullanıyoruz.

Aşağıdaki linkten firma ile iletişime geçebilirsiniz.

http://www.c3teknoloji.com/TR%2c11/ana-sayfa.html

vedo35

Alıntı yapılan: z - 24 Nisan 2022, 19:37:36Sag alt kosede ortasi delik kocaman silindirik malzeme nedir?
Buzzer.
Trek marka elektrikli bisikletin aküsünün parçası.

vedo35

Alıntı yapılan: bymrz - 24 Nisan 2022, 20:59:15Dow Corning Marka ürünleri kullanabilirsiniz hocam.

Evet araştırdım. Epey linkler buldum. Bu ürünü netten bulup almak istiyorum. Sprey olanını da ayrıca araştıracağım. Benim için daha pratik ve kullanışlı olduğu için.

parametre

Kırtasıyede satılan sılıkon yapıstırıcı lar var denemedım ama bir cozum olabılır sıze

z

RT20 Silikon.

Surmesi zor olur ama isini gorur. firca ile ince bir tabaka surersen devrenin  her bir komponentini yorgan gibi orter.

Pisligi, bulasigi yuzunden onermem.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kimlenbu

"Biraz" pahalı olsa da işyerinde kritik devrelerde aşağıdaki spreyi kullanıyorum, pcb'ler için özel bir ürün.

https://www.prosmt-market.com/urun/ctsr-12e-silikon-pcb-koruyucu-kaplama-sprey-400ml-konform-r-sr