Kablo blendajı Ne işe yarıyor?

Başlatan Endorfin35+, 06 Mayıs 2022, 18:57:04

Endorfin35+

Tamam amaç ortamdaki manyetik dalgaların kablodaki sinyali etkilemesi. Bunun için kablonun etrafında blendaj dediğimiz bir iletken kafes kullanıyoruz. Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

Manyetik dalgalar blendaja çarpınca gerilim indükleniyor ve manyetik dalga soğurulmuş mu oluyor? Ve böylece manyetik dalga yoluna devam edip asıl iletkene ulaşamıyor doğrumu?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Elektrik alanina karsi ekranlama yapar. Faraday kafesi gorevini gorur.

Magnetik dalgalara (Transformatorun etrafindaki 50Hz alan gibi) herhangi bir etkisi faydasi olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

foseydon

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 06 Mayıs 2022, 18:57:04Tamam amaç ortamdaki manyetik dalgaların kablodaki sinyali etkilemesi. Bunun için kablonun etrafında blendaj dediğimiz bir iletken kafes kullanıyoruz. Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

Manyetik dalgalar blendaja çarpınca gerilim indükleniyor ve manyetik dalga soğurulmuş mu oluyor? Ve böylece manyetik dalga yoluna devam edip asıl iletkene ulaşamıyor doğrumu?

aynen dediğin gibi oluyor. manyetik alan enerjisini soğuruyor. ama blendajı yüklemiş oluyorsun, o yüzden topraklaman lazım.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: z - 06 Mayıs 2022, 19:56:39Elektrik alanina karsi ekranlama yapar. Faraday kafesi gorevini gorur.

Magnetik dalgalara (Transformatorun etrafindaki 50Hz alan gibi) herhangi bir etkisi faydasi olmaz.

Manyetik dalgalar derken elektromanyetik dalgaları kastetmiştim.

Cevabın biraz kafamı karıştırdı. Kavramları karıştırmamak adına; elektro manyetik dalga dediğimiz şey ışın, ışıma neyse artık. Manyetik alan  dediğimiz manyetik alan cizgilerinden oluşan alan.

Işınların elektrik alanı ve manyetik alanı olduğu biliyorum. Işınlardaki manyetik alan ile trafonun etrafındaki manyetik alan aynı farklı şeyler mi? Sonuçta gürültü sinyalinin indüklenmesini sağlayan manyetik alan değil midir?

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Elektrik alanini bloke edersen elektromagnetik alani da bloke etmis olursun.

Fakat kablonun icindeki iletkenlerde sinyal enduklenmezken dis blendaj anten gibi oldugundan onda gerilim enduklenir.

Asagidaki benim yorumum, dogrudur yanlistir bilemem.

Blendajli kablonun iki basindaki cihazlarin saseleri bir birine temas ediyorsa bu durumda belndaj kablosunda enduklenen gerilim bir akim akitir (blendaj loop olusturur).

Blendajdan akan akim icerideki kablolarin hepsine dusuk te olsa kapasitif kuplajla sinyali tasir.

Bu aciklamama benzer durum ses amplifikatorlerinde bazen yasanir. Blendaj her iki taraftan da Gndye baglanirsa bazen 50Hz vinlama sesi olusur.

Elektromagnetik alan bende de tam oturmadi.

Elektrik alani ve magnetik alan bir birine hep diktir. Elektromagnetik alan hem magnetik alani hem de elektrik alani iceriyor.
Fakat bir miknatis yada elektromiknatis sadece magnetik alan olusturuyor. Elektrik alani olsumasi icin bu ortama hareketli bir yuk girmesi lazim.

Ama elektromagnetik alanda neden magnetik alan ve elektrik alani birlikte yer aliyorlar ve boslukta nasil bir sonraki alanlari olusturuyorlar anlamis degilim. Esir falan deniyor ama tinnn.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Endorfin35+

Blendaj konusunu anladım.
Yorumlar için teşekkür ederim.

Aslında bir sorum yok. Blendajı falan unutalım.

Tek kablodan 50hz voltaj taşıyoruz. Kablo etrafında sağ el kuralından gözümde canlandırdığım halka halka manyetik alan çizgileri oluşuyor.

Ayrıca 50hz bir (Sinyal) elektromanyetik dalga yayılımı oluyor. 50hz yayılımın dalga boyu bilmem kaçbin km kadar yüksek.

Tam kafamda oturmadı. Gözümde canlandıramayınca anlamıyorum. Işıma ile oluşan manyetik alan ile sağ el kuralı ile tanımladığımız alanlar farklı galiba. Ayrıca Normalde yayılım (ışıma) elektronun üst yörüngeye geçip alt yörüngeye dönüşü sırasında enerji deşarjından kaynaklanıyor. Elektron akışında da benzer bir durum mu var acaba ki bizim kablo aynı zamanda anten gibi sinyal yayıyor...

Bülent hocam kendini cevap vermek zorunda hissetme. Sadece aklımdan geçenleri yazıya döküyorum.

foseydon

hocam sağ el kuralı ile bulduğun, yani hareket eden yük tarafından oluşan adan, alandır ve adamdır. ötekisi ışımadır. electromagnetic wave oluyor o da söyle birşey:

misal senin anteninden bir yayılım oluyor diyelim, bu tam olarak yukarıdaki dalga şeklinde oluyor. Bunun yönü poynting vektör olaarak belirlenir, misal whip antende bu ışıma her yöne gider. burada senin manyetik alan dediğin şey dalganın manyetik bileşeni aslında. kafa karışıklığı ordan kaynaklanıyor bence.