Puntası atan ledler

Başlatan Mr.Thinking, 06 Mayıs 2022, 16:36:03

Mr.Thinking

Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz ledlerin, yüksek ısıdan dolayı pin puntaları yerinden ayrılıyor.
Üzeri esnek silikonla kaplı olduğu için kare içinde gösterdiğim punta noktalarına cımbızın ucu ile baskı uygulayınca ışık veriyor yani çalışıyor.
Bu ledlerin puntalarını yeniden yapma imkanım var mı?
Aklıma ultrasonik punta makinesinin ucunu  ile ledin üzerindeki silikona daldırıp puntalamak geliyor ama bu makinelerin bu incelikte ucu olanını piyasada bulabilir miyim bilmiyorum?
Ledler çok pahalı. En azından ledlere vereceğim para ile punta makinesi alayım.
Ledleri tamir edebilirsem en azından makineyi amorti etmiş olacağım. Elimde bu şekilde  Çok fazla led var çünkü.
Edit: ledlerin boyutları algısal foto olarak sizi yanıltmasın. Çapları 18mm ve putalara dikiş iğnesinin ucu ile rahatlıkla dokunabiliyorum. Yani 1mm çaplı bir ultrasonik punta ucu ile rahatlıkla puntalanabilir.

ego=1/Knowledge

Sozuak

Pinler arası bir kondansatör deşarjı daha iyi iş yapar gibi. Bir ayak pedalından kondansatör bağlantısını geçirip  kılıf ucu ile kopan teli bastıracağın iğne ucu arasından anlık yüksek akım geçirirsen us den daha kolay puntalama yapabilirsin bence.

Mr.Thinking

bunu denedim. Tel altın olduğundan mıdır bilemiyorum hemen kopuyor? Daha doğrusu sigorta gibi atıyor.
ego=1/Knowledge

mg1980

Besleme voltajı fazla olmasın...

Sozuak

Neyse artık transistör imalatına dönmüş iş zaten. Elbette kontrollü şekilde gücü arttırmak lazımdı.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Mayıs 2022, 18:36:28Neyse artık transistör imalatına dönmüş iş zaten. Elbette kontrollü şekilde gücü arttırmak lazımdı.
;D  ;D  ;D
ego=1/Knowledge

muhendisbey

Bunlar punta değil, Wire bond. Ultrasonik titreşim tekniğiyle tutturulur ve evet teller altındır. Wire bonding makinesi olmazsa tekrar yapıştırma imkanınız yok, olsa da zaten temiz yüzey olmadan makineyi kullanamazsınız, yani yapamazsınız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

Alıntı yapılan: muhendisbey - 08 Mayıs 2022, 02:33:37Bunlar punta değil, Wire bond. Ultrasonik titreşim tekniğiyle tutturulur ve evet teller altındır. Wire bonding makinesi olmazsa tekrar yapıştırma imkanınız yok, olsa da zaten temiz yüzey olmadan makineyi kullanamazsınız, yani yapamazsınız.
o kadar kucuk noktaya nasil odakliyorlar, horn ile mi?

muhendisbey

Alıntı yapılan: Yuunus - 08 Mayıs 2022, 22:34:10o kadar kucuk noktaya nasil odakliyorlar, horn ile mi?

CNC mekanizmalarıyla bunu çok kolay yapabiliyorlar. Odaklanmasına bile belki de gerek yok, mutlak koordinat bile çalışabilir.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.