Metel Dedektörleri ve Elektroniği Hakkında

Başlatan berkay_91, 03 Mayıs 2022, 13:43:41

berkay_91

Merhaba, 2 farklı bobin ile PI modda 12V ile çalışan ve 1-2 metre derinlikteki 3 cm ve üzeri boyutlardaki metal objeleri bulabilen metal dedektörü yapmak istiyorum, bu konu hakkında anlayamadığım bazı noktalar var...

1. Kalibrasyonu nasıl yapacağım?
2. Objenin yakınlık uzaklık bilgisini gelen sinyalin frekansı üzerinden mi genliği üzerinden mi anlayacağım?
3. Bobinleri hangi tip sinyal ile süreceğim?
4. Objeden gelen sinyal için nasıl bir filtre ve amplifier devresi kullanmalıyım?

Andromeda

1. Metalleri toprağa 1 mt gömerek denemeler yapılması gerekir.2 mt iddialı bir derinlik küçük metaller için..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

serkan

Osilatörün frekansının değişimine dayalı metaller bobine yaklaşınca frekans yükseliyor.
Bobine manyetik nüve kömür yaklaşınca frekans düşüyor.
6 mhz ile 100khz arasında denemeler yaptım.Frekans (metal ve manyetik nüve ile denememde) değişimini ölçtüm 20 cm'yi geçmedi.
Objeden sinyal gelmiyor bobine yaklaşan metal osilatörün frekansını değiştiriyor.
En kaliteli kondansatör dahi kullanılsa frekans sabit kalmıyor, aşağı yukarı oynama mutlaka var.
Kalibrasyon işi pic'le yapılabilir, belirli aralıklarla frekansı ölçülüp fark varsa alarm ver gibi.

z

Tasarim kriterleriniz cok iddiali.

Sonucta hangi dedektor tipini secerseniz secin prensip hep ayni.

Bir bobininiz olacak ve degeri uzaktaki bir metalden degisecek.

Ister bobini osilator devresinde kullanin osc frekansi degissin, ister bobine enerji basin akimin yukselme ya da dusme zamani degissin.

Sonucta delta L kadar bir enduktans degisimi olacak.

Enduktansdaki degisim nelere bagli.

1) Aradiginiz metalin cinsine
2) Aradiginiz metalin hacmine/kutlesine
3) Aradiginiz metalin bobinden ne kadar uzak olduguna
4) Aradiginiz metal ile bobin arasina giren diger maddelerin (toprak tas vs) magnetik parametrelerine

Dolayisi ile maddenin uzaklik bilgisi diye tek basina bir bilgi yok.

Eger aradiginiz nesnenin tipi, kutlesi sekli, acisi belli ise ve arada da daha baska bir nesne yoksa o zaman dedektorunuz nesneniz icin su kadar mesafede diyebilir. Fakat toprak altindaki nesne zaten bilinmedigi icin, madde size yakinmi uzak mi, cok mu buyuk cok mu kucuk, altin mi demir mi sorusunu cevaplamak zor.

Elinizde 4 bilinmeyen ve tek bir denklem var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Bilinen  durumlar test edilir. Tahminler yürütülür

1m derinlikte 100g demir varsa fark  A kadar
0.5m derinlikte 50g krom varsa fark B kadar...

Kısaca fark çoksa ilginç durum, değerli bulgu olabilir lamba kırmızı yanar. Kesin bilgi olması şart değil.  Yol gösterir. Hem daha eğlenceli olurr. Değerli bir şey bulabilme ihtimalini sevdim diye şarkı yapılabilir.

z

Alıntı yapılan: Kılıç - 03 Mayıs 2022, 19:53:09Bilinen  durumlar test edilir. Tahminler yürütülür

1m derinlikte 100g demir varsa fark  A kadar
0.5m derinlikte 50g krom varsa fark B kadar...

1 cm de 1 gram demir, 1m derinlikteki 100gram demir ile 0.5 m derinlikte 200 gram krom, 1m derinlikteki 5 kilo altin A kadar etki yapabilir.

A etkiyi gorunce ne diyeceksin? Daha camuru var, killi topragi var, kirec tasli topragi var.

Benim dedektorden anladigim su;

Dedektoru gezdir. Uyari aldiysan topragi kaz ne olduguna bak. Kazdikca gene dedektorle kontrol et ki aradigin seyi farkinda olmadan toprakla birlikte yer ustune atip bosu bosuna kazmaya devam etme.

Hic bir sey olmayan bir yeri kazdirmasin da...

power20

Belgeselde görünüyordu. Taramaya başlamadan önce havada sıfırlama yapılıyordu. Bu değere göre fark aranıyor. Mutlak kalibrasyon hatalı olur. Mekana göre ayar yapılır.

cep telefonuna  bağlanan  dedektör
https://consumerreports.metaldetectorsforgold.net/Turn_your_smartphone_into_functional_metal_detector.html

berkay_91

nette olan çoğu PI dedektör devresi tek bobin ile çalışacak şekilde yapılmış. 2 bobin ile PI dedektör yapmanın nasıl bir sakıncası olabilir?

z

Magnetik kuplajli iki bobin yapmakla elde edecegin tek kazanim sekonder uclarini devrende istedigin noktaya tasiyabilirsin.
Yani sinyal alacagin uclarin +Vdd yada Gnd yada transistorun bir bacagi olmak zorunda degil.

Dezavantaji ise maliyet tabiki.

berkay_91

yazılımsal olarak kalibrasyonu nasıl yapacağımı hala anlayamadım. Kalibrasyon butonuna basınca bobinini enerjilendirip sonra topraktan yansıyan sinyalin frekansını bir değişkende tutup bunun altındaki frekansları görmezden gel mi diyeceğim?

serkan

Benim denemelerimde frekansta yukarı doğru kayma oluyordu ,sanıyorum kondansatörlerden dolayı hava aralıklı aynı kapasite olsa iyi olurdu.En zor kısmı frekansın metal yaklaşmamışken kaymasının önlenememesi.
Teneke levhadan hava aralıklı kondansatör yapıp denemek lazım fakat boyutu bayağı büyük olur.

kaydedilen_frekans = okunan_frekans ;// önce frekansı kaydet.
    // okunan_frekans > kaydedilen_frekans;//okunan frekans büyükse alarmı çalıştır. 
  if(okunan_frekans > kaydedilen_frekans){PORTDbits.RD7=1;} else{PORTDbits.RD7=0;} //zili calistir.

ferit06

kaydedilen_frekans = okunan_frekans ;// önce frekansı kaydet.
    // okunan_frekans > kaydedilen_frekans;//okunan frekans büyükse alarmı çalıştır. 
  if(okunan_frekans > kaydedilen_frekans){PORTDbits.RD7=1;} else{PORTDbits.RD7=0;} //zili calistir.

[/quote] Bu kod ile dedektörünüz sürekli öter, frekans değişimi için bir eşik  belirlemelisiniz +/- %5 vs.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 03 Mayıs 2022, 19:58:431 cm de 1 gram demir, 1m derinlikteki 100gram demir ile 0.5 m derinlikte 200 gram krom, 1m derinlikteki 5 kilo altin A kadar etki yapabilir.

A etkiyi gorunce ne diyeceksin? Daha camuru var, killi topragi var, kirec tasli topragi var.

Benim dedektorden anladigim su;

Dedektoru gezdir. Uyari aldiysan topragi kaz ne olduguna bak. Kazdikca gene dedektorle kontrol et ki aradigin seyi farkinda olmadan toprakla birlikte yer ustune atip bosu bosuna kazmaya devam etme.

Hic bir sey olmayan bir yeri kazdirmasin da...

Güzel noktaya değinmişsin hocam. Genellikle 1 tane makine alıyorlar genellikle de vatandaşa Çin malı dandik vlf cihaz iteleyip umutla araziye salıyorlar.

Bu işleri dört dörtlük yapan adamların araç bagajında 4 5 farklı makine vardır her biri farklı yere ve amaca göre kullanılır kimi pi dir derin arama yapar kimi tektek.

Mesela pi sistemler de ayrım çok saçma çalışır. Kazdıkça ayrım netleşir çünki sönümlemeye bakıyor.vlflerde öyle değil. Ayrım gayet net.

Sıkıntılı işler.. Yıllardır takılıyorum bu işlere bir kaç kez niyetlendim bişiler yapıyım diye sonra hiç heves etmedim..

Bu aralar vlf makineler çok ilgimi çekiyor.. Elinde fabrikasyon boş pcb olan varsa alabilirim.

berkay_91

bu devredeki TE1 isimli entegreyi bobinden gelen sinyalleri okumak için kullandığını düşünüyorum doğru mu? BOM listte TE1 -> TE2012 yazıyor fakat aratınca datasheet çıkmıyor. TL082 isimli Op-Amp'ın buradaki görevini anlayamadım 

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: berkay_91 - 05 Mayıs 2022, 10:08:43TL082 isimli Op-Amp'ın buradaki görevini anlayamadım
Tek kaynaktan, simetrik bir gerilim elde etmek. Opamp ın çıkışı, gerilim çıkışlarının "gnd" ucu yani return
ego=1/Knowledge