Lineer dc motor

Başlatan bbs2006, 27 Mayıs 2022, 21:16:14

bbs2006

Merhaba
Liner dc motor kullanarak komporosör yapmaya ihtiyacım var.bununla ilgili döküman varmı.nasıl yapabilirim.

z

Lineer DC motor ile, donmek yerine ileri/geri ilerleyen DC motordan mi bahsediyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

akvaryum hava motoru gibi salınım hareketi ile mi

bbs2006

Sag sol hareket ederek basıç oluşturacak.bu sayede kompresor yapılacak

Sozuak

Insallah birkac haftaya gereken parametreleri de ogrenebiliriz. Simdilik ileri geri gidecegini cozduk, darisi  strok ve guc degerinin basina

ilyas KAYA

Lienar motor mu? linear actuator mu ? Bence pek mantıklı bir durum değil. Linear motor olsa bile verim alamazsınız.
Daha kolay bir yol varken neden böyle birsey istiyorsunuz ?
Motora direk daire yapıp daireye de kol yapın. Tıpkı arabalardaki krank ve piston gibi. Böylece dairesel hareketi linear a çevirir ve çok daha yüksek verim alırsınız.

elektronik

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 29 Mayıs 2022, 15:58:53Buna 300 bar denmiş doğrumu acaba?.

Hava Pompası 4500psi 300bar

Buna linear actuator takarsan olur. :) 6000 newton olan linear actuatorler var piyasada.  Ama diyaframi dayanır mı bilmem 😁

bbs2006

Alıntı yapılan: Sozuak - 29 Mayıs 2022, 15:21:28Insallah birkac haftaya gereken parametreleri de ogrenebiliriz. Simdilik ileri geri gidecegini cozduk, darisi  strok ve guc degerinin basina
Alıntı yapılan: Sozuak - 29 Mayıs 2022, 15:21:28Insallah birkac haftaya gereken parametreleri de ogrenebiliriz. Simdilik ileri geri gidecegini cozduk, darisi  strok ve guc degerinin basina

Diğer parametrelerin ne olacagını bende bilmiyorum.

bbs2006

3 barlık basıncı bize vermesi yeterliii

fide

Alıntı yapılan: bbs2006 - 29 Mayıs 2022, 20:01:373 barlık basıncı bize vermesi yeterliii

Buzdolabı motoru kullanın. 12 bar garanti basıncı var. Motor + piston hepsi içinde
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ilyas KAYA

Ben olsam bimden bitane araba için lastik şişirme şeysinden alırım. 50 psi a kadar basıyor. Çok da ucuz.

Epsilon

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 29 Mayıs 2022, 20:39:21Ben olsam bimden bitane araba için lastik şişirme şeysinden alırım. 50 psi a kadar basıyor. Çok da ucuz.
Bu BIM kompresörlerine ufak bir mekanizma takılarak vakum pompasına dönüşebilirmi?
Sanki bu mekanizmada hortum bir yere takılınca üfleme diğer yere takılınca vakum işi görüyordu diye hatırımda kalmış
Kasdettiğim kompresör bu

mozkan87

Bu pompalar sürekli çalışmaya uygun değiller, 10 dakika çalıştı mı ateş gibi oluyor. Bendeki versiyonda vakumlama yapmıyor.

Sozuak

Tamam da basilacak hava miktari da onemli. Sistemin hava hacmi buyukse daha buyuk kompresor gerekir. Bu sureyi de etkiler. Biri 10 sn de digeri 10dk da o basinc degerine ulasabiliyorsa yada hic ulasamatacaksa ornegin pnomatik bir motorsa sorun olabilir. O nedenle ne beslenecek onemli.